Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

gięcie krokowe na prasie krawędziowej

Gięcie krokowe – na czym polega?

Blacha znajduje zastosowanie we wszystkich gałęziach współczesnego przemysłu. Na arkusze różnej wielkości można napotkać w stoczniach, fabrykach samochodów, komputerach lub telefonach. Jeżeli w przedmiocie znajdują się elementy metalowe, można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że do ich produkcji została wykorzystana blacha. Jedną z technik obróbki arkuszy metalu jest gięcie krokowe na prasie krawędziowej.

Jak przebiega gięcie na prasie krawędziowej?


Skuteczne gięcie metalu jest złożonym procesem, który wymaga nie tylko maszyn o sile nacisku rzędu setek ton, ale również niezrównanej precyzji. Z tego powodu we współczesnych warsztatach wykorzystywane są maszyny CNC – czyli urządzenia wyposażone w komputerowe sterowanie cyklem pracy. Dzięki temu osiągają one niezwykle wysoką precyzję wykonania, która pozwala szybko produkować duże serie elementów bez utraty jakości. Sam proces gięcia z użyciem prasy krawędziowej ma na celu wywarcie nacisku, który pozwoli przekroczyć granicę plastyczności obrabianego elementu. Oznacza to, że po wycofaniu stempla, arkusz nie powróci do pierwotnego kształtu.

Czym jest gięcie krokowe blachy?


Gięcie krokowe – znane również pod nazwą gięcia postępowego, wielostopniowego lub wypukłego – to technika, która wykorzystywana jest do uzyskiwania promieni gięcia niemożliwych lub trudnych do stworzenia za pomocą walcarki bądź zwijarki blach. Tego typu rozwiązanie stosowane jest w przypadku niewielkich rur, zwężek, dyfuzorów oraz stożków. W przeciwieństwie do walcarki lub zwijarki prasa krawędziowa nie tworzy idealnie gładkiej krzywizny, lecz uzyskuje ją w toku licznych, niewielkich gięć, które wykonywane są w niewielkiej odległości od siebie. Dzięki wystarczającemu zagęszczeniu punktów zgięcia obrabiany element może zostać uformowany w nietypowe kształty, chociaż jego krzywizna nie będzie tak gładka, jak w przypadku walcarki.

Powodem, dla którego prasa krawędziowa umożliwia gięcie krokowe, jest uniwersalność samego urządzenia. Przed rozpoczęciem cyklu pracy narzędzie jest uzbrajane za pomocą wymiennych stempli oraz matryc, które decydują o szerokości, głębokości oraz kształcie gięcia. W połączeniu z możliwością zaprogramowania każdego ruchu za pośrednictwem komputera, prasa krawędziowa radzi sobie z wszechstronną obróbka materiału o zróżnicowanej grubości.

Parametry gięcia krokowego


Właściwie wykonane zaokrąglenia blachy z użyciem prasy krawędziowej wymaga przeprowadzenia drobiazgowych obliczeń, które pozwolą stworzyć zadowalający kształt, oraz licznych gięć w niewielkiej odległości. Najważniejsze parametry tej czynności to:
  • dystans pomiędzy pojedynczymi gięciami – nazywany również krokiem gięcia;
  • liczba wykonywanych gięć – liczba ta określa, ile razy prasa krawędziowa będzie musiała wykonać gięcie, aby stworzyć element o pożądanym promieniu. Aby uzyskać gładszą powierzchnię oraz zmniejszyć kąt każdego załamania preferowane jest wykonanie jak największej ilości gięć;
  • długość łuku – czyli liczona po wewnętrznej odległość pomiędzy dwoma końcami krzywej powstającej w wyniku zginania blachy.

Kolejnym ważnym czynnikiem podczas gięcia krokowego jest wybór odpowiedniego stempla oraz matrycy. Jako że w tym wypadku blacha nie jest dobijana całkowicie do matrycy, nie ma potrzeby wykorzystania elementu o szerokim rozstawie ramion – wartość ta powinna być maksymalnie dwa razy szersza od odległości między wykonywanymi gięciami. Pozwoli to zachować stabilność blachy oraz zmniejszyć potrzebną siłę nacisku. W przypadku stempla trzeba wziąć pod uwagę twardość materiału, ale należy unikać wyjątkowo cienkich narzędzi, aby linia gięcia nie była zbyt głęboka.

Wady gięcia krokowego


Chociaż proces ten jest nieoceniony podczas produkcji złożonych elementów, jest on również czasochłonny i wymaga dużej ilości pracy ze strony operatorów – zwłaszcza na etapie planowania. Wykonanie każdej części wiąże się z koniecznością kilku lub kilkunastu cyklów pracy, co wymaga stałego modyfikowania siły nacisku lub głębokości gięcia. Jeżeli warsztat dysponuje nowoczesnymi prasami CNC, proces ten jest znacznie ułatwiony, gdyż maszyny samodzielnie są w stanie dobierać siłę nacisku oraz kompensować nierówności, które mogą się pojawić podczas obróbki.

Przeczytaj także: Obróbka plastyczna grubych arkuszy blachy. Jak wybrać odpowiednie urządzenie?
 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami