Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

Eksploatowanie gilotyny hydraulicznej Ermaksan

Jak w każdym urządzeniu tak i w gilotynie hydraulicznej ERMAKSAN, TOSKAR, DURMA, DENER czy BAYKAL na przełomie całej wieloletniej eksploatacji rysuje się krzywa wannowa.

                                         
 

1. Docieranie

W pierwszej fazie eksploatacji gilotyny do metalu zdarzają się usterki oraz awarie związane z docieraniem oraz prawidłowym ułożeniem podzespołów mechanicznych. Może to powodować wystąpienie zmian w ustawieniu zderzaka, który po pewnym okresie należy skalibrować na nowo. Czasami może również wystąpić problem z rozregulowaniem wymiaru szczeliny nożowej.

 

Oczywiście jak po wyżej po pewnym okresie eksploatacji należy to sprawdzić i ewentualnie wprowadzić korekty. Drugim czynnikiem mającym wpływ na awarie we wczesnej fazie eksploatacji gilotyny hydraulicznej jest czynnik ludzki. Najczęstsze awarie w tej fazie związane są ze złym doborem parametrów w stosunku do ciętej blachy. Należy pamiętać o tym aby parametry w sterowniku były dobierane zgodnie z blachą ,którą będziemy ciąć.

 

Przykład 1

Jeżeli zamierzamy ciąć blachę o grubości 1 mm a parametr grubości blachy w sterowniku z pośpiechu lub niedopatrzenia operatora zostanie ustawiony na 6 mm . Najprawdopodobniej blacha zostanie zagięta co może spowodować zakleszczenie się noży oraz rozregulowanie szczeliny nożowej.

Zakleszczenie się noży to częsta sytuacja przy eksploatacji gilotyny hydraulicznej. Zazwyczaj maszyna posiada punktowy docisk blachy. Należy o tym pamiętać w szczególności gdy wykonujemy cięcia małych elementów. Niepodłożenie ciętego elementu pod stopę dociskową może spowodować awarię gilotyny.

 

Przykład 2

Wykonujemy cięcie blachy o grubości 6 mm , pasek ma szerokość 50 mm . Z niedopatrzenia nie został on podłożony pod stopę dociskową. Cięty materiał najprawdopodobniej zostanie wciągnięty między noże co spowoduje ich zakleszczenie. Taka awaria może nieść za sobą wiele uszkodzeń oraz nieprawidłowości w późniejszej pracy. Na pewno zostanie rozregulowana szczelina nożowa. Może również dojść do uszkodzenia noży tnących a nawet mimośrodu regulującego szczelinę nożową.

 

W zaistniałych awariach wymienionych w przykładach powyżej najlepiej skontaktować się z serwisem BITOP, który szybko i sprawnie usunie awarie oraz dokona wszelkich niezbędnych regulacji do uzyskania poprawnej pracy maszyny.

 

2. Normalna eksploatacja

W fazie tej należy pamiętać aby wykonywać wszystkie czynności związane z prawidłową eksploatacją maszyny zgodnie z zaleceniami DTR. Pamiętać należy również o regularnym wykonywaniu przeglądów okresowych oraz wymianie filtrów i oleju hydraulicznego. Do elementów zużywających się zaliczane są noże. Należy pamiętać o kontroli krawędzi noży. W przypadku wystąpienia gradu na ciętych elementach jest to sygnał o konieczności obrotu noży. Jeżeli zostały wykorzystane wszystkie krawędzie noże należy poddać ostrzeniu lub zakupić drugi komplet.

 

3. Starzenie

Jeżeli eksploatacja wykonywana jest prawidłowo jak w punkcie powyżej gilotyna hydrauliczna potrafi pracować bez większych awarii wiele lat. Trzeba natomiast pamiętać o bieżącej obserwacji wszelkich alarmujących nieprawidłowościach. W razie zaistniałych sytuacji zapraszamy do kontaktu z naszym serwisem.

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami