Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

hydrauliczne nożyce gilotynowe do cięcia blach

Hydrauliczne nożyce gilotynowe – główne zalety

Metalowe blachy stanowią jeden z podstawowych produktów wykorzystywanych we współczesnym przemyśle. Odpowiednie przycięcie arkuszy stanowi pierwszy etap przygotowania elementów do dalszych etapów produkcji, niezależnie od tego, czy mowa o zakładzie produkującym elektronikę, artykuły gospodarstwa domowego, maszyny przemysłowe czy statki. Ogromne zapotrzebowanie na blachy zrodziło potrzebę precyzyjnego cięcia dużych partii materiału o zróżnicowanych właściwościach. Aby sprostać tym wymaganiom, niezbędne jest wykorzystanie skutecznego narzędzia, które zapewnia wysoką powtarzalność oraz szybkość działania.

Hydrauliczne nożyce gilotynowe – czym są i jak działają?


Nożyce gilotynowe do blach to wyspecjalizowane narzędzia, przeznaczone do precyzyjnego cięcia metalowych arkuszy. Dzięki postępującej automatyzacji maszyny te różnią się znacząco od modeli obsługiwanych ręcznie, a obecność systemów sterowania komputerowego pozwala zaprogramować wszystkie parametry pracy, co gwarantuje dokładność podczas obróbki. Umożliwia to również stworzenie zautomatyzowanej linii produkcyjnej, która zajmuje się obróbką dużych partii materiału przy minimalnym udziale człowieka. Rozwiązanie to zwiększa wydajność oraz redukuje ryzyko pomyłki związanej z błędem operatora.

Hydrauliczne nożyce gilotynowe zalety

  • Komputeryzacja – obecność komputera, odpowiadającego za wszystkie aspekty działania maszyny, znacznie ułatwia przygotowanie urządzenia do pracy oraz zwiększa dokładność działania. Klient może dostarczyć za pośrednictwem sieci gotową specyfikację techniczną pożądanego elementu, która następnie jest przekładana na język rozpoznawany przez gilotynę. Znacznie przyśpiesza to przepływ informacji oraz ułatwia pracę operatorów, którzy odpowiadają za programowanie i przezbrojenie gilotyny.
 
  • Precyzja oraz powtarzalność – opisane powyżej sterowanie komputerowe (CNC) wpływa również na precyzję pracy. Dzięki zestawowi czujników cięcie jest zawsze przeprowadzane w tym samym miejscu, z tą samą siłą oraz na tym samym odcinku. Pozwala to wytwarzać duże ilości zestandaryzowanych elementów, które mogą zostać wykorzystane podczas montażu lub dalszej obróbki przez inne maszyny. Działanie z precyzją do setnych części milimetra redukuje także ryzyko marnowania materiału podczas niedokładnego wykonania.
 
  • Automatyczne sterowanie – wykorzystana w gilotynach automatyka pomaga również dopasować parametry pracy – takie jak szczelina między nożami, długość cięcia, kąt, położenie zderzaka – co nie tylko ułatwia zaprogramowanie gilotyny, ale również prowadzenie obróbki w przypadku blach o zróżnicowanych parametrach grubości, szerokości oraz twardości.
 
  • Brak wpływu ciepła na materiał – chociaż cięcie termiczne to niezwykle skuteczna metoda, posiada ona również swoje wady. Największą z nich jest zmiana właściwości metalu, który został wystawiony na działanie ekstremalnej temperatury przekraczającej granicę rekrystalizacji. Gilotyna hydrauliczna zapewnia cięcie wolne od strefy ciepła, dzięki czemu znakomicie nadaje się do obróbki materiałów podatnych na czynniki termiczne – np. blachy ocynkowanej.
 
  • Bezpieczeństwo – gilotyny hydrauliczne wyposażone są w szereg czujników oraz kurtyn, które uniemożliwiają przeprowadzenie cięcia, jeżeli na drodze ostrza znajduje się obce ciało. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo nie tylko pracownikom, ale również samej maszynie, gdyż zmniejszeniu ulega ryzyko stępienia lub uszkodzenia ostrzy.
 
  • Możliwość pełnej automatyzacji – gilotynę można wyposażyć w stół odbiorczy ze zrzutnią odpadów, układy podawania i podtrzymywania materiału, a także szereg innych elementów, umożliwiających włączenie urządzenia do w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej. Dzięki temu największe zakłady mogą zachować perfekcyjną precyzję cięcia oraz wysoką wydajność podczas produkcji.
 
  • Wymienna ostrza – maszyny można wyposażyć w zróżnicowany wybór noży, przeznaczonych do cięcia różnych rodzajów blach. Gwarantuje to użytkownikom wysoką jakość podczas obróbki stali nierdzewnej oraz zwykłej, dzięki czemu pojedyncza gilotyna z powodzeniem poradzi sobie z elementami o zróżnicowanej charakterystyce.
Przeczytaj także: gilotyny hydrauliczne. Czym się charakteryzują? Jak działają?
 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami