Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

gilotyna hydrauliczna do metalu

Hydrauliczne nożyce gilotynowe – główne zalety

Blacha to niezwykle popularny półprodukt, szeroko wykorzystywany podczas wytwarzania m.in. maszyn, samochodów, statków, elektroniki oraz urządzeń AGD – trudno znaleźć gałąź przemysłu, która jest w stanie przeprowadzić proces produkcyjny bez zastosowania blach. Tak ogromne zapotrzebowanie oznacza, że niezbędna staje się obecność maszyny, która w krótkim czasie dostarczy precyzyjnie przyciętych arkuszy, potrzebnych do zaspokojenia potrzeb innych linii produkcyjnych.

Czym są hydrauliczne nożyce gilotynowe?


Urządzenie to – jak sama nazwa wskazuje – wykorzystuje siłowniki hydrauliczne, które wprawiają w ruch belkę tnącą, odpowiedzialną za rozcięcie blachy. Maszyna w istocie wykorzystuje dwa ostrza, przy czym jedno z nich znajduje się we wspomnianej belce, drugie natomiast jest osadzone nieruchomo na powierzchni stołu. Obydwie powierzchnie tnące są skalibrowane w taki sposób, aby podczas opuszczania belki wytworzyć napięcie materiału, które prowadzi do zerwania blachy w precyzyjny i kontrolowany sposób. W zależności od modelu możemy spotkać się z nożycami, które umożliwiają dobranie kąta cięcia, co umożliwia dopasowanie parametrów do obróbki konkretnego rodzaju materiału.

Ze względu na duże wymagania wobec precyzji oraz ilości ciętych blach, współczesne zakłady wykorzystują automatyczne nożyce gilotynowe CNC. Sterowanie komputerowe umożliwia zautomatyzowanie procesu cięcia, a także kontrolowanie każdego cyklu pracy w taki sposób, aby wszystkie arkusze blachy zostały przycięte dokładnie w taki sam sposób. Wysoka powtarzalność wykonania sprawia, że urządzenia tego typu stanowią fundament większych linii produkcyjnych, zajmujących się wielkoseryjną produkcją elementów metalowych.

Jakie są zalety hydraulicznych gilotyn do blachy?

  • Siła nacisku – porównanie urządzeń ręcznych do maszyn napędzanych hydraulicznie naturalnie wypada na korzyść tych drugich. Wysoka siła nacisku pozwala ciąć większe lub grubsze arkusze blachy, co bezpośrednio przekłada się na wszechstronność linii produkcyjnej. Potężna gilotyna jest w stanie wykonać zróżnicowane zlecenia, co stanowi ogromny atut dla każdego warsztatu.
  • Komputerowe sterowanie – możliwość dostosowania szerokości szczeliny między nożami oraz innych parametrów cięcia (długość, ilość, kąt) sprawia, że blacha zostanie obrobiona dokładnie według podanych wskazań. Dużą zaletę podczas przygotowywania gilotyny do pracy jest zautomatyzowanie niektórych czynności, co zmniejsza ryzyko pomyłki oraz utraty cennego materiału.
  • Precyzja i powtarzalność – oprócz komputera, czuwającego nad poprawnością każdego cyklu pracy, hydrauliczne nożyce gilotynowe do blachy zostały stworzone do znoszenia gigantycznego obciążenia. Wysokogatunkowa stal, z której wykonano korpus, pozwala zachować stabilność podczas cięcia, dzięki czemu blacha nie zostaje wygięta podczas kontaktu z ostrzami, tylko równo zerwana.
  • Cięcie na zimno – w przeciwieństwie do cięcia laserowego, łukowego, gazowego lub plazmowego gilotyna hydrauliczna nie poddaje obrabianego elementu wpływowi wysokiej temperatury. Jest to szczególnie ważne w przypadku materiałów, które mogłoby ulec uszkodzeniu w wyniku czynników termicznych i stracić część swoich walorów.
  • Bezpieczna praca – współczesne gilotyny hydrauliczne są wyposażone w systemy bezpieczeństwa, które nie pozwolą przeprowadzić cięcia, jeżeli na drodze belki tnącej znajdzie się obce ciało. Szereg laserowych czujników bierze pod uwagę grubość ciętej blachy, dzięki czemu jest w stanie wykryć nawet niewielkie nieprawidłowości, co znacznie ogranicza ryzyko wypadku. Osłony boczne skutecznie blokują dostęp do ruchomych elementów maszyny, dzięki czemu podczas cięcia nie zachodzi ryzyko utraty zdrowia i życia operatorów.
  • Możliwość modyfikacji – aby dopasować gilotynę hydrauliczną do potrzeb linii produkcyjnej, maszyna może zostać wyposażona w dodatkowy osprzęt, taki jak ramiona podtrzymujące ciętą blachę lub stół odbiorczy. W zależności od wymagań gilotyna może również dysponować systemem podajników materiału, dodatkowymi panelami ochronnymi, przenośnikami, zderzakami oraz osprzętem zwiększającym wydajność pracy.

Przeczytaj także: Olej hydrauliczny. Zalecenia dotyczące wymiany

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami