Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

osoby omawiające przegląd maszyn CNC po dokonanym serwisie

Jak dbać o maszyny CNC? Prawidłowa konserwacja maszyn

Maszyny CNC stanowią fundament współczesnego przemysłu. Niezwykle wydajne oraz wszechstronne, umożliwiają produkcję złożonych części w dużych partiach bez utraty precyzji. Z tych powodów urządzenia sterowane numerycznie stały się normalnym widokiem w praktycznie wszystkich zakładach, zajmujących się obróbką metalu, drewna lub tworzywa sztucznego. Od przemysłu budowlanego, produkcji samolotów oraz samochodów, po wytwarzanie protez dentystycznych – maszyny CNC są nieodłącznym elementem dzisiejszego świata.

Charakterystyka narzędzi CNC

Maszyny CNC wyróżniają się na tle innych urządzeń przemysłowych obecnością komputera, który steruje ruchami narzędzia. Oznacza to, że pracownik nie obsługuje osobiście wszystkich aspektów maszyny, ale wprowadza do komputera dane, zawierające niezbędne wytyczne i współrzędne. Rola człowieka obejmuje – w zależności od poziomu zautomatyzowania linii produkcyjnej – podawanie materiału, rozpoczynanie oraz nadzorowanie cyklu pracy i wprowadzanie niezbędnych korekt za pośrednictwem interfejsu. Maszyny CNC są bardziej złożone od tradycyjnych odpowiedników, gdyż posiadają elektroniczny system sterowania, który stanowi powód, dla którego urządzenia tego typu pracują z niezrównaną precyzją oraz powtarzalnością. Wpływa to również na konieczność regularnej i drobiazgowej konserwacji, gdyż niewielkie usterki – np. przetarta instalacja elektryczna – mogą doprowadzić do awarii lub wypadku podczas pracy.

Bieżąca konserwacja maszyn CNC

Czyste miejsce pracy oraz sprawna maszyna jest najlepszą gwarancją sprawnego funkcjonowania zakładu. Chociaż urządzenia CNC pozwalają znacząco zwiększyć wydajność produkcji, wciąż są podatne na zużycie i usterki. Aby wydłużyć żywotność maszyny, należy:
  • Dokonywać inspekcji oraz czyścić narzędzia – każda maszyna CNC spełnia odmienne funkcje, dlatego czynność ta będzie wyglądała inaczej w przypadku frezarki, która dysponuje wymiennymi frezami, inaczej natomiast podczas konserwacji prasy krawędziowej. Niezależnie od rodzaju urządzenia, należy regularnie sprawdzać, czy wykonujące pracę elementy są oczyszczone i pozbawione zabrudzeń, które mogą wpłynąć na jakość wykończenia obrabianego elementu.
  • Czyścić filtry odpowietrzające i wentylatory – podczas pracy podzespoły maszyny nagrzewają się w wyniku tarcia. Bez odpowiedniego chłodzenia może dojść do sytuacji, w której zbyt wysoka temperatura doprowadzi do zatrzymania maszyny, uszkodzenia elementów ruchomych, zatarcia lub wycieku płynów eksploatacyjnych.
  • Sprawdzać stan szafki elektrycznej – maszyny CNC nie są w stanie działać bez prądu. Z tego powodu utrzymanie szafki elektrycznej w czystości stanowi jedną z najważniejszych czynności konserwacyjnych. Kurz, opiłki metalu, olej oraz inne zabrudzenia zwiększają ryzyko zwarcia, które może trwale uszkodzić maszynę, co pociągnie za sobą kosztowne naprawy.
  • Przeprowadzić konserwację elementów metalowych – rdza stanowi zagrożenie dla wszystkich maszyn w zakładzie. O ile wnętrze urządzenia jest dobrze chronione przed wilgocią, a ruchome części są nasmarowane i zabezpieczone, obudowa oraz wystawione na działanie warunków atmosferycznych elementy trzeba regularnie chronić przed korozją. Szczególną uwagę trzeba przykładać do maszyn, które nie były uruchamiane przez dłuższy czas.
  • Kontrolować poziom oleju oraz innych płynów eksploatacyjnych – jak w przypadku każdego mechanizmu wykorzystującego płyny smarownicze, z czasem dochodzi do zużycia lub ubytku cieczy. Niedobory płynów w instalacji mogą doprowadzić do uszkodzeń powstałych w wyniku kawitacji, zbyt wysokiej temperatury lub tarcia.

Maszyny CNC jak konserwować i kiedy należy serwisować urządzenia?

Wiedząc już, jak dbać o maszyny CNC w zakładzie pracy, należy zwrócić uwagę na fakt, że nawet najbardziej zadbane urządzenia powinny przechodzić regularne przeglądy. Serwis maszyn CNC jest bardzo ważny. Powinien się on odbywać przynajmniej raz w roku, jednakże w przypadku urządzeń pracujących pod dużym obciążeniem serwisanci powinni je oglądać co sześć miesięcy. Przegląd obejmuje m.in. gruntowne mycie, usunięcie luzów, regulację napędu, wymianę płynów eksploatacyjnych oraz filtrów, czyszczenie hydrauliki, kontrolę systemów bezpieczeństwa i instalacji elektrycznej. W zależności od specyfiki maszyny w skład przeglądu mogą wchodzić także inne czynności, związane z wymogami konkretnego modelu. Podczas wizyty serwisantów zazwyczaj tworzona jest również kopia zapasowa oprogramowania, dzięki czemu, gdyby doszło do konieczności czyszczenia pamięci, istniejące profile działania oraz zapisane projekty nie zostaną utracone.

Przeczytaj również: Oleje hydrauliczne. Klasyfikacja, rodzaje. Jakie wybrać?
 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami