Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

Prasa krawędziowa CNC skonfigurowana według najważniejszych wytycznych

Najważniejsze aspekty konfiguracji prasy krawędziowej

Gięcie metalu z użyciem prasy krawędziowej wygląda na stosunkowo proste zadanie. Materiał zaginany w linii prostej w jednej płaszczyźnie, a dzięki asyście systemów komputerowych cały proces przebiega szybko i z zachowaniem perfekcyjnej powtarzalności. W rzeczywistości konfiguracja prasy krawędziowej składa się z wielu elementów, które decydują o ostatecznej jakości obróbki. Jakie są najważniejsze punkty, które trzeba uwzględnić podczas przygotowania maszyny do pracy?

Długość gięcia

To podstawowy parametr, który decyduje o tym, na jakiej długości zostanie przeprowadzona obróbka. Podczas przygotowań do pracy w specjalnych uchwytach na belce gnącej oraz blacie montowane są stemple i matryce, które odpowiadają za gięcie materiału. Większe modele pras krawędziowych mogą zatem posłużyć do obróbki mniejszych elementów pod warunkiem, iż zostaną odpowiednio przezbrojone.

Nacisk

Wyrażany w tonach nacisk to najbardziej rozpoznawalna cecha każdej prasy krawędziowej, gdyż określa ona górną granicę możliwości maszyny – im większa siła nacisku, tym grubsze i twardsze arkusze mogą zostać poddane obróbce. Wbrew pozorom podczas gięcia nie zawsze wykorzystuje się maksymalny nacisk prasy, gdyż mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia obrabianej części, stempli, matryc, a nawet samego urządzenia. Siłę nacisku maszyny dobiera się na podstawie zamontowanych narzędzi oraz rodzaju giętej blachy. Przeczytaj także: Siła nacisku prasy krawędziowej. Od czego zależy?

Narzędzia gnące

Matryce oraz stemple to kluczowe elementy, odpowiedzialne nie tylko za przeprowadzenie gięcia, ale również za jego kształt. Głębokość wejścia stempli w matrycę decyduje o kącie zagięcia blachy, podczas gdy przeprowadzenia gięcia na dobijanie pozwala uformować arkusz z niezwykła dokładnością. Narzędzia gnące zwykle występują pod postacią modułowych elementów, montowanych na prasie krawędziowej, co określa zarazem długość obróbki. Ze względu na ogromne zróżnicowanie kształtów, stemple oraz matryce są często wykonywane na specjalne zamówienie producentów, aby zapewnić możliwość wykonywania najbardziej zróżnicowanych zleceń.

Konfiguracja pras krawędziowych nie ogranicza się do zamontowania odpowiedniej ilości oprzyrządowania i dobrania ich kształtu. Ważna jest również ich wytrzymałość, gdyż blacha formowana jest poprzez nacisk wywierany przez stemple na materiał oparty o matryce. Wykorzystanie zbyt miękkich narzędzi będzie prowadziło do ich wyginania lub pękania, co nie tylko zmniejsza dokładność wykonania, ale również stwarza zagrożenie dla operatorów maszyny. Dobór zbyt twardych stempli oraz matryc może doprowadzić do uszkodzenia samej prasy krawędziowej, dlatego tak istotne jest, aby podczas konfigurowania maszyny dobrać wartość nacisku oraz narzędzia w sposób, który zagwarantuje bezproblemowe i bezpieczne gięcie.

Zderzak tylny, otwarcie oraz skok

Prasy krawędziowe służą nie tylko do wykonywania pojedynczych gięć, ale również bardziej złożonych czynności w obrębie arkusza blachy. Z tego powodu urządzenie musi dysponować mobilnym zderzakiem tylnym, który pozwala przeprowadzić tego typu gięcie, a także odpowiednią ilością wolnego miejsca, aby pomieścić nietypowo uformowane elementy. W tym wypadku trzeba zwrócić uwagę zarówno na otwarcie, jak i skok prasy krawędziowej, umożliwiający poprawną obróbkę elementu.

System kompensacji stołu

Wraz ze wzrostem długości gięcia występuje ryzyko niedokładnego wykonania, związanego z ugięciem środkowej części blatu. Aby temu przeciwdziałać, prasa krawędziowa posiada system kompensacji stołu, który zapewnia odpowiednie podparcie i gwarantuje wykonanie prostego gięcia na całej długości arkusza. W nowszych modelach można spotkać automatyczne systemy kompensacji, jednakże czynnik ten należy wziąć pod uwagę w przypadku starszych modeli i zadbać o odpowiednie wyregulowanie siłowników przed rozpoczęciem gięcia.

Kontrola kąta gięcia

Współczesne prasy krawędziowe dysponują optycznymi systemami, które na bieżąco kontrolują pozycję blachy, dzięki czemu maszyna jest w stanie przeprowadzić precyzyjne gięcie nawet podczas produkcji wielkoseryjnej. Dzięki wykorzystaniu laserów nowoczesne prasy krawędziowe mogą automatycznie kontrolować kąt gięcia, a także zapamiętywać raz wykorzystane wartości, aby powtarzać je podczas pracy z kolejnymi elementami.
 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami