Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

Obróbka metali za pomocą prasy krawędziowej CNC – postaw na nowoczesną technologię

Współczesne prasy krawędziowe – zwane potocznie krawędziarkami – przeszły długą drogę od ogromnych maszyn, które wymagały stałego nadzoru grupy pracowników. Wykorzystanie sterowania CNC pozwoliło na znaczne przyśpieszenie pracy przy jednoczesnym zwiększeniu precyzji gięcia. Obróbka metali z wykorzystaniem tego typu maszyny przebiega w rekordowo krótkim czasie, a rozbudowane systemy bezpieczeństwa praktycznie do zera zmniejszają ryzyko wypadku. Co sprawia, że prasa krawędziowa CNC jest tak skuteczna?

Czym jest i w jaki sposób CNC wpływa na wydajność pracy?

Aby zrozumieć w pełni wydajność obecnych na rynku krawędziarek CNC, należy wyjaśnić, co oznaczają te trzy litery. Computerized Numerical Control – dosłownie komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych – oznacza system sterowania, w tym wypadku prasą krawędziową, który umożliwia zaprogramowanie cyklu pracy. Dzięki temu rozwiązaniu maszyna będzie powtarzała zadaną czynność z idealną dokładnością, co gwarantuje powtarzalność wykonanych elementów. Jest to szczególnie istotne zarówno podczas produkcji wielkoseryjnej, jak i wytwarzania niewielkich części – słowem, wszędzie tam, gdzie liczy się precyzja.

Wykorzystanie sterowania CNC nie tylko pozwala na wytwarzanie dużych ilości identycznych części, ale również umożliwia zwiększenie prędkości pracy. Skomputeryzowany system sterowania nie tylko określa głębokość gięcia, ale również zarządza wszystkimi funkcjami urządzenia. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie niezwykle sprawnie działających linii produkcyjnych, które wymagają minimalnego nadzoru ze strony człowieka. Obecność modułu CNC ułatwia obsługę prasy krawędziowej, przyśpiesza obróbkę części, a także pozwala w prosty sposób zmienić profil pracy. W czasie potrzebnym na zmianę stempli oraz matryc można wybrać inny tryb gięcia, który zadba o należytą siłę nacisku oraz ruch we wszystkich obsługiwanych przez urządzenie osiach.

Praca w trzech wymiarach – wydajność krawędziarek CNC

Zalety nowoczesnych pras krawędziowych nie ograniczają się do systemu sterowania. Na uwagę zasługuje również możliwość ruchu palców gnących i zderzacza w trzech płaszczyznach. W zależności od modelu krawędziarka CNC posiada części poruszające się w osiach Y – odpowiadającej za ruch belki gnącej – X – ruch zderzaka w płaszczyźnie przód-tył – R – ruch zderzaka w płaszczyźnie góra-dół – oraz Z – który określa zakres ruchu palców zderzaka. Prasy krawędziowe posiadają również system kompensacji stołu. Dzięki obecności tego mechanizmu podczas gięcia, zgodnie z nazwą, kompensowane jest ugięcie blatu, dzięki czemu obróbka elementu przebiega ze stuprocentową dokładnością. Możliwość ruchu w licznych płaszczyznach w połączeniu z ekstremalne precyzyjnym sterowaniem sprawia, że prasy krawędziowe CNC potrafią wykonać precyzyjne gięcie niewielkich elementów, jak i dużych arkuszy blachy.

Obróbka metali za pomocą prasy CNC – szybko i dokładnie

Trudno jest przecenić rolę prasy krawędziowej we współczesnym przemyśle. Gięcie materiału jest jedną z najbardziej popularnych form obróbki, która obejmuje również prostowanie i zwijanie blachy. Możliwość nadania elementowi pożądanego kształtu w krótkim czasie czyni z pras CNC niezastąpiony element w zakładach produkcyjnych. Ogromny atutem jest fakt, że maszyny osiągają precyzję i powtarzalność, która znacznie wykracza poza możliwości nawet najbardziej doświadczonego operatora.

 

Wielokrotnie podkreślana w tekście dokładność i szybkość cyklu pracy sprawia, że prasy CNC stanowią pewną inwestycję dla każdego zakładu wytwórczego. Nowoczesna technologia znacznie ułatwia obsługę urządzenia, co w połączeniu z postępem automatyzacji oraz zwiększeniem bezpieczeństwa pozytywnie wpływa na wydajność linii produkcyjnej. Wysokiej jakości komponenty, z których budowane są prasy, gwarantują bezawaryjną pracę przez wiele lat. Optymalizacja działania krawędziarek CNC sprawia, że nawet niewielkie modele są w stanie wykonywać setki gięć w ciągu godziny, co znacząco zwiększy potencjał produkcyjny przedsiębiorstwa.

Przeczytaj również: Przenoszenie maszyn przemysłowych 

 

 

Zapoznaj się z ofertą pras krawędziowych CNC

Prasy krawędziowe UPTEC Seria U-Bend

Prasy krawędziowe UPTEC Seria E-Bend

Prasy krawędziowe UPTEC Seria B-Bend

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami