Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

Olej do skrzyni biegów - co warto wiedzieć na ten temat przed zakupem?

Olej do skrzyni biegów pełni bardzo ważną funkcję. Dzięki niemu elementy skrzyni nie zużywają się zbyt szybko, co zapewnia jej znacznie większą żywotność. Wiele osób ma jednak problem z wybraniem odpowiedniego oleju do swojego modelu auta. Warto przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej.

Wymiana oleju w skrzyni – dlaczego to konieczne?

Olej w skrzyni biegów po prostu się z czasem zużywa. Wiedzą o tym doskonale wszyscy, którzy interesują się motoryzacją i mają wiedzę o funkcjonowaniu samochodu. Często słyszy się opinię, że nie ma konieczności wymieniania oleju w skrzyni biegów przez cały czas użytkowania samochodu. Jest to jednak niebezpieczny mit i warto powiedzieć to głośno. W rzeczywistości producenci aut często piszą w książkach serwisowych o braku konieczności wymiany oleju, ale wyłącznie w kontekście okresu objętego gwarancją, który rzadko jest dłuższy niż pięć lat. W praktyce z czasem olej się zużywa, co prowadzi do coraz gorszej pracy przekładni i jej zużywania się. Dla właściciela auta oznacza to oczywiście coraz gorszą pracę skrzyni biegów, a po pewnym czasie również spory wydatek związany z jej wymianą.

Z jaką częstotliwością należy wymieniać olej?

To, jak często należy wymieniać olej przekładniowy, zależy od dwóch rzeczy – jakości skrzyni, która znajduje się w naszym aucie i jej rodzaju. Zasadniczo olej powinno wymieniać się nie co określony przedział czasu, ale co pewną ilość przejechanych kilometrów. W przypadku skrzyń manualnych najlepiej jest wymienić olej w przekładni nie rzadziej niż raz na 100 tys. przebiegu auta. Skrzynie automatyczne wymagają częstszej wymiany – najczęściej mówi się, że maksymalny odległość przejechana na jednym oleju nie może być większa niż 80 tys. kilometrów. Wielu ekspertów wskazuje również na fakt, że w skrzyniach nieco słabszych olej powinien być wymieniany częściej.

Czym kierować się przy wyborze oleju do skrzyni biegów?

Opisując oleje do przekładni, posługujemy się dwoma głównymi parametrami. Pierwszym z nich jest klasa jakości, określana skrótem API. Natomiast drugi to SAE, czyli lepkość oleju. Producent skrzyni biegów określa zawsze, w jakich przedziałach powinien mieścić się olej w odniesieniu do tych dwóch parametrów. Rozsądnym wyborem zawsze jest skorzystanie z oleju rekomendowanego przez producenta, jednak nie jest to konieczne. W zasadzie każdy olej, który ma podobne właściwości, powinien się sprawdzić.

Olej do skrzyni manualnej i automatycznej

Wybór odpowiedniego oleju nie zależy od tego, czy skrzynia jest manualna, czy też automatyczna. Niezależnie od tego, każdy model będzie wymagał oleju o parametrach najlepiej odpowiadających jego konstrukcji. Jest jednak różnica w tym, jak często należy wymieniać olej. Jak już wspomniano wcześniej, olej do skrzyni automatycznej wymienia się nieco częściej, niż ma to miejsca w przypadku przekładni manualnej, a w późniejszym okresie eksploatacji częstotliwość tą należy jeszcze dodatkowo zwiększyć.

Jak dużo trzeba zapłacić za wymianę oleju?

Na koszt wymiany oleju w skrzyni składają się koszty robocizny i cena samego preparatu. Olej do przekładni kosztuje w zależności od producenta od kilkudziesięciu, do ponad dwustu złotych. Wymiana oleju w skrzyni manualnej zamknie się w kilkuset złotych, przy czym dokładny koszt zależny jest od jej konstrukcji. Zdecydowanie najwięcej zapłacić trzeba za wymianę w przekładni automatycznej. Profesjonalny warsztat samochodowy policzy za tego rodzaju usługę nie mniej niż tysiąc złotych.

Czy olej w skrzyni biegów można wymienić samodzielnie?

Olej w skrzyni biegów wymienia się dwoma metodami. Metoda statyczna polega na spuszczeniu oleju grawitacyjnie przez otwarcie korka spustowego i pozwolenie staremu olejowi na samoczynne wypłynięcie. Potem należy wlać odpowiednią ilość nowego oleju. W metodzie dynamicznej olej odsysa się przy pomocy specjalnego urządzenia. Olej w skrzyni można wymienić samemu, ale jest to dość trudne. W niektórych modelach aut konieczny będzie wcześniejszy demontaż innych części. Najczęściej poleca się więc powierzenie tego zadania fachowcom.

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami