Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

prasa krawędziowa CNC zmniejszająca czas pracy w zakładzie

Prasa krawędziowa CNC – czy zmniejsza czas pracy?

Prasa krawędziowa CNC jest często reklamowana jako urządzenie, które nie tylko przyśpieszyło, ale wręcz zrewolucjonizowało proces gięcia blachy. Ile jest prawdy w marketingowych sloganach o wysokiej prędkości gięcia i czy maszyna sterowana komputerowo w istocie zmniejsza czas pracy?

Prasa krawędziowa a czas pracy

Nie da się ukryć, że urządzenia CNC w znacznym stopniu przyśpieszyły działanie zakładów wytwórczych. Operator nie musi już ręcznie obliczać i dobierać poszczególnych parametrów gięcia przed rozpoczęciem cyklu pracy. Monitorowanie ruchu belki oraz innych atrybutów nie wymaga manualnej inspekcji pokręteł oraz zaworów, gdyż wszystkie niezbędne dane wyświetlane są bezpośrednio na ekranie panelu sterowania. Ze względu na możliwości stosowanych współcześnie komputerów zaawansowane prasy krawędziowe samodzielnie dobierają najlepsze właściwości gięcia na podstawie dostępnych danych oraz wgranego do urządzenia projektu. Również samo przygotowanie schematu części odbywa się obecnie w środowiskach wirtualnych, co w znaczny sposób ułatwia wprowadzanie zmian oraz wgrywanie projektu do pamięci maszyny.

Jak widać, już na samym etapie przygotowań do gięcia prasa krawędziowa CNC pozwala znacznie usprawnić proces produkcyjny. Obsługa za pośrednictwem ekranów dotykowych jest niezwykle intuicyjna, a graficzne przedstawienia gięcia ułatwiają wizualizację cyklu pracy, co dodatkowo upraszcza modyfikowanie projektu.

Gięcie blach z użyciem prasy krawędziowej CNC

Podstawowymi atutami maszyn CNC jest możliwość zaprogramowania gięcia z dbałością o najmniejsze szczegóły oraz wykonywanie powtarzalnych gięć podczas każdego cyklu pracy. Dzięki temu produkcja wielkoseryjna nie jest obarczona ryzykiem utraty dokładności, związanej z rozregulowaną prasą krawędziową lub błędem operatora. W wypadku narzędzi sterowanych komputerowo gięcie wykonywane jest zawsze w ten sam sposób, co w oczywisty sposób ułatwia produkcje nawet precyzyjnych części. Praktycznie idealny stopień powtarzalności i dokładności uczynił z pras krawędziowych CNC nieodłączny element wszystkich gałęzi przemysłu. Co więcej, mniejsza ilość czasu potrzebnego na kalibrowanie urządzenia oznacza większą ilość przeprowadzonych gięć i poprawę wydajności zakładu.

Prasy krawędziowe to niezwykle uniwersalne urządzenia, które można łatwo dopasować do pracy ze stalą zwykłą, ocynkowaną, nierdzewną oraz aluminium. Dzięki sprawnej wymianie stempli oraz matryc – nowoczesne prasy oferują systemy szybkiego montażu – można przezbroić urządzenie do konkretnych potrzeb bez konieczności mozolnej kalibracji. Podczas gdy część operatorów wymienia osprzęt, specjalista od programowania wgrywa niezbędne dane do pamięci urządzenia. W efekcie prasy krawędziowe oferują możliwość produkowania części w dużych partiach z wysoką powtarzalnością i bez utraty precyzji.

Ze względu na znaczne uproszczenie procedury gięcia koszt jednostkowy elementu uległ zmniejszeniu, co stanowi istotny atut dla zakładów niezależnie od rozmiarów obsługiwanych zleceń. Kolejnym atutem maszyn CNC jest możliwość włączenia ich do w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej, która wymaga minimalnej ingerencji ze strony operatora. W takim przypadku maszyna samodzielnie otrzymuje materiał, dokonuje obróbki i przekazuje go w stronę innych stanowisk za pomocą podajników. Można zauważyć, że zmniejszenie ilości obowiązków człowieka redukuje nie tylko opóźnienia, ale również ryzyko potencjalnego błędu. W przypadku programowania prasy krawędziowej nieodpowiedni dobór osprzętu lub siły nacisku może doprowadzić do uszkodzenia materiału bądź samego urządzenia, dlatego warsztaty wykorzystujące maszyny CNC są w mniejszym narażone stopniu na awarie.

Ostatnią kwestią, na którą warto zwrócić uwagę podczas oceny pras krawędziowych, jest szybkość podejścia/odejścia oraz pracy. Zgodnie z dyrektywami CE maksymalna prędkość robocza wynosi 10 mm na sekundę, co ma zapewnić maksymalne bezpieczeństwo pracownikom. Z tego względu maszyny dokonują obróbki ze względnie podobną prędkością. Różnić się może natomiast szybkość ruchu belki, która wykonuje podejście lub odejście po wykonanym gięciu.

Przeczytaj także: Dobór narzędzi do pras krawędziowych - na co zwrócić uwagę?
 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami