Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

Rodzaje i zastosowania smarów

Różnego typu smary znajdują bardzo szerokie zastosowania w różnych dziedzinach przemysłu, produkcji i w warsztatach. Ich zadaniem jest pokrycie elementów maszyn i narzędzi śliskim filmem, dzięki któremu o wiele łatwiej mogą się poruszać. Smar zmniejsza tarcie, dlatego też pokryte nim elementy znacznie wolniej się zużywają. Wpływa to przede wszystkim na żywotność urządzeń. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, jakie są rodzaje smarów i do czego się je stosuje.

Podstawowe informacje na temat smarów

Przede wszystkim należy wyjaśnić sobie to, czym właściwie są smary. Składają się z dwóch frakcji – oleju i zagęszczacza. Olej jest tu głównym składnikiem smarującym, którego zadaniem jest zmniejszanie tarcie pomiędzy dwoma elementami. Zagęszczacz natomiast sprawia, że smar trzyma się dokładnie tam, gdzie powinien się znaleźć. Dzięki zagęszczaczowi smar nie wycieka spomiędzy ruchomych części, ale pokrywa jest dość trwałym filmem. Zagęszczacze mogą być bardzo różne i to przede wszystkim od nich zależą właściwości smaru – przede wszystkim temperatura, w której może być stosowany, szybkość poruszania się smarowanych elementów i siła nacisku pomiędzy częściami, pomiędzy którymi następuje tarcie.
Zobacz także: Smary do łożysk - jakie wybrać?

 

Smary wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie zastosowanie oleju nie ma racji bytu z powodu tego, że w krótkim czasie by po prostu wyciekł. Są to więc przede wszystkim różnego rodzaju układy otwarte jak łożyska, przeguby, taśmy zębate i wiele innych. Smary powszechnie wykorzystuje się też dla zapewnienia większej ruchomości częściom urządzeń mechanicznych.
 

Najważniejsze zadania smarów

Aby dobrze zrozumieć to, czym są smary, należy bliżej przyjrzeć się ich najważniejszym zadaniom. Jak już wspomniano, smar pokrywa miejsce, w którym został zaaplikowany filmem o ochronnych właściwościach, który zmniejsza tarcie. To z kolei prowadzi nas do zrozumienia jego najważniejszych funkcji.

Ochrona części przed ścieraniem

Pierwszą z funkcji smarów jest ochrona nasmarowanych elementów przed ścieraniem na skutek siły tarcia. Dzięki temu części są lepiej chronione przed zużyciem, a ich żywotność jest o wiele większa. W praktyce przekłada się to na to, że urządzenia, w których się smarowanie są o wiele trwalsze, a koszty związane z ich eksploatacją są znacznie niższe.

Ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem

Drugą, lecz równie ważną funkcją smarów jest ochrona części przed nagrzewaniem się, które również zachodzi pod wpływem tarcia. Zbyt wysoka temperatura może zmieniać strukturę materiału, z którego wykonane są części i prowadzić do ich zniszczenia. Zmniejszenie tarcia dzięki użyciu odpowiedniego smaru sprawia, że części nie nagrzewają się.

Dlaczego wybór odpowiedniego smaru jest taki ważny?

W handlu znaleźć można bardzo różne rodzaje smarów. Dlaczego wybór właściwego ma tak duże znaczenie? Przede wszystkim dlatego, że różne smary mają różne właściwości i najlepiej sprawdzają się w różnych warunkach. Niektóre na przykład świetnie działać będą w wysokiej temperaturze i pod dużym naciskiem, a inne o wiele lepiej swoją funkcję będą spełniać w temperaturach bardzo niskich. Dlatego też, by zapewnić właściwe smarowanie w warunkach, w jakich pracować ma dane urządzenie, należy wybrać odpowiedni preparat.

Jakie są najważniejsze rodzaje wykorzystywanych obecnie smarów?

Najbardziej popularne są smary litowe. Mają one też dość uniwersalny charakter, dzięki czemu używane są w dość dużej różnorodności urządzeń mechanicznych. Smary takie cechują się dużą tolerancję na wysokie temperatury, które jednak najczęściej nie mogą przekraczać 130 stopni Celsjusza. Świetnie sprawdzają się przy smarowaniu ręcznym i do pistoletów do smarowania. Do wyższych obciążeń stosuje się smary molibdenowe, które dodatkowo zmniejszają drgania, które mogą wystąpić pomiędzy trącymi o siebie elementami urządzenia. W wysokich temperaturach (320-1200 stopni) używa się natomiast smarów miedziowych. W przypadku gdy smarowanie potrzebne jest na styku elementów wykonanych z różnych materiałów, często używa się smarów silikonowych. W urządzeniach działających pod dużymi obciążeniami używane są smary grafitowe.

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami