Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

operator prasy krawędziowej

Operator prasy krawędziowej – co powinien wiedzieć?

Chociaż współczesne prasy krawędziowe wykorzystują technologię CNC, a postępująca automatyzacja usprawniła wiele aspektów pracy, nie oznacza to, że maszyna nie potrzebuje nadzoru. Operator prasy krawędziowej zajmuje się obsługą procesu gięcia, a także przezbrajaniem, kontrolą jakości, a czasami programowaniem urządzenia. Jaką wiedzą powinien dysponować pracownik, aby skutecznie obsługiwać tego typu maszynę?

Operator prasy krawędziowej - co powinien wiedzieć?


Ze względu na zróżnicowanie w obrębie krawędziarek pod względem mocy oraz napędu kwalifikacje pracownika mogą się znacznie różnić. Nieco inny zakres wiedzy jest potrzebny do obsługi ogromnej prasy hydraulicznej o nacisku 6000 ton, inny natomiast w przypadku niewielkiej, niezwykle szybkiej krawędziarki elektrycznej. Do obowiązków pracownika będą należały wybrane spośród wymienionych poniżej czynności:
  •  obsługa prasy krawędziowej zgodnie z podanymi wytycznymi;
  •  programowanie maszyny zgodnie z otrzymaną dokumentacją technologiczną;
  •  przezbrajanie prasy;
  •  wykonywanie elementów zgodnie z powierzoną dokumentacją;
  •  kontrola jakości wyprodukowanych elementów;
  •  konserwacja maszyny, zgłaszanie potencjalnych usterek oraz znajomość odpowiednich procedur, związanych z utrzymaniem prasy w odpowiednim stanie.

Naturalnie operator nie będzie musiał spełniać wszystkich tych funkcji, ale należy się liczyć, że pracodawca będzie chciał zwiększać zakres kompetencji personelu poprzez dodatkowe kursy. Warto przy tym pamiętać, że szkolenia w kwestii obsługi konkretnego modelu prasy krawędziowej zwykle prowadzi jej producent.

Jakie są najważniejsze umiejętności pracy operatora prasy krawędziowej?

  • Czytanie rysunków technicznych – to podstawowa umiejętność, która stanowi niezbędny warunek podczas pracy z krawędziarką oraz innymi narzędziami produkcyjnymi. Dokumentacja obejmuje takie informacje jak wielkość pożądanego elementu, kąt gięcia czy zakres dopuszczalnej tolerancji. Odczytywanie rysunków technicznych wiąże się bezpośrednio z wiedzą na temat danej prasy krawędziowej, co pozwala dobrać odpowiednie parametry gięcia, matryce oraz stemple. Niedokładna dokumentacja lub brak umiejętności w odczytaniu projektu prowadzi do spowolnienia produkcji oraz marnowania materiału pod postacią źle wykonanych elementów.
 
  • Znajomość limitów nacisku – każdy model prasy krawędziowej posiada swoje unikalne właściwości. Nawet maszyny o takim samym napędzie i nacisku mogą różnić się pod względem maksymalnej szerokości gięcia, prześwitu lub skoku. Pracownik powinien być w stanie oszacować jaka maksymalna wartość mocy może być użyta podczas gięcia. Często wykresy zawierające potrzebne dane są dostarczane przez samego producenta lub znajdują się na obudowie maszyny, jednakże nie zawsze obejmują wszystkie możliwe sposoby kształtowania blachy. W takim przypadku niezbędna jest obecność przeszkolonego i doświadczonego operatora.
 
  • Wiedza na temat obróbki – gięcie gięciu nierówne. Możemy spotkać się z różnymi rodzajami prac wykonywanych na prasie krawędziowej, dlatego niezbędne jest, aby operator rozumiał procedury związane z działaniem maszyny. Belka gnąca, zderzak, palce zderzaka oraz system kompensacji tworzą zestaw osi, wzdłuż których wykonywany jest ruch w czasie pracy krawędziarki. Są to informacje niezbędne, aby przygotować i przezbroić prasę krawędziową z myślą o precyzyjnym gięciu.
 
  • Znajomość procedur konserwacji – chociaż operator w większości przypadków nie jest odpowiedzialny za utrzymanie prasy krawędziowej w dobrym stanie, potrzebuje on odpowiedniej wiedzy, aby ocenić, kiedy maszyna nie pracuje prawidłowo. Inspekcja wizualna zazwyczaj wystarcza, aby namierzyć potencjalne usterki. W zakres obowiązków operatora może natomiast wchodzić regularne czyszczenie elementów gnących, stempli oraz matryc, a także kontrola poziomu oleju.
 
  • Zrozumienie zasad działania systemów bezpieczeństwa – prasy krawędziowe wyposażone są w szereg czujników, które uniemożliwiają doprowadzenie do sytuacji, w której narażone zostaje na szwank życie i zdrowie pracownika. Znajomość zabezpieczeń pozwala operatorowi uniknąć niepotrzebnych przestojów w pracy związanych z zatrzymaniem prasy oraz umożliwia dokonywanie podstawowych czynności konserwujących – np. czyszczenie czujników optycznych.

Wskazówki dla operatora prasy krawędziowej


Największym atutem operatora prasy jest doświadczenie. Z tego powodu w fachu można spotkać osoby, które kształciły się poprzez wykonywanie pracy w zakładzie, lub osoby, posiadające w ręku specjalistyczną wiedzę, popartą certyfikatami ukończonych szkoleń. Ze względu na dużą różnorodność obecnych na rynku pras trudno jest znaleźć kurs, który obejmowałby coś więcej, niż podstawowe przygotowanie do obsługi maszyn. Jak zostało to wspomniane w tekście, szkolenia na temat konkretnych maszyn są często prowadzone przez producenta lub dystrybutora.

Inaczej wygląda kwestia nauki programowania CNC. Technologia ta nie jest stosowana wyłącznie w prasach krawędziowych – możemy spotkać frezarki, tokarki oraz inne maszyny sterowane przez komputer. W tej dziedzinie można uzyskać certyfikaty renomowanych instytucji – np. TÜV SÜD – lub producentów – np. Simens. Chociaż operator prasy niekoniecznie zajmuje się programowaniem, poszerzenie swoich kwalifikacji o wiedzę na temat najpopularniejszych systemów sterowania to wyraźny znak dla potencjalnego pracodawcy, iż ma do czynienia z wykwalifikowanym operatorem.
 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami