Sprzedaż
Wybierz kategorię
Co to jest prasa krawędziowa?
Prasa krawędziowa to maszyna do metalu potocznie określana jako krawędziarka lub zaginarka, swoje zastosowanie znajduje w obróbce plastycznej blachy. Przy użyciu odpowiednich stempli i matryc umożliwia gięcie blachy pod dowolnym kątem. Prasę krawędziową możemy sklasyfikować ze względu na rodzaj wykorzystywanego napędu belki.
Hydrauliczna krawędziarka
Taka prasa do gięcia blachy w swojej budowie wykorzystuje układ w którym olej za pomocą pompy hydraulicznej wzbudzany jest do bardzo wysokiego ciśnienia dzięki czemu umożliwia to uzyskanie bardzo dużej siły nacisku. Największa krawędziarka hydrauliczna uzyskuje nawet do kilku tysięcy ton nacisku.
Mechaniczna prasa krawędziowa
Budowa takiej zaginarki oparta jest na dużym silniku elektrycznym, który ma za zadanie wprowadzić w ruch obrotowy jeszcze większe koło zamachowe. Pęd koła przeniesiony na belkę powoduje jej ruch. Mechaniczne krawędziarki charakteryzują się dużą szybkością.
Elektryczna prasa krawędziowa
Prasy krawędziowe tego typu swoją zasadę działania opierają na dwóch silnikach servo, które indywidualnie operują na osiach Y1 i Y2. Charakteryzują się bardzo dużą precyzją, szybkością i cichą pracą.
Z wyżej wymienionych grup obecnie w przemyśle największym zainteresowaniem cieszą się prasy krawędziowe CNC z napędem hydraulicznym. Dlatego też przyjrzymy się im bliżej zaczynając od ich budowy.
Z wyżej wymienionych grup obecnie w przemyśle największym zainteresowaniem cieszą się prasy krawędziowe CNC z napędem hydraulicznym. Dlatego też przyjrzymy się im bliżej zaczynając od ich budowy.
Prasa krawędziowa CNC – budowa
Krawędziarka zbudowana jest ze sztywnego korpusu, który posiada ściany boczne w kształcie litery C oraz dwie belki z przodu maszyny. Jedna z belek jest ruchoma, najczęściej jest to belka górna, która zawieszona jest na dwóch siłownikach odpowiedzialnych za wykonanie ruchu. Belka dolna wyposażona jest w zestaw matryc a górna w zestaw stempli co umożliwia gięcie blachy.
Prasa krawędziowa CNC – zasada działania i budowa układu hydraulicznego:
Głównym zadaniem układu hydraulicznego w prasie krawędziowej jest wykonywanie ruchu belką. Często jest on również wykorzystywany do systemu kompensacji stołu lub do mocowania narzędzi. Sercem układu jest pompa wysokiego ciśnienia napędzana przez silnik elektryczny. W układzie znajduje się zbiornik z olejem hydraulicznym, z którego przez pompę tłoczony jest olej pod wysokim ciśnieniem do bloku hydraulicznego. Dzięki grupie zaworów kierunkowych i proporcjonalnych mamy pełną kontrolę nad pracą zaginarki krawędziowej. Profesjonalna krawędziarka CNC posiada najczęściej trzy zawory proporcjonalne z czujnikiem położenia. Pierwszy zawór odpowiada za zamknięcie obiegu jałowego, dzięki czemu możliwe jest wzbudzenie ciśnienia. Następnie pozostałe dwa zawory proporcjonalnie rozdzielają ciśnienie oraz ilość przepływu oleju na siłowniki. Siłowniki w prasie krawędziowej CNC zbudowane są tak, aby mogły wykonywać powolny ruch w dół oraz szybki w górę. W części dolnej siłownika znajduje się jedno zasilanie ciśnieniowe, w części górnej natomiast są dwa jedno-ciśnieniowe oraz drugie o większej średnicy, służące do swobodnego poboru oleju ze zbiornika lub jego zrzutu. Ponadto układ hydrauliczny prasy krawędziowej wyposażony jest w mechaniczne zawory bezpieczeństwa, mające za zadanie zabezpieczyć układ przed przeciążeniem. Nad konserwacją układu czuwają trzy filtry: napowietrzający, ssący oraz filtr główny ciśnieniowy. Bardzo ważnym elementem konserwacyjnym w układzie hydraulicznym zaginarki krawędziowej jest regularna wymiana oleju oraz filtrów. Należy to wykonywać co ok. 25000 h.
Zaginarka krawędziowa CNC – zasada działania i budowa zderzaka
Prasy krawędziowe CNC posiadają zderzak, będący złożonym układem mechanicznym napędzany elektrycznie. W zderzaku tego typu krawędziarki do blach rozróżniamy:
- oś X lub X1 i X2 – układ odpowiedzialny za ruch tył, przód.
- oś R lub R1 i R2 – układ odpowiedzialny a ruch góra, dół.
- oś Z1 i Z2 – układ odpowiedzialny za ruch prawo, lewo
Poszczególne osie zderzaka prasy krawędziowej posiadają zróżnicowane mechanizmy przenoszenia napędu, lecz źródło oraz odczyt pomiarowy najczęściej są takie same. Do napędu zderzaka krawędziarek wykorzystywany jest silnik krokowy wraz z enkoderem do pomiaru lub servo motor, który w swojej konstrukcji posiada już wbudowany enkoder. Najnowsza na rynku giętarka krawędziowa do metalu posiada napędy oparte przede wszystkim na silnikach servo, ponieważ ich konstrukcja zapewnia bardzo dużą dokładność.
Prasa krawędziowa CNC – Kompensacja stołu
Prasa krawędziowa oprócz osi belki gnącej oraz zderzaka posiada oś C - czyli system kompensacji stołu. Pozwala on na skuteczne niwelowanie odkształceń stołu spowodowanych naciskiem belki gnącej. Krawędziarka CNC posiada dwa typy systemów kompensacji. Rozróżniamy:
- System przeciwległej fali wykorzystuje dwie listwy posiadające przeciwległe fale. Przemieszczanie jednej z nich powoduje wyprężanie stołu, co niweluje odkształcenie dolnej belki spowodowane naciskiem górnej. Mechanizm ten występuje w wersji ręcznej lub automatycznej.
- Hydrauliczny system kompensacji wykorzystuje z kolei kilka siłowników wbudowanych w belkę dolną, w których wzbudzane jest ciśnienie proporcjonalnie do potrzeb niezbędnych do utrzymania sztywności stołu.

Krawędziarka CNC – system bezpieczeństwa
Każda zaginarka krawędziowa według norm CE musi posiadać system bezpieczeństwa mający na celu zabezpieczenie zdrowia i życia operatora. W skład takiego systemu wchodzi szereg wyłączników awaryjnych, bariera bezpieczeństwa tylnej części maszyny oraz przednia bariera bezpieczeństwa w której najczęściej wykorzystywana jest wiązka optyczna.
Prasa krawędziowa CNC – sterowanie CNC
Dopełnieniem całości krawędziarki jest bez wątpienia komputerowy system pozwalający zarządzać wszystkimi układami, w które wyposażona jest prasa krawędziowa CNC. Do tego celu wykorzystywane są nowoczesne sterowniki posiadające oprogramowanie umożliwiające na pełną kontrolę oraz swobodną i łatwą pracę prasy krawędziowej.

Bardzo serdecznie zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą na zaginarki lub do kontaktu w razie pytań.