Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

Poprawna kalibracja prasy krawędziowej

 

Artykuł ten dedykowany jest przedsiębiorcom zajmującym się obróbką plastyczną metalu, którzy do celów produkcyjnych lub usługowych wykorzystują  prasę krawędziową Ermaksan, Toskar, Baykal, Durma, Dener itp.

Na przełomie ostatniej dekady rynek obróbki plastycznej metalu rozwija się naprawdę szybko. Aby nadążyć za tempem tego rozwoju wiele firm kupuje coraz to nowsze i bardziej precyzyjne maszyny aby sprostać oczekiwaniom swoich klientów. Ale nawet najnowsze maszyny bez precyzyjnej i regularnej kalibracji mogą być niedokładne a jakość wykonywanych detali może do końca nie być zadawalająca.

 

W rzeczywistości przekłada się to na problemy w montażu, ponieważ elementy niedokładnie wykonane mogą do siebie nie pasować w całokształcie produktu czy konstrukcji. Często przekłada się to na wydłużenie procesu wykonania finalnego produktu lub wydłużenie czasu realizacji zlecenia.

 

Prasa krawędziowa jest specyficzną maszyną. Na całokształt wykonanego elementu składa się szereg układów , które bezpośrednio lub pośrednio wpływają na jego jakość. W obecnej chwili większość pras krawędziowych standardowo wyposażona jest w cztery osie Y1, Y2, X, R, oraz system kompensacji stołu.

 

Najważniejsze wartości w wykonywanym detalu to oczywiście kąt oraz wymiar gięcia. Istotą precyzji prasy krawędziowej jest to aby uzyskać na całej długości giętego elementu taki sam wymiar gięcia oraz taki sam kąt. I tu często pojawiają się problemy.

 

NIEPRAWIDŁOWOŚCI ZWIĄZANE Z WYMIAREM GIĘCIA  W PRASACH KRAWĘDZIOWYCH

 

Najczęstsze problemy z uzyskaniem poprawnego wymiaru gięcia to problem z równoległością zderzaka. Zdarzają się również nieprawidłowości związane z brakiem liniowości prowadnic po których poruszają się suwaki.

 

W niektórych sytuacjach problem dotyczyć również może braku liniowości belki gnącej co najczęściej objawia się zbyt małym lub zbyt dużym wymiarem gięcia na środku w stosunku do końców.

 

W takich sytuacjach warto skorzystać w wykwalifikowanego serwisu BITOP , który szybko i trafnie rozpozna nieprawidłowości a następnie wykona szereg procedur kalibracyjnych aby prasa krawędziowa uzyskała jak najwyższą dokładność. 

 

NIEPRAWIDŁOWOŚCI ZWIĄZANE Z UZYSKANIEM POPRAWNEGO KĄTA W PRASACH KRAWĘDZIOWYCH

 

Drugim i zarazem najistotniejszym problemem, który często pojawia się w procesach technologicznych przy prasach krawędziowych to uzyskanie idealnego kąta na całej długości giętego elementu. Zarówno jak przy uzyskaniu poprawnego wymiaru tak i tutaj przyczyn może być kilka.

 

Pierwsza to problem z uzyskaniem takiego samego kąta pod osiami Y1 i Y2. Aby to uzyskać należy dokonać kalibracji punktów odniesienia czytników liniowych. Zazwyczaj jest to proces dość szybki i prosty. Drugi problem dotyczy najczęściej braku uzyskania poprawnego kąta na środku giętego elementu. Większość nowych Maszyn wyposażona jest w system kompensacji stołu i aby skorygować nieprawidłowy kąt należy zwiększyć lub zmniejszyć parametr odchylenia z poziomu operatora maszyny.

 

Trzeci problem jest najbardziej złożony. Dotyczy sytuacji kiedy pomimo uzyskania na końcach oraz środku takiego samego kąta linia gięcia jest pofalowana. Przy takiej nieprawidłowości należy sprawdzić szereg elementów, które mogą mieć wpływ na precyzję maszyny. W pierwszej kolejności trzeba poddać szczegółowej analizie matryce oraz stemple. Uszkodzone narzędzia  wymienić na nowe. Zużyte oraz uszkodzone matryce lub stemple mogą dawać właśnie taki efekt. Następnym krokiem jest kontrola pod kontem uszkodzeń adapterów stempli - uszkodzone wymienić na nowe. Jeżeli wszystkie nieprawidłowości związane z uszkodzeniami adapterów oraz narzędzi prasy krawędziowej zostały wyeliminowane a prasa pomimo to nadal ma problem z uzyskaniem takiego samego kąta na całej długości giętego elementu należy wykonać proces kalibracji adapterów stempli. Wszystkie powyższe procesy diagnostyczne i kalibracyjne skutecznie i szybko realizuje Serwis BITOP. Regularne poddawanie prasy krawędziowej czynnościom kalibracyjnym w dużym stopniu wpływa na jakoś i dokładność wykonywanych elementów.

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami