Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

Prasa krawędziowa CNC – czym się wyróżnia? Dlaczego warto kupić?

Prasa krawędziowa CNC to wyspecjalizowane narzędzie, przeznaczone do precyzyjnego gięcia arkuszy metalu. Ze względu na wysoką dokładność, powtarzalność oraz szybkość pracy maszyny tego typu są częstym widokiem w fabrykach i zakładach produkcyjnych. Od gigantycznych modeli o nacisku rzędu tysięcy ton po niewielkie egzemplarze o napędzie elektrycznym, prasy krawędziowe CNC stanowią fundament dla wielu firm. Co sprawia, że urządzenia tej kategorii są tak popularne?

Prasa krawędziowa CNC czym się wyróżnia?


Metal, obok tworzyw sztucznych i betonu, jest jednym z najpopularniejszych materiałów na świecie. Połączenie wysokiej twardości, wytrzymałości oraz łatwości obróbki sprawia, że metal znajduje zastosowanie w praktycznie każdej gałęzi produkcji. Stal, brąz, żeliwo, mosiądz i aluminium wykorzystywane są w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym, elektronicznym, służą do produkcji samolotów, puszek, okuć, grzejników… Wszędzie tam, gdzie wykorzystywany jest metal, pojawia się również krawędziarka CNC.

Prasa krawędziowa umożliwia szybkie i powtarzalne formowanie arkuszy blachy w dowolny sposób przy zachowaniu precyzji przy każdym cyklu pracy – takie atrybuty czynią z krawędziarki znakomity wybór do produkcji wielkoseryjnej podzespołów i prefabrykatów. Komputerowe systemy sterowania oraz możliwości automatyzacji procesu wytwórczego znacznie ułatwiły obsługę prasy, co jest dobrą wiadomością dla przyszłych operatorów. Wysoka niezawodność, nowoczesne systemy bezpieczeństwa oraz doskonałe efekty gięcia to atuty, które sprawiły, że krawędziarki CNC są znakomitą inwestycją dla każdej firmy, która zajmuje się wytwórstwem i obróbką elementów metalowych.

CNC – co to dokładnie oznacza?


CNC to akronim, oznaczający Computerized Numerical Control, czyli system sterowania numerycznego za pośrednictwem komputera. Rozwiązanie to umożliwia zaprogramowanie cyklu pracy prasy krawędziowej z uwzględnieniem najmniejszych nawet detali. Po wprowadzeniu programu oraz zamocowaniu odpowiednich stempli i matrycy krawędziarka może przystąpić do pracy, w każdym cyklu powtarzając dokładnie ten sam ruch. Przejrzysty interfejs użytkownika sprawia, że obsługa prasy krawędziowej jest niezwykle intuicyjna. Możliwość łatwego wgrania nowych wytycznych sprawia, że w krótkim czasie można zmienić całkowicie profil działania urządzenia. Ten atut z pewnością docenią przedsiębiorcy, którym zależy na swobodzie działania oraz realizacji zróżnicowanych zleceń.

Dostępne rodzaje pras krawędziowych CNC


Obecne na rynku modele można podzielić ze względu na rodzaj napędu, który obejmuje następujące typu:
 
  • Hydrauliczna krawędziarka CNC – jest to bez wątpienia najbardziej popularny rodzaj maszyn w Polsce. Prasy tego typu wprawiane są w ruch przez olej w instalacji hydraulicznej, który zapewnia ogromną siłę docisku. Dzięki temu urządzenie jest w stanie osiągnąć nacisk rzędy setek, a nawet tysięcy ton. To właśnie gigantyczna siła docisku stanowi powód, dla którego prasy hydrauliczne są używane do wykonywania ekstremalnych zleceń. Jednocześnie technologia stosowana w tego typu maszynach należy do sprawdzonych rozwiązań, przez co prasy hydrauliczne zyskały sobie wielu sympatyków na przestrzeni wielu lat. Co więcej, krawędziarki o tym napędzie nie tracą nic z dokładności, dzięki czemu możemy w pełni wykorzystać ogromną siłę docisku przy każdym gięciu.
 
  • Elektryczna (serwoelektryczna) krawędziarka CNC – stanowi interesującą alternatywę dla rozwiązań hydraulicznych. Ze względu na wydajność serwomotorów prasy krawędziowe o napędzie elektrycznym zwykle ustępują pod względem maksymalnej siły docisku, co nie oznacza, że nie mają zastosowania w przemyśle ciężkim. Wręcz przeciwnie. Prasy krawędziowe charakteryzacją się większą prędkością gięcia, co może zwiększyć wydajność działania nawet o 30% w stosunku do prasy hydraulicznej. Również koszty eksploatacji krawędziarek elektrycznych są znacznie niższe, gdyż nie posiadają one układu hydraulicznego. Eliminuje to potrzeby dla uszczelniaczy, filtrów, rokrocznych wymian oleju itp.
 
  • Krawędziarki o napędzie hybrydowym – te modele stanowią kompromis pomiędzy powyżej opisanymi modelami. Asysta układu elektrycznego pozwala zmniejszyć opóźnienia oraz potrzebną ilość oleju do wprawienia prasy w ruch. Instalacja elektryczna pomaga również w zachowaniu stałej temperatury oleju, co z kolei zmniejsza koszt utrzymania prasy w stanie gotowości.
Zastanawiasz się, jaki rodzaj prasy wybrać? Zobacz koniecznie nasz artykuł: Jak wybrać prasę krawędziową? 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami