Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

technologia CNC panel sterowania

Technologia CNC – czym jest? Jakie ma zalety?

Tokarki, wycinarki plazmowe, centra obróbcze czy prasy krawędziowe, wszystkie te maszyny łączy technologia CNC (komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych). Te trzy litery całkowicie zrewolucjonizowały oblicze przemysłu, umożliwiając szybką produkcję elementów w dużych partiach bez utraty dokładności. Czym dokładnie jest CNC i jakie zalety niesie wykorzystanie tego systemu we współczesnym zakładzie produkcyjnym?

Karty dziurkowane – początki CNC

Aby zrozumieć w pełni skok jakościowy związany z technologią CNC, należy spojrzeć na jej początki. Jeszcze przed latami 50. XX wieku – gdy John T. Parsons i Frank L. Stulen zbudowali pierwszą maszynę CNC z prawdziwego zdarzenia – istniały maszyny, które ułatwiały obróbkę mechaniczną, lecz ich stopień regulacji ograniczał się do ręcznego ustalenia zakresu ruchu. W większych zakładach, gdzie nie było czasu na dopasowywanie parametrów przez operatora, urządzenia wykonywały jeden z góry określony cykl pracy za każdym razem. Dzięki wykorzystaniu kart dziurkowanych Parsons i Stulen byli w stanie zaprogramować maszynę do wykonywania zadanego polecenia. Po wprowadzeniu kolejnej karty to samo urządzenie mogło przystąpić do obróbki materiału według innego schematu.

Rewolucja CNC wyeliminowała potrzebę budowania wyspecjalizowanej maszyny, która miała spełniać tylko jeden rodzaj cyklu pracy. Zamiast tego narzędzie o dużym zakresie ruchów może zostać zaprogramowane do wykonywania rozmaitych czynności. Takie rozwiązanie nie tylko zwiększa wszechstronność, ale również redukuje ilość obowiązków, ciążących na operatorze maszyny, który nie musi zajmować się ręcznym ustawieniem wszystkich aspektów cyklu pracy. Pojedynczy zestaw danych może trafić do wielu zakładów produkcyjnych, co umożliwia tworzenie zestandaryzowanych części w dużych partiach bez obaw o precyzję.

Jakie zalety niesie ze sobą wykorzystanie komputerowego sterowania?

Stojąca za współczesnymi maszynami CNC technologia znacznie rozwinęła się od lat 50. Zamiast kart dziurkowanych wykorzystywane są mikroprocesory oraz szeroka gama oprogramowania – takiego jak CAD – które umożliwia kreowanie projektu w trójwymiarowej przestrzeni. Do największych atutów wykorzystania technologii CNC można zaliczyć:
 
  • projektowanie cyklu pracy – dzięki wykorzystaniu komputerów osoby odpowiedzialne za programowanie linii produkcyjnej posiadają narzędzia, aby dopracować projekt elementu w najdrobniejszych szczegółach. Daje to możliwość stworzenia zestawu poleceń dla maszyn z tolerancją rzędu setnych części milimetra, co gwarantuje doskonałe wyniki pracy podczas każdego cyklu pracy. Współczesne komputery odpowiadają nie tylko za projektowanie, ale również testowanie części i to jeszcze zanim zostanie wyprodukowany pierwszy egzemplarz.
 
  • powtarzalność i dokładność – po otrzymaniu danych maszyna CNC będzie wykonywała każdy cykl pracy w taki sam sposób, co umożliwia wielkoseryjną produkcję części bez obaw o utratę jakości. Urządzenia tego typu przewidziane są do pracy z wysoką precyzją przez wiele godzin, co jest szczególnie ważne w przypadku dużych, zautomatyzowanych zakładów. Wykorzystanie komputerów ułatwia obsługę procesu produkcyjnego i redukuje potrzebę ingerencji ze strony człowieka. Ma to dwojakie zalety. Po pierwsze maszyna nie musi być stale nadzorowana przez specjalistę, a po drugie błędy w tego typu miejscach zazwyczaj wynikają z błędu pracownika. Oprócz szybkości, wydajności oraz dokładności, maszyny CNC zmniejszają ryzyko utraty materiału.

Technologia CNC w prasach krawędziowych

Krawędziarki, jak praktycznie wszystkie maszyny przemysłowe, wykorzystują technologię CNC, aby osiągnąć znakomite rezultaty podczas produkcji. Stosując tego typu urządzenie, mamy pewność, że wprowadzane arkusze blachy zostaną za każdym razem zgięte w taki sam sposób. Dobrze przygotowany plan cyklu pracy reguluje siłę nacisku oraz szybkości przesuwu belki, dzięki czemu praktycznie do zera zostaje zredukowane ryzyko uszkodzenia stempli i matryc. System CNC jest szczególnie wydajny w przypadku zautomatyzowanych linii produkcyjnych, wyposażonych w podajniki materiału oraz urządzenia sortujące.
 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami