Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

Mężczyźni dyskutują o wadach i zaletach obróbki CNC

Zalety i wady obróbki CNC – czy warto?

Zapotrzebowanie współczesnego rynku na duże ilości precyzyjnie wykonanych części zrodziło konieczność opracowania nowych metod produkcji. Dzięki wykorzystaniu komputerów linie produkcyjne zaczęły pracować jeszcze szybciej i wydajniej, jednocześnie zmniejszając ryzyko błędu ze strony człowieka oraz związane z nim straty materiału. Czym jest obróbka CNC i czy każdy zakład skorzysta na wykorzystaniu tego rozwiązania?

Czym jest technologia CNC?

Skrót ten oznacza dosłownie Computerized Numerical Control, czyli układ sterowania numerycznego wykorzystujący mikrokomputer. W praktyce oznacza to możliwość zaprogramowania maszyny w taki sposób, aby wykonywała określony cykl pracy z wysoką precyzją oraz powtarzalnością. Rozwiązanie to zrewolucjonizowało świat przemysłu, gdyż pozwoliło zredukować czas potrzebny na obróbkę, a także usprawniło działanie w pełni zautomatyzowanych linii produkcyjnych.

Obróbka CNC zalety i wady

Precyzyjna obróbka metali stanowi jeden z kluczowych aspektów produkcji, który został odmieniony przez technologię CNC. Maszyny sterowane przez komputer zapewniają możliwość wykonania nawet najbardziej złożonych czynności z wysoką dokładnością, co znacząco przyśpieszyło tempo obróbki elementów, a także zredukowało ryzyko strat w materiale. W przeciwieństwie do ręcznego wykończenia, maszyny CNC nie marnują materiału w wyniku błędu rzemieślnika – każdy ruch przebiega dokładnie tak, jak został zaprogramowany.

Kolejną zaletą obróbki CNC jest wysoka powtarzalność każdego cyklu pracy. Maszyna wykonuje zawsze ten sam zestaw ruchów na podstawie wprowadzonych do komputera danych. Umożliwia to wielkoseryjną produkcję części, które wymagają znacznego stopnia precyzji, co nie byłoby możliwe w przypadku tradycyjnych metod obróbki przy zachowaniu tej samej wydajności oraz prędkości. Dokładność działania łączy się z ogromnymi możliwościami urządzeń CNC w przypadku zamontowania w zautomatyzowanej linii produkcyjnej. Dzięki obecności podajników oraz urządzeń przekazujących elementy do kolejnych stacji roboczych maszyny CNC mogą wykonywać całe serie części przy minimalnym zaangażowaniu pracowników.

Oprócz szybkości działania, dokładności oraz oszczędności w materiale urządzenia CNC są w stanie wykonywać nawet skomplikowane polecenia i zapewnić obróbkę elementu w trzech wymiarach. Oprócz maszyn wykonujących pojedyncze zadania – np. prasy lub frezarek – na rynku dostępne są również centra obróbcze – autonomiczne punkty, które są w stanie wykonywać zróżnicowane czynności za sprawą m.in. ramion przemysłowych oraz systemów spłukiwania i chłodzenia.

Pomimo licznych zalet maszyny CNC posiadają również wady. Największą z nich jest stosunkowo wysoka cena – chociaż jest ona rekompensowana przez znakomitą efektywność pracy. Ze względu na obecność komputera niezbędne jest przeszkolenie personelu w zakresie użytkowania maszyny oraz zatrudnienie specjalisty, którego zadaniem będzie przygotowanie projektów w oprogramowaniu CAD. Rozmiar obrabianych elementów jest również ograniczony przez pole robocze maszyny, co wyznacza górną granicę wydajności urządzenia. Co więcej, niektóre materiały nie nadają się do obróbki przez tego typu maszyny, toteż należy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Ze względu na sposób działania, narzędzia CNC są droższe w naprawie, gdyż potencjalne usterki wymagają obecności wykwalifikowanego serwisanta. Należy też pamiętać, że nawet najdokładniejsza maszyna nie jest odporna na błędy ze strony człowieka. Chociaż maszyny CNC eliminują niedokładności związane z wykonaniem, niewłaściwe zaprogramowanie parametrów urządzenia może doprowadzić nie tylko do zmarnowania materiału, ale również do uszkodzenia maszyny.

Obróbka CNC czy warto?

W przypadku maszyn sterowanych przez komputery zalety zdecydowanie przewyższają potencjalne wady. Przy właściwej konserwacji oraz użytkowaniu narzędzia CNC znacząco poprawiają wydajność i szybkość obsługi zleceń, co bezpośrednio wpływa na możliwości zakładu oraz osiągane zyski. Technologia CNC jest warta swojej ceny i stanowi swoistą gwarancję, że powierzane warsztatowi zlecenia będą wykonywane z mechaniczną dokładnością oraz precyzją.

Przeczytaj również: Operator prasy krawędziowej. Co powinien wiedzieć? 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami