Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

metal pocięty przez narzędzia do cięcia metalu

Czym ciąć metal?

Cięcie to jeden z najpopularniejszych procesów obróbki metalu, jaki można spotkać w dzisiejszych zakładach wytwórczych. Odpowiednie przygotowanie arkuszy blachy jest niezbędne, aby przeprowadzić kolejne fazy produkcji, takie jak wytłaczanie, gięcie lub grawerowanie. Ze względu na duże zróżnicowanie metali pod względem twardości, struktury oraz powłoki stosowane są rozmaite metody cięcia, które zależą od specyfiki danego zakładu i realizowanych w nim zadań.

Techniki cięcia metalu


Takie parametry jak grubość, długość cięcia czy rodzaj obrabianego materiału sprawiają, że podczas obróbki metalu wykorzystywane są zróżnicowane urządzenia, stworzone z myślą o cięciu. Nawet materiały o zbliżonej na pozór charakterystyce mogą wymagać dwóch typów narzędzi, które zapewnią nie tylko wysoką jakość cięcia, ale również nie uszkodzą powłoki lub materiału – jest to powód, dla którego na przykład unika się cięcia blach ocynkowanych metodami termicznymi.
 
  • Obróbka plastyczna – cięcie metalu tym sposobem to jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod, podczas której rozdzielenie materiału następuje wskutek naprężenia obrabianego elementu w wybranym miejscu. Technika plastyczna obejmuje kilka sposobów, do których zaliczamy: cięcie jedną krawędzią tnącą – na przykład piłą – cięcie gumą, cięcie nożowe, rozdzielenie w wyniku przebijania otworów oraz cięcie z wykorzystaniem dwóch krawędzi tnących. Ta ostatnia metoda jest często spotykana w zakładach wytwórczych, gdzie pracują hydrauliczne gilotyny do metalu. Maszyny te należą do najskuteczniejszych narzędzi do obróbki metalu i zapewniają wysoką dokładność cięcia za sprawą sterowania komputerowego. Niski koszt pojedynczego cyklu pracy oraz możliwość pełnej automatyzacji procesu czyni z gilotyn hydraulicznych fundament wydajności dobrze wyposażonego zakładu.
 
  • Cięcie metodami spawalniczymi – zakłada wykorzystanie palnika gazowego lub spawarki elektrycznej oraz ekstremalnie wysokiej temperatury, która prowadzi do stopienia metalu w wybranym miejscu. Cięcie metali tą metodą pozwala na szybkie rozdzielenie elementów, a możliwość stosowania palnika gazowego w terenie sprawia, że technika ta sprawdza się tam, gdzie inne metody nie mogą zostać wykorzystane. Jednocześnie należy pamiętać, że nie wszystkie materiały mogą zostać poddane obróbce termicznej ze względu na możliwość uszkodzenia powłoki antykorozyjnej.
 
  • Cięcie plazmowe – na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to technika zbliżona do cięcia za pomocą palnika gazowego. W istocie metody te są zbliżone, gdyż wykorzystują wysoką temperaturę, aby rozdzielić metal w pożądanym miejscu, jednakże w strumień plazmy ma swoje unikalne cechy. Metoda ta jest znacznie szybsza od techniki tlenowo-gazowej, a niewielka szczelina cięcia oznacza niewielkie straty materiałowe. Sprawniejsze przebijanie się przez arkusz oznacza zmniejszenie wpływu na strukturę metalu, co pomaga uniknąć rekrystalizacji materiału. Jest to również stosunkowo droga metoda, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia pracowników ze względu na wysoki poziom hałasu oraz dużą ilość promieniowania ultrafioletowego.
 
  • Cięcie laserowe – to kolejna technika wykorzystująca wysoką temperaturę, jednakże w przypadku wykorzystania skupionej wiązki światła możemy spodziewać się czystej krawędzi z minimalną ilością zniekształceń oraz zgrubień. Wysoka precyzja cięcia sprawia, że element nie potrzebuje dodatkowej obróbki, nawet w przypadku wykonywania bardzo złożonych wzorów. Laser należy do stosunkowo drogich rozwiązań, a wiązka gorzej radzi sobie w przypadku cięcia grubszych blach.
 
  • Cięcie wodne – obróbka za pomocą strumienia wody pod wysokim ciśnieniem to uniwersalna metoda, która umożliwia cięcie nawet twardych i grubych elementów przy zachowaniu gładkich krawędzi elementu oraz niewielkim wpływie na środowisko. Niska temperatura wody sprawia, że nie zachodzi ryzyko uszkodzenia powłok antykorozyjnych, jednakże cięcie tą techniką może być stosowane jedynie w przypadku płaskich elementów, które trzeba przeciąć przez całą grubość.

Czym ciąć metal?


Dobór odpowiednich narzędzi do cięcia metalu jest kluczowy, aby uzyskać satysfakcjonujące wyniki po zakończeniu obróbki. W przypadku większości opisanych powyżej metod konieczne jest wykorzystanie wyspecjalizowanych maszyn, jednakże obróbka plastyczna to technika, którą z powodzeniem mogą wykorzystać zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Do najpopularniejszych narzędzi w tej kategorii należą piły do metalu, szlifierki kątowe, nożyce do metalu, ręczne gilotyny oraz nożyce gilotynowe do metalu. Jeżeli jednak chcemy uzyskać profesjonalne efekty, należy sięgnąć po gilotynę hydrauliczną, wyposażoną w profesjonalne noże przeznaczone do cięcia stali zwykłej i nierdzewnej.

Przeczytaj także: Obróbka CNC - na czym polega?
 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami