Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

prasa krawędziowa CNC

Najważniejsze parametry techniczne prasy krawędziowej CNC - na co zwrócić uwagę?

Nowoczesne prasy krawędziowe CNC wykorzystywane są w bardzo wielu branżach, dlatego też na rynku można znaleźć wiele profesjonalnych sprzętów. W dużej mierze to właśnie szeroka i różnorodna oferta sprawia, że wiele osób nie wie, na który sprzęt postawić. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych, którzy chcą dowiedzieć się, na jakie elementy warto zwrócić szczególną uwagę, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu.

Konstrukcja pras krawędziowych CNC

Prasy krawędziowe CNC wbrew pozorom to bardzo proste maszyny, które wykorzystywane są głównie do obróbki metalowych blach. Nowoczesne krawędziarki doskonale radzą sobie nie tylko z blachami stalowymi i aluminiowymi, ale również z blachami z mosiądzu i żeliwa. Specjalistyczne matryce i stemple zaprojektowane zostały w taki sposób, aby można było zaginać blachy pod odpowiednim kątem. W wielu maszynach istnieje również możliwość zagniatania i karbowania obrabianych blach. W budownictwie, motoryzacji i robotyce najczęściej wykorzystywane są prasy krawędziowe CNC zbudowane w całości z ramy w kształcie litery C, które wyróżniają się poziomą belką dolną i pionową belką górną. Na belce poziomej osadzona jest wspomniana wcześniej matryca. Jeżeli chodzi o ruchomą w płaszczyźnie pionową belkę górą, to umieszcza się na niej z kolei stemple, które wprowadzane są w ruch za pomocą zsynchronizowanych cylindrów.

Jakie są rodzaje pras krawędziowych?

Producenci oferują kilka modeli pras krawędziowych. Do gięcia długich i dość grubych blach wykorzystywane są przede wszystkim prasy hydrauliczne, które w tym zadaniu sprawdzą się najlepiej. Nowoczesne pracy pneumatyczne i elektryczne wyróżniają się dużą precyzją, dlatego też wykorzystywane są do gięcia mniejszych kawałków. Wyróżnić można także krawędziarki mechaniczne, które napędzane są niezawodnym silnikiem elektrycznym. Maszyny tego typu wyróżniają się nie tylko wysoką efektywnością, ale również niespotykaną precyzją obróbki. We współczesnym przemyśle firmy korzystają głównie z olbrzymiego potencjału zaawansowanych maszyn CNC, które sterowane są komputerowo. W dużej mierze to właśnie dzięki tym maszynom można liczyć na seryjną produkcję, precyzję i powtarzalność.

Prasy krawędziowe parametry techniczne na które trzeba zwrócić szczególną uwagę

Aby wybrać porządne prasy krawędziowe CNC, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na długość gięcia oraz maksymalną siłę nacisku. W maszynach hydraulicznych długość gięcia waha się w przedziale od 1000 mm do nawet 10 000 mm. Długość roboczą maszyny należy oczywiście dopasować indywidualnie do aktualnych potrzeb produkcyjnych. Zdecydowanie trudniejszym zadaniem jest ustalenie odpowiedniej siły nacisku. Wynika to oczywiście z tego, że parametr ten w dużym stopniu uzależniony jest od użytego metalu. Najlepszymi właściwościami wyróżniają się nowoczesne prasy hydrauliczne, które są w stanie zapewnić siłę nacisku nawet do 1000 ton. Jak łatwo się domyślić im większą siłę nacisku posiada prasa krawędziowa, tym zdecydowanie łatwiej jest giąć duże kawałki.

Jakie są najważniejsze parametry techniczne prasy CNC?

Prędkość gięcia i liczba osi to najważniejsze parametry techniczne prasy CNC obok których nie można przejść obojętnie. Im większa prędkość gięcia, tym oczywiście zdecydowanie szybciej gięte są poszczególne metale. Uwagę należy zwrócić nie tylko na swobodną prędkość belki gnącej, ale również na roboczą prędkość belki gnącej oraz na prędkość belki gnącej w trakcie powrotu do wyjściowej pozycji. Każdy z producentów na szczęście podaje maksymalne prędkości w mm/sek, dzięki czemu można szybko porównać dostępne na rynku maszyny. Każda nowoczesna krawędziarka wyposażona jest w zderzak, który napędzany jest elektrycznie. W dość skomplikowanym układzie mechanicznym można wyróżnić oś X albo X1 i X2. Mowa tutaj oczywiście o układzie, który odpowiada za ruch w kierunku przednim i tylnym. Jeżeli chodzi o oś R (albo R1 i R2) to odpowiada ona z kolei za ruch góra-dół. Układ poruszania w prawo i lewo odbywa się na osi Z1 i Z2. Nie można zapominać także o osi C, która tak naprawdę stanowi system kompensacji stołu. To właśnie ta oś umożliwia niwelowanie wszelkich odkształceń stołu powodowanych przez nacisk belki gnącej. Większa liczba osi jest niezbędna w sytuacji, gdy na krawędziarce tworzone są skomplikowane kształty. Z praktycznego punktu widzenia im więcej osi, tym zdecydowanie łatwiej jest dostosować maszynę do skomplikowanych i nietypowych zadań.

Przeczytaj również: Technologia CNC. Czym jest? Jakie ma zalety? 
 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami