Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

operator CNC kontroluje jakość blachy po cięciu w nowoczesnej gilotynie do blachy

Nowoczesna gilotyna do blachy – zalety

Blacha to jeden najpopularniejszych wyrobów hutniczych – używana jest do produkcji poszyć dachowych, sprzętu elektronicznego, elementów konstrukcyjnych oraz setek innych wyrobów w praktycznie każdej gałęzi wytwórstwa. Ogromne zapotrzebowanie na blachę zrodziło potrzebę stworzenia wydajnego narzędzia, które będzie w stanie dostarczyć odpowiednio obrobiony materiał w dostatecznej ilości.

Pełna precyzja, pełne bezpieczeństwo

Pomimo stosunkowo prostej metody działania, gilotyna do blachy pozostaje nieodłącznym elementem wyposażenia wielu zakładów wytwórczych. Modele z napędem hydraulicznym lub elektromechanicznym funkcjonują podobnie jak ręczne nożyce do metalu. Unieruchomiony arkusz blachy zostaje przecięty w wyniku nacisku, wywieranego przez ruchome ostrze, które doprowadza do zerwania materiału pomiędzy nożem a zamontowaną w blacie krawędzią tnącą. Metoda ta zasadniczo nie zmieniła się od kilku tysięcy lat, czyli od czasu wynalezienia nożyc. Pomimo wieku cięcie metalu w ten sposób wciąż ma przewagę ponad cięciem plazmowym lub laserowym. Niektóre rodzaje metalu – na przykład blacha ocynkowana lub powlekana – są podatne na czynniki termiczne i wykorzystanie palnika doprowadziłoby do uszkodzenia powłoki antykorozyjnej. Gilotyna do metalu pozwala ciąć blachę bez narażania jej na zmiany temperatury, a także sprawdza się przy obróbce większości materiałów. Taka wszechstronność stanowi fundament popularności nożyc gilotynowych.

Sterowanie CNC – perfekcyjna powtarzalność każdego cięcia

Nożyce gilotynowe do blachy wykorzystują najnowsze zdobycze techniki, aby zapewnić idealną dokładność cięcia oraz poprawić bezpieczeństwo pracowników. Przykładem nowoczesnych maszyn, stworzonych do wymagającej pracy, jest seria S-Shear firmy UPTEC. Urządzenia tego typu charakteryzują się zróżnicowaną siłą i parametrami, które obejmują kąt cięcia (1,5-2,7°), długość cięcia (2100-4100 milimetrów) oraz maksymalną grubość obranianej blachy (6-20 milimetrów). Umożliwia to dopasowanie gilotyn S-Shear do pracy w dowolnym zakładzie.

Seria S-Shear reprezentuje również maszyny wykorzystujące sterowanie za pośrednictwem systemu CNC. Obecność komputera daje możliwość wygodnego zaprogramowania wszystkich parametrów cięcia, dzięki czemu zyskujemy gwarancję, że gilotyna za każdym razem wykonuje ten sam ruch. Wykonanie projektu w formie cyfrowej znacznie ułatwia transfer danych i przyśpiesza przygotowanie gilotyny do realizacji konkretnego projektu. Jest to szczególnie ważne w przypadku zautomatyzowanych linii produkcyjnych. Kolejnym atutem tego rozwiązania jest możliwość automatycznego dostosowania kąta cięcia oraz innych parametrów. Po wgraniu odpowiedniego programu maszyna sama zadba o konfigurację, która zapewni jak najlepsze efekty, czego przykładem jest seria V-Shear od UPTEC.

Zbudowane, by trwać

Współczesne gilotyny nożycowe różnią się pod względem wielkości oraz zastosowania. Podczas gdy modele hydrauliczne serii V i S zapewniają siłę, która może z łatwością przeciąć nawet 20-milimetrową blachę, UPTEC oferuje również mniejsze, bardziej wyspecjalizowane gilotyny mechaniczne. Linia M, MH i MR powstały, aby zapewnić niezbędną elastyczność podczas planowania linii produkcyjnej. Pod względem długością cięcia nieznacznie ustępują one modelom hydraulicznym (1100-3650 milimetrów) i są przeznaczone do obróbki cieńszych blach o grubości od 2 do 6 milimetrów. Nowoczesne nożyce mechaniczne oferują szybsze wykonywanie cyklu pracy w stosunku do gilotyn hydraulicznych, dzięki czemu serie M, MH i MR firmy UPTEC stanowią wartościowe narzędzia przy produkcji mniejszych części, które wymagają dużej precyzji.

Niezależnie od rodzaju modelu, wszystkie wymienione gilotyny zostały oparte na wysokiej jakości stalowej ramie, która jest w stanie znieść wielogodzinne obciążenie, związane z obróbką materiału. Solidne wykonanie ramy uniemożliwia odkształcenie blatu, a co za tym idzie eliminuje ryzyko niedokładnego cięcia lub uszkodzenia arkusza. Oprócz wytrzymałej instalacji napędowej i elektrycznej, maszyny wyposażone są również w kompleksowe systemy bezpieczeństwa, które zapewnią pracownikom maksymalne bezpieczeństwo przy każdym cyklu pracy.

Przeczytaj także: Gięcie CNC na prasie krawędziowej – co to jest? Dlaczego warto?

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami