Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

gięcie CNC na prasie krawędziowej

Gięcie CNC na prasie krawędziowej – co to jest? Dlaczego warto?

Trudno jest sobie wyobrazić świat bez giętej blachy. Stosowana jest wszędzie – od komputerów, urządzeń AGD i RTV, produkcji samochodów po przemysł stoczniowy. W każdym domu znajdują się dziesiątki sprzętów z giętej blachy, a jej popularność zrodziła potrzebę szybkiej oraz precyzyjnej obróbki metalu. Odpowiedzią na niezaspokojony apetyt świata na ten materiał są prasy krawędziowe CNC. Łączą one dokładność z powtarzalnością, którą może zapewnić jedynie komputerowy system programowania gięcia.

Gięcie blach – coś więcej niż siła


Może się wydawać, że kwestia gięcia to prosta sprawa. Jeżeli jednak spojrzymy na cały proces z perspektywy zakładu produkcyjnego, okazuje się, że odpowiednie zginanie nie ogranicza się jedynie do prostego odciskania kształtu. Proces plastyczny przeprowadzany jest z użyciem wyspecjalizowanych narzędzi – w tym wypadku prasy krawędziowej wyposażonej w odpowiednią matrycę oraz stemple. Na blachę wywierany jest nacisk, który przekracza granicę plastyczną materiału – może być to aluminium, stal czarna lub stal nierdzewna. Efektem jest nie tylko zmiana wymiarów oraz kształtu, ale również właściwości mechanicznych elementu.

Gięcie poprawia wybrane właściwości blachy, rozciąga skupione zanieczyszczenia niemetaliczne, rozdrabnia gruboziarnistą strukturę odlewu i sprasowuje drobne pęcherze oraz pory. Obróbka może zostać przeprowadzona na zimno lub na gorąco, przy czym w przypadku cienkich elementów stosuje się zazwyczaj tę pierwszą metodę, natomiast gięcie na gorąco zarezerwowane jest dla najgrubszych blach. Dużym atutem tego rodzaju obróbki jest brak utraty materiału, co następuje w przypadku cięcia, skrawania lub szlifowania.

W przypadku pracy z wykorzystaniem pras krawędziowych gięcie stanowi proces kształtowania, który zmienia krzywiznę obrabianego elementu w jednej płaszczyźnie. Cały proces możemy rozbić na trzy fazy:
  • gięcie sprężyste – jest to ruch poprzedzający osiągnięcie punktu wygięcia. Nazwa związana jest z faktem, iż gdyby przerwać cykl pracy, blacha wróciłaby do oryginalnego stanu;
  • gięcie plastyczne – oznacza sytuację, w której punkt wygięcia został przekroczony, przez co arkusz nie jest w stanie wrócić do pierwotnego kształtu;
  • dotłaczanie – to końcowa faza cyklu gięcia, która nadaje elementowi ostateczny kształt. Po osiągnięciu maksymalnego zakresu ruchu, prasa krawędziowa odsuwa się do góry, co umożliwia usunięcie blachy.

Czym jest system CNC?


Za tymi trzema literami kryje się termin Computerized Numerical Control. Jest to system sterowania numerycznego, który do sterowania maszyną wykorzystuje komputer. Gięcie na prasie krawędziowej wyposażonej w tego rodzaju technologię to gwarancja dokładności podczas każdego cyklu pracy. Duża szybkość działania związana jest z brakiem konieczności ręcznego ustawiania prasy, dzięki czemu gięcie CNC umożliwia zautomatyzowaną produkcję wielkoseryjną.

Podstawową zaletą sterowania komputerowego jest możliwość wcześniejszego zaprogramowania rodzaju gięcia w najdrobniejszych szczegółach. Zleceniodawca może również dostarczyć własny projekt, który wystarczy wprowadzić do prasy krawędziowej. Po zakończeniu pracy nad daną partią elementów wystarczy skorzystać z innych danych i przezbroić maszynę, aby rozpocząć gięcie na prasie krawędziowej nowych elementów.

Komputeryzacja znacznie przyśpiesza proces produkcji bez utraty dokładności, o którą dba zestaw niezwykle dokładnych czujników. Tym sposobem uzyskujemy stuprocentową gwarancję powtarzalności pracy, o jakiej nie byłoby mowy w przypadku ręcznej kalibracji maszyny. Gięcie blach na prasie krawędziowej CNC zmniejsza potrzebę nadzoru ze strony człowieka, a także ryzyko błędu, które w tego typu zakładach wynika zazwyczaj z pomyłki pracownika. W efekcie mamy do czynienia ze zwiększeniem wydajności, powiązanym ze spadkiem potencjalnych strat związanych z materiałem uszkodzonym w czasie niedokładnego gięcia.

Dlaczego gięcie blach CNC jest opłacalne?


Oprócz wyżej wymienionych zalet należy raz jeszcze zwrócić uwagę na bezkompromisową prędkość, z jaką pracuje prasa krawędziowa CNC. Minimalizacja wkładu pracy ze strony człowieka pozwala wykorzystać w pełni możliwości, jakie oferuje automatyzacja gięcia. Dodatkowym atutem jest brak źle wykorzystanego materiału oraz uzyskanie identycznych egzemplarzy potrzebnego elementu. Ma to niebagatelne znaczenie podczas produkcji wielkoseryjnej części, które jednocześnie wymagają dużego stopnia dokładności. Części innych maszyn, fragmenty przeznaczone do spawania oraz elementy ściśle przylegających obudów muszą być wykonane z precyzją, dlatego jedynym sposobem na wykonanie dużych partii tych elementów jest wykorzystanie pras krawędziowych CNC.

Zalety krawędziarek CNC uzupełniają niskie koszty produkcji. Sprawne wykonanie zlecenia oraz spełnienie oczekiwań klienta to najlepszy sposób, aby nasz zakład otrzymywał więcej propozycji współpracy. Dzięki sterowaniu komputerowemu prasa krawędziowa jest w stanie wytwarzać nawet najbardziej złożone części, co daje ogromne możliwości pod względem wszechstronności zastosowania. Sprawdź naszą ofertę na prasy krawędziowe CNC, na których można wykonać gięcie blach!

Przeczytaj również: Rodzaj pras krawędziowych - jakie wybrać?

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami