Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

najlepsza prasa krawędziowa

Prasa krawędziowa CNC – co należy uwzględnić przy zakupie?

Zakup prasy krawędziowej jest nie tylko poważną inwestycją, która znacząco zwiększy potencjał firmy, ale również rozpoczęciem wieloletniej współpracy z producentem. Przy wyborze maszyny z tego segmentu nie należy się śpieszyć. Urządzenie powinno być dopasowane do naszych potrzeb pod każdym względem, dzięki czemu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek oraz przepłacania za osiągi, których nie będziemy w stanie w pełni wykorzystać. Poniższy artykuł opisuje najważniejsze czynniki, jakie wpływają na zakup prasy krawędziowej CNC.

Parametry działania

Prasa krawędziowa nie służy do ozdoby, ale do pracy, dlatego w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na parametry techniczne urządzenia. To one decydują, czy dany model spełni nasze wymagania. W tej kategorii należy wyróżnić następujące czynniki:
 
  • Siła nacisku – jest to bodaj najbardziej rzucający się w oczy parametr prasy, który określa siłę, z jaką kształtowane są elementy. Moc prasy decyduje również o rodzaju zastosowanego napędu, co również wpływa na koszt eksploatacji oraz konserwacji maszyny.
 
  • Rodzaj obrabianego materiału – ten czynnik łączy się bezpośrednio z siłą nacisku prasy. Ze względu na różnice w sprężystości, twardości i grubości blachy, różne elementy wymagają odmiennej siły nacisku. Z tego powodu przy wyborze prasy należy mieć na uwadze rodzaj obrabianego detalu, a także skalę produkcji. Nie warto kupować potężnej prasy, która będzie służyła do gięcia cienkiej, aluminiowej blachy, gdy mniejszy model spełniłby to samo zadanie równie skutecznie.
 
  • Długość i promień gięcia oraz ugięcie – długość gięcia, zgodnie z nazwą, opisuje wielkość elementu, który prasa może jednorazowo poddać obróbce. Biorąc pod uwagę rozmiary detalu, należy również spojrzeć na promień gięcia oraz ugięcie prasy. Parametry te pozwalają określić maksymalne wymiary elementu, a także stwierdzić, czy urządzenie będzie pasowało do profilu zakładu.
 
  • Prędkość gięcia – ten parametr jest szczególnie ważny dla firm, którym zależy na wielkoseryjnej produkcji oraz szybkiej obsłudze zleceń. Warto pamiętać, że szybkość, z jaką prasa przeprowadza cykl pracy, jest powiązana z siłą nacisku, wielkością oraz materiałem, z którego wykonano detal. Naturalnie im większa prędkość, tym lepiej.
 
  • Liczba osi – czynnik ten określa ilość płaszczyzn, w których poruszają się elementy prasy. Swoboda ruchu palców prasy i zderzaka wpływa znacząco na dokładność gięcia oraz możliwość wykonywania bardziej złożonych zadań.

Sterowniki

Jedną z największych zalet współczesnych pras krawędziowych CNC jest możliwość zaprogramowania cyklu pracy. Wykorzystanie komputerów sprawia, że każde gięcie będzie przeprowadzane z identycznymi parametrami, co umożliwia sprawną produkcję wielkoseryjną przy zachowaniu wysokiej precyzji. Obecność sterowania CNC znacznie ułatwia obsługę prasy, która nie wymaga wiele uwagi ze strony pracowników. Jednocześnie możliwość zamontowania paneli dotykowych zapewnia możliwość błyskawicznego wglądu w tryb pracy lub zmianę profil gięcia.

Bezpieczeństwo

Przy dużej szybkości pracy niezbędne jest zachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa. Warto przy tym pamiętać, że dobry system chroniący pracownika nie doprowadza do zbędnych przestojów podczas pracy. Przy wyborze prasy należy zwrócić uwagę na fizyczne elementy systemu bezpieczeństwa (osłony), jak i kurtyny optyczne oraz czujniki laserowe, które nie dopuszczą do wykonania gięcia, jeżeli jakikolwiek obiekt znajduje się na drodze wiązki światła.

Producent

Najlepszą gwarancją udanego zakupu jest wybór zaufanego dystrybutora maszyn do obróbki metalu. Wysokiej jakości podzespoły, wytrzymała konstrukcja ramy oraz certyfikowane instalacje bezpieczeństwa sprawiają, że dobra oferta staje się jeszcze lepsza. Należy pamiętać, że oprócz samej prasy zamawiamy również usługi szkolenia oraz obsługę techniczną ze strony wytwórcy, dlatego warto sprawdzić także pakiet usług dla klientów. Jeżeli zależy nam na krajowym dostawcy, prasa krawędziowa UPTEC będzie świetnym wyborem ze względu na łatwy kontakt z producentem oraz fakt, że firma wykorzystuje podzespoły z zachodniej Europy. Oprócz szerokiego wyboru maszyn zyskamy możliwość zakupu specjalnych zestawów w atrakcyjnych cenach. Z kolei prasa krawędziowa HARSLE cieszy się szerokim wsparciem nowatorskiej elektroniki rodem z Kraju Środka. W przypadku wyboru producenta nie możemy oprzeć się jedynie na twardych paramentach siły nacisku oraz szybkości gięcia, lecz musimy samodzielnie zdecydować, która firma zapewni nam najlepszą obsługę.

Zobacz ofertę na prasy krawędziowe CNC

Przeczytaj również: Poprawa kalibracji prasy krawędziowej 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami