Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

rodzaje pras krawędziowych

Rodzaje pras krawędziowych – charakterystyka, jakie wybrać?

Prasy krawędziowe od lat stanowią stały element wyposażenia zakładów produkcyjnych na całym świecie. Popularności tych maszyn może dorównać jedynie ich użyteczność oraz wszechstronność. Wszędzie tam, gdzie trzeba przeprowadzić precyzyjne, powtarzalne i szybkie gięcie, możemy napotkać prasę krawędziową CNC. Z tego powodu na rynku możemy spotkać się z setkami ofert, co wcale nie ułatwia wyboru odpowiedniego sprzętu dla naszej firmy. Poniższy artykuł przybliży różne rodzaje pras krawędziowych ze względu na rodzaj napędu oraz parametry pracy.

Potrzeby klienta – najważniejsza kwestia


Podczas wyboru prasy krawędziowej wymagania przyszłego użytkownika stoją ponad wszystkimi innymi czynniki – właśnie dlatego zostały one umieszczone na szczycie listy. Jeżeli poszukujemy krawędziarki do stosunkowo niewielkiego zakładu, który zajmuje się obróbką cienkich blach aluminiowych, nie będziemy potrzebowali prasy o sile nacisku wynoszącej kilkaset ton, nieważne jak nowoczesnej i wydajnej. Nie skorzystamy z takiej mocy, chyba że planujemy w najbliższej przyszłości poszerzenie zakresu usług.

Takie czynniki jak długość gięcia, napęd czy szybkość wykonywania cyklu pracy są ze sobą powiązane, dlatego trudno wskazać najlepszą prasę krawędziową w oderwaniu od wymagań klienta. Przykładowo wysoka siła nacisku znacznie zwiększa prędkość cyklu gięcia w przypadku grubych i twardych elementów, z kolei o rozmiarze obrabianego detalu decyduje nie tylko maksymalna długość gięcia, ale również ugięcie stołu oraz promień gięcia. Z tego powodu przed otwarciem katalogu producenta należy określić potrzeby naszej firmy: rodzaj materiału, który trafi do prasy, jego grubość, skalę produkcji oraz oczekiwaną wydajność.

Hydrauliczna czy elektryczna – prasa krawędziowa rodzaje


Najpopularniejszym typem krawędziarek są maszyny z napędem hydraulicznym. Przede wszystkim  charakteryzują się one niezwykle wysoką siłą nacisku, która może osiągać setki, a nawet tysiące ton, co sprawia, że prasy tego typu są niezastąpione w dużych halach produkcyjnych. Technologia stojąca za tym rodzajem maszyn została sprawdzona i udoskonalona w ciągu dekad użytkowania, podczas gdy adaptacja nowoczesnych systemów sterowania oraz bezpieczeństwa sprawiła, że prasy hydrauliczne to sprzęt na miarę XXI wieku.

Rosnącym zainteresowaniem cieszą się obecnie prasy elektryczne, które, chociaż ustępują hydraulicznym odpowiednikom pod względem maksymalnej siły nacisku, posiadają zestaw atrakcyjnych cech. Ze względu na brak opóźnień związanych z instalacją hydrauliczną, prasy elektryczne błyskawicznie reagują na polecenia. Wydajność podczas ruchu belki gnącej sprawia, że maszyny tego typu wykonują cykl pracy szybciej od pras hydraulicznych – w zależności od rodzaju materiału i wielkości elementu możemy liczyć się z przyśpieszeniem rzędu 30%. Krawędziarki elektryczne są również tańsze w eksploatacji ze względu na brak konieczności wymiany oleju oraz oszczędne wykorzystanie energii. Odejście belki następuje za pomocą sprężyn, a utrzymanie maszyny w stanie spoczynku nie generuje dodatkowych kosztów.

Na rynku możemy znaleźć również modele pneumatyczne oraz mechaniczne, lecz stanowią one niewielki odsetek maszyn, a ich właściwości w dużej mierze pokrywają się z opisem pras elektrycznych.

Jak wybrać najlepszą prasę krawędziową dla Twojej firmy?


Znając nasze wymagania oraz podział urządzeń ze względu na napęd, można zwrócić uwagę na parametry konkretnych pras.
 
  • Liczba osi – ten parametr określa, w ilu płaszczyznach poruszają się zasadnicze elementy prasy. Wraz ze swobodą ruchu zderzaka oraz palców gnących wzrasta dokładność i możliwość prowadzenia bardziej złożonej obróbki. Warto również zwrócić uwagę na system kompensacji stołu, który pomaga zachować wysoką precyzję gięcia w każdej sytuacji.
  • Sterowniki – prasa krawędziowa CNC zawdzięcza swoje osiągi obecności komputera, który pozwala zaprogramować każdy ruch maszyny. Dzięki temu rozwiązaniu urządzenie zachowuje wysoką powtarzalność działania, co pozwala na wielkoseryjną produkcję identycznych elementów. Dodatkowe sterowniki pod postacią ekranów dotykowych umożliwiają szybką i łatwą zmianę programu lub sprawdzenie stanu maszyny bez konieczności zatrzymywania produkcji.
  • Długość gięcia – określa maksymalne rozmiary obrabianego elementu.
  • Siła nacisku.
  • Szybkość działania.

     
Szukasz najlepszej prasy krawędziowej? Skontaktuj się z nami! 

Przeczytaj również: Prasa krawędziowa CNC - co należy uwzględnić przy zakupie?

 

 
​​​

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami