Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

Różnice pomiędzy hydraulicznymi, a elektrycznymi prasami krawędziowymi

Liczne zakłady produkcyjne od lat wyposażone są w prasy krawędziowe. Bez nich wytwórcy skazani byli często na katorżniczą pracę. Dziś dzięki nowoczesnej technologii praca stała się nie tylko prostsza, lecz przede wszystkim atrakcyjniejsza ekonomicznie. Choć prasy krawędziowe cieszą się sporą popularnością, to jednak nie każdy wie, że na rynku dostępne są dwa warianty, czyli wersja hydrauliczna oraz elektryczna. Mają one interesujące zalety, więc wybór konkretnego rozwiązania bywa dość trudny.

Czym jest prasa krawędziowa?

Zanim przejdzie się do omawiania konkretnych cech charakterystycznych poszczególnych rozwiązań technicznych, trzeba na samym początku powiedzieć sobie nieco o samym urządzeniu. Czym jest prasa krawędziowa i gdzie może być wykorzystywana?

Krawędziarka, bo tak często nazywane jest potocznie to urządzenie, wykorzystywana jest do gięcia arkuszy blachy. Dzięki specjalnie zaprojektowanej konstrukcji składającej się z licznych stempli i matrycy możliwe jest precyzyjne wyginanie blachy właściwie pod dowolnym kątem i formowanie jej w żądane kształty. Blacha może być również zgniatana, a nawet karbowana.

Jak dokładnie przebiega proces kształtowania blachy? Prasa opuszcza na przymocowany do matrycy arkusz blachy belkę ze stemplem, a następnie wywiera na nią określoną siłę, co skutkuje jej wygięciem. Proces ten powtarzany jest kilkukrotnie aż do osiągnięcia zamierzonego efektu.

Charakterystyka hydraulicznej prasy krawędziowej

Jak można się bez trudu domyślić, na rynku dostępne są różne rozwiązania w zakresie zasilania takiej prasy. Zdecydowanie najczęściej kupowana jest hydrauliczna prasa krawędziowa.
Z jakiego powodu cieszy się ona tak dużą popularnością? Jak działa prasa hydrauliczna?

Jej funkcjonowanie opiera się na zasadzie prawa Pascala, które mówi, że ciśnienie wywierane na płyn w zamkniętym układzie równomiernie przekazywane jest na każdą cząstkę płynu. Prawo to wykorzystywane jest w każdym samochodzie w układzie hamulcowym. Jak natomiast działa w prasie krawędziowej? W urządzeniu obecne są dwa zbiorniki na olej hydrauliczny, przy czym zbiornik roboczy jest o wiele większy niż ten służący za pompę, dzięki czemu uzyskuje się w nim znacznie większą siłę.

Co to oznacza dla użytkownika?
Najważniejszą zaletą prasy hydraulicznej jest jej ogromna siła nacisku, która przy odpowiedniej konfiguracji zbiorników może osiągać nawet tysiące ton. Dzięki temu prasy tego rodzaju z powodzeniem mogą być wykorzystywane w przemyśle ciężkim.
Jakie są wady takiego rozwiązania?
Minusów jest stosunkowo niewiele, lecz są one dość poważne. Przede wszystkim taka prasa jest dość droga. Co więcej, wymaga ona długiego przeszkolenia pracowników w zakresie jej wykorzystywania.

Dowiedz się więcej o prasie Ermaksan. 

Charakterystyka elektrycznej prasy krawędziowej

Oczywiście hydrauliczna prasa nie jest jedyną możliwością dostępną na rynku. Inną ciekawą propozycją jest odmiana elektryczna.

Jakie są jej cechy i czy będzie ona lepszym wyborem niż wersja hydrauliczna?  Elektryczna prasa krawędziowa, jak można się łatwo domyślić, wykorzystuje do swojego działania prąd elektryczny. Oznacza to, że cechuje się wyraźnie niższą siłą nacisku. W zamian tego odznacza się niezwykle szybką reakcją na polecenia, co znacznie przyspiesza ruch belki gnącej. Wiele zależy tu oczywiście od samego modelu prasy, a także od obrabianego materiału, lecz często elektryczna prasa jest szybsza od hydraulicznej nawet o około 30%.

Jakie są jeszcze inne ciekawe zalety elektrycznych pras krawędziowych? Są one oczywiście tańsze w zakupie, a także w eksploatacji — nie wymagają kosztownej wymiany oleju, a dzięki temu, że ruch powrotny belki możliwy jest dzięki sprężynom, zużycie energii elektryczne jest znacznie zmniejszone. Ponadto ich obsługa jest o wiele prostsza, więc nie wymagają długotrwałych szkoleń.

Które rozwiązanie wybrać?

Obie zaprezentowane prasy krawędziowe mają ciekawe zalety, lecz także pewne wady. Czy można powiedzieć, że któreś rozwiązanie jest lepsze? Oczywiście nie, ponieważ wszystko wynika po prostu z potrzeb danego zakładu wytwórczego. Warto jednak mieć świadomość, że taki wybór istnieje.

Dowiedz się więcej o Zastosowaniach stempli i matryc w prasach krawędziowych.


 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami