Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

Zastosowanie stempli i matrycy w prasach krawędziowych

Stemple i matryce to podstawowe narzędzia do pras krawędziowych. Elementy te znajdują zastosowanie w procesie gięcia blach, który wymaga utrzymania wysokiej precyzji przy jednoczesnym zachowaniu optymalnej powtarzalności obrabianych detali. Duży wpływ na ich jakość mają odpowiednie parametry techniczne maszyny, a także materiały niezbędne do uzyskania pożądanego efektu. Aby przeprowadzić gięcie blachy w sposób zgodny z założeniami projektu, trzeba zadbać o dobre wyposażenia parku maszynowego. Do efektywnej realizacji zadań potrzebne będą właśnie stemple i matryce. 

 

Charakterystyka stempli i matryc do pras krawędziowych 

 

Stemple i matryce do pras krawędziowych pozwalają na uzyskanie wysokiej precyzji w procesie gięcia blach, który odbywa się z zachowaniem automatycznej powtarzalności. W praktyce znacząco ułatwiają wykonywanie nawet najbardziej nietypowych obróbek, w tym również elementów w mocno zindywidualizowanym formacie. Matryca do prasy krawędziowej jest elementem ze specjalnie zaprojektowanym wgłębieniem, na który przed rozpoczęciem gięcia nakłada się metal. Pod względem kształtu zostaje ona zbliżona do założonego ukształtowania giętego materiału. Stemple do prasy krawędziowej to z kolei narzędzia opuszczane bezpośrednio na arkusz metalu, który jest poddawany obróbce. Pod wpływem wytworzenia siły nacisku elementu na materiał i matrycę, istnieje możliwość ukształtowania arkusza z zachowaniem kształtów identycznych z formą produktu końcowego. Takie rozwiązanie zapewnia niemal nieograniczone możliwości zastosowania w licznych projektach.

 

Wykonanie stempli i matryc do pras krawędziowych 

 

Stemple i matryce do pras krawędziowych zawsze powinny być wykonane całkowicie od podstaw. Na początkowym etapie odbywa się dokładne frezowanie gabarytów, a także nadanie elementom pożądanego kształtu. W następnej kolejności konieczne jest przeprowadzenie obróbki cieplnej. W ten sposób powstaje odpowiedni materiał bazowy, który można poddać dokładnemu wykończeniu za pośrednictwem szlifierek. Stemple i matryce są następnie dodatkowo frezowane na twardym materiale o wysokiej wytrzymałości, a w zależności od potrzeb inwestora również poddawane polerowaniu i pokrywane specjalną warstwą zabezpieczająca. W procesie wytwarzania tych elementów bardzo istotne znaczenie ma jakość frezarek CNC, a także możliwości oprogramowania projektowego CAD/CAM.  Zastosowanie tych technologii niweluje konieczność sterowania manualnego, a tym samym podnosi wydajność, precyzję i powtarzalność. 

  

Możliwości wykorzystania stempli i matryc  

 

Stemple i matryce do pras krawędziowych wykonane technologią CNC są wyprodukowane bardzo dokładnie, co znacząco przyczynia się do zwiększenia możliwości ich wykorzystania. Elementy te znajdują zastosowanie chociażby w sektorze samochodowym i branży automotive, segmencie elektrycznym czy przedsiębiorstwach specjalizujących się w sprzęcie AGD. Stemple i matryca do prasy krawędziowej to również narzędzia niezbędne w zakładach, które zajmują się perforowaniem blach. W każdym z tych zastosowań kluczowe znaczenie ma precyzyjny dobór elementów, wpływający na finalny efekt procesu gięcia metalu. Należy pamiętać chociażby o różnicach między stalą wysokowęglową i stopami aluminium, np. pod względem wytrzymałości czy ciągliwości.

 

Dobór stempli i matryc do prasy krawędziowej

 

Różnice w parametrach materiałów zawsze determinują możliwości ich obróbki, a odpowiednio dobór stempla i matrycy ma kluczowy wpływ na poprawność procesu produkcji. Prasa krawędziowa powinna być przystosowana do szybkiej i łatwej wymiany elementów, celem  dostosowania maszyny do sprawnej realizacji każdego typu zadań. W procesie wytłaczania i przetłaczania blach, konkretną wytłoczkę uzyskuje się dzięki odpowiedniemu odwzorowaniu kształtu. Z tego względu bardzo duże znaczenie mają parametry pomienia stempla, a także promienia matrycy. Podczas wytłaczania części walcowej następuje stan naprężenia jednoosiowego o właściwościach rozciągających, a na dnie wytłoczki występuje dwuosiowe naprężenie rozciągające.

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami