Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

sterowanie CNC prasy krawędziowej przez operatora

Sterowanie CNC prasy krawędziowej - na czym polega?

Sterowanie CNC prasy krawędziowej umożliwia osiągnięcie nieprzeciętnego poziomu precyzji. Omawiana technologia pozwala uzyskać wysoką dokładność obróbki blachy, co niweluje ryzyko wystąpienia nieprawidłowości. Istnieje możliwość kontroli nawet kilkunastu osi w maszynie, a wszystko zależy od zaawansowania technologicznego obrabiarki. Podczas sterowania wykorzystywany jest komputer, więc operator ma o wiele wyższą kontrolę nad cięciem. Wszystkie ruchy maszyny zostają zaprogramowane z wyprzedzeniem.

Czym są prasy krawędziowe CNC?


Prasy krawędziowe CNC to maszyny przeznaczone od obróbki blachy. Zapewniają one maksymalną precyzję, co jest szczególnie ważne w przypadku prac wymagających szczególnej dokładności. Sterowanie maszyn CNC gwarantuje znakomite rezultaty - zupełnie inaczej jest w przypadku tradycyjnych obrabiarek, które wymagają ogromnej uwagi operatora. Prawdą jest, że nowoczesne maszyny pozwalają zaoszczędzić czas, a także minimalizują ryzyko zmarnowania materiału.

Prasy krawędziowe sterowane numerycznie wymagają zaprogramowania. Za ustalenie oraz nadanie odpowiednich parametrów odpowiada operator CNC. Oczywiście do realizacji tego zadania wykorzystywany jest system komputerowy, za pomocą którego można określić pożądany ruch narzędzia. Warto zaznaczyć, że maszyny CNC oferują o wiele więcej od standardowych narzędzi. Istnieje możliwość utworzenia elementów o niestandardowych wymiarach czy kształtach.

Czym jest sterowanie CNC pras krawędziowych?


Sterowanie CNC prasy krawędziowej opiera się na systemie komputerowym, który jest zintegrowany z maszyną. To właśnie on odpowiada za monitorowanie oraz analizę ruchów narzędzia. Warto podkreślić, że obrabiarki sterowane numerycznie gwarantują ciągłą kontrolę wykonywanego procesu, co zmniejsza ryzyko wystąpienia błędów. Funkcjonalność maszyny uzależniona jest od wielu różnych czynników. Pracy krawędziowe CNC różnią się między sobą poziomem zaawansowania.

W przypadku podstawowego systemu możliwe jest określenie dokładnej ścieżki narzędzia przed rozpoczęciem obróbki. Oczywiście można spotkać się także z prasami krawędziowymi z zaawansowanym systemem, które pozwalają na zmianę parametrów w trakcie realizacji procesu, modyfikację sposobu pracy maszyny czy testową obróbkę. Najlepsze obrabiarki wyposażone są w profesjonalne edytory, które służą do samodzielnego rysowania położenia narzędzia czy szybkiego nanoszenia poprawek w trakcie pracy. Przydatna jest także funkcja wizualizacji procesu w czasie rzeczywistym, gdyż dzięki niej można zapobiec potencjalnym pomyłkom.

Jakie funkcje systemowe posiadają prasy krawędziowe CNC?


Najważniejszą funkcją systemową prasy krawędziowej CNC jest wytyczenie ruchów narzędzia. Odbywa się to w oparciu o dostarczony projekt - plik musi posiadać odpowiednie rozszerzenie, które akceptowane jest przez dany model obrabiarki. W większości przypadków istnieje możliwość rozszerzenia listy obsługiwanych formatów, co pozytywnie wpływa na wygodę pracy.

Warto wspomnieć także o opcji podzielenia pracy prasy krawędziowej CNC na kilka etapów. Jest to funkcja systemowa, która przydaje się w przypadku skomplikowanej i złożonej obróbki wymagającej rozszerzonego zakresu kontroli. Zaawansowane systemu pozwalają wprowadzać modyfikację parametrów nawet podczas realizacji procesu. Na uwagę zasługuje fakt, że nowoczesne maszyny sterowane numerycznie posiadają czujniki mierzące długość narzędzia. W celu uniknięcia ryzyka zaistnienia błędów wykonywana jest próbna obróbka.

Jaki system sterowania prasą krawędziową CNC jest najlepszy?


Wybierając prasę krawędziową należy sprawdzić, w jaki sterownik CNC została ona wyposażona. Nie można jednoznacznie wskazać najlepszego modelu, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Ważne, aby rozwiązanie technologiczne zostało trafnie dopasowane do specyfiki działalności. Należy uwzględnić m.in. kształt oraz wymiary gotowego elementu. W przypadku prostego cięcia blachy zupełnie wystarczający jest podstawowy system obróbki, który kompletnie nie sprawdzi się podczas złożonych procesów obróbki.

Przeczytaj także: Prasa krawędziowa CNC - jakie są korzyści dla produkcji? 
 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami