Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

maszyna CNC zastosowanie w przemyśle

Zastosowanie maszyn CNC w przemyśle – w jakich branżach będą przydatne?

Wykorzystanie komputerów oraz układów sterowania numerycznego we współczesnym przemyśle pozwoliło na zwiększenie wydajności linii produkcyjnych. Maszyny CNC potrafią obrabiać w trzech wymiarach elementy z m.in. metalu, drewna, tworzywa sztucznego przy zachowaniu wysokiej precyzji wykonania. Każdy cykl pracy odbywa się przy tym z dużą szybkością, co umożliwia sprawne produkowanie dużych partii części o dużym stopniu złożoności. W każdy aspekcie sterowanie numeryczne usprawniło działanie współczesnych linii produkcyjnych.                                                         

Maszyny CNC w przemyśle

Trudno znaleźć gałąź przemysłu, która nie wykorzystuje narzędzi CNC podczas produkcji. Maszyny tego typu wykonują praktycznie wszystkie czynności związane z obróbką materiału, a więc odpowiadają za toczenie, frezowanie, szlifowanie, kucie, tłoczenie, ciągnienie oraz gięcie. Automatyzacja procesu zmniejszyła do minimum ryzyko niewłaściwego wykonania i utraty materiału w wyniku błędu operatora. Możliwość wykorzystania podajników elementów pozwoliła na stworzenie samodzielnych linii produkcyjnych, które – dzięki sterowaniu komputerowemu – bez ingerencji człowieka są w stanie wytworzyć nawet wyjątkowo złożone elementy w autonomicznych stacjach obróbkowych.

Zastosowanie maszyny CNC

Obecność komputera pozwala nie tylko na zachowanie wysokiej precyzji oraz powtarzalności w czasie produkcji, ale również na łatwiejsze przygotowanie projektu części. Możliwość stworzenia trójwymiarowego modelu w oprogramowaniu CAD pozwala na przeprowadzenie pierwszych testów części, zanim jeszcze powstanie pierwszy prototyp. Dane można później przenieść do urządzenia CNC i zlecić wykonanie części próbnej niezależnie od jej złożoności. Dzięki temu maszyny sterowanie numerycznie znakomicie sprawdzają się zarówno podczas prototypowania, produkcji, jak i produkcji seryjnej. Mając do dyspozycji odpowiednio przygotowany projekt, można w krótkim czasie dostosować urządzenie CNC do konkretnych potrzeb i cieszyć się wysoką jakością wykonania. Wszechstronność tego typu maszyn pozwala również na wykorzystanie ich w połączeniu z innymi rodzajami produkcji, na przykład z odlewaniem lub drukowaniem 3D.

Maszyny CNC w branżach przemysłowych

Uniwersalność związana z możliwością dowolnego projektowania i wykonania części sprawia, że narzędzia CNC są wykorzystywane w zróżnicowanych sektorach wytwórstwa.
 
  • Przemysł lotniczy i kosmiczny szeroko wykorzystuje tę metodę produkcji ze względu na wysoką precyzję wykończenia. Technologia ta zresztą została opracowana właśnie z myślą o przemyśle aeronautycznym przez John T. Parsonsa – ojca numerycznego sterowania. Ze względu na rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa, przy budowie samolotów, śmigłowców lub podzespołów statków kosmicznych niezbędne jest gruntowne prototypowanie oraz perfekcyjna powtarzalność każdego cyklu pracy.
  • Przemysł motoryzacyjny – choć nie tak wymagający, jak budowa samolotów – również korzysta z możliwości maszyn CNC. Możliwość produkowania dużych ilości zestandaryzowanych części sprawia, że fabryki położone w różnych częściach kraju lub świata będą produkowały pasujące do siebie elementy.
  • Branża budowlana to kolejna gałąź przemysłu, która szeroko korzysta z maszyn CNC. Oprócz obróbki elementów konstrukcyjnych – takich jak pręty czy kształtowniki – urządzenia sterowane komputerowo umożliwiają produkcję paneli wytłumiających, zabezpieczeń przeciwpożarowych, okien, ościeżnic, zamków oraz praktycznie wszystkich elementów metalowych.
  • Obróbka CNC jest również wysoko ceniona w sektorze medycznym ze względu na możliwość produkcji niestandardowych, pojedynczych detali takich jak implanty oraz protezy. Wysoka precyzja wykonania stanowi powód, dla którego maszyny CNC są wykorzystywane przy wytwarzaniu skalpeli, igieł oraz wyposażenia medycznego.
  • Przemysł elektroniczny to kolejny duży odbiorca maszyn CNC. Ze względu na niezbędną podczas produkcji dokładność oraz nieustanne testowanie nowych rozwiązań, niezbędne jest wykorzystanie urządzeń, które mogą posłużyć jednocześnie do prototypowania, jak i wielkoseryjnej produkcji.
  • Oprócz powyższych gałęzi przemysłu, maszyny CNC są szeroko stosowane w branży zbrojeniowej, edukacyjnej, reklamowej, turystycznej – wszędzie tam, gdzie liczy się wysoka powtarzalność, wszechstronność zastosowania, dokładność oraz szybkość pracy, można spotkać urządzenia CNC.
Przeczytaj również: Najważniejsze parametry techniczne prasy krawędziowej CNC
 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami