Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

błędy podczas użytkowania prasy krawędziowej CNC

Najczęstsze błędy popełniane podczas użytkowania pras krawędziowych – czego unikać?

Prasa krawędziowa CNC to niezwykle uniwersalna maszyna, którą można znaleźć w zakładach na całym świecie. Jej popularność związana jest z wysoką precyzją działania oraz szerokim zakresem zastosowania. Oprócz standardowego gięcia, urządzenia tego typu mogą wykonywać szereg innych zadań, takich jak zagniatanie lub tworzenie zakrzywionych elementów w wyniku gięcia krokowego. Wbrew pozorom, nawet zautomatyzowane urządzenie wymaga obecności przeszkolonego operatora, który będzie czuwał nad prawidłowym działaniem maszyny. Jakie są najczęściej spotykane błędy podczas użytkowania pras krawędziowych?

Brak zachowania czystości urządzenia oraz stanowiska pracy


Czystość prasy krawędziowej to nie tylko kwestia estetyczna, ale również ważny czynnik, który wpływa na wydajność pracy. Gromadzący się brud może spowalniać działanie maszyny, zmniejszać dokładność gięcia, a także przyczynić się do nieprawidłowego funkcjonowania systemów bezpieczeństwa. Nieporządek wokół stanowiska pracy stwarza dodatkowe ryzyko pod postacią upadku pracownika oraz trudności z dostarczaniem lub odbiorem obrabianych części. W przypadku czystej maszyny można znacznie szybciej zauważyć nawet najmniejsze wycieki oraz usterki, a następnie zasygnalizować ich obecność w celu dokonania niezbędnych napraw.

Nieregularna konserwacja


Ten punkt łączy się bezpośrednio z powyższym akapitem. Brak czyszczenia wynika z nieregularnych przeglądów prasy krawędziowej, co znacząco wpływa na jej żywotność oraz bezpieczeństwo użytkowania. Chociaż operator nigdy nie powinien wykonywać złożonych czynności serwisowych, do jego obowiązków należy czyszczenie, smarowanie oraz wizualna inspekcja urządzenia. Zaniechanie tych czynności znacząco obniża skuteczność prasy, a także może prowadzić do uszkodzenia maszyny, stempli oraz matryc.

Nieprawidłowe wykorzystanie maszyny


Prasy krawędziowa to maszyny, które wyróżniają się dużą wszechstronnością, jednakże to nie oznacza, że mogą być wykorzystywane w dowolny sposób. Urządzenie to przeznaczone jest do gięcia metalowych blach, a w przypadku wykorzystania specjalnych matryc i stempli, również do zawijania oraz zagniatania. Jednakże stosowanie stołu jako kowadła lub maszyny w celu prostowania bądź prasowania metalu z użyciem samodzielnie wykonanych matryc oraz stempli może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Próby wygięcia blachy pod kątem 90° jednym uderzeniem z użyciem uretanowych matryc będą skutkować niezwykle szybkim zużyciem narzędzi. Należy nadmienić, że wszelkiego rodzaje czynności, które nie zostały przewidziane przez wytwórcę prasy, mogą skutkować uszkodzeniem maszyny, a także stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników – np. w wyniku pęknięcia stempla lub matrycy.

Ignorowanie systemów bezpieczeństwa


Obecność instalacji ochronnych nie jest jedynie wymysłem producentów, który ma na celu zwiększenie ceny urządzenia. Ze względu na ogromną siłę gięcia, prasa krawędziowa stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników. Co więcej, w przypadku niewłaściwego użytkowania maszyny może dojść do trwałego uszkodzenia prasy poprzez odkształcenie stołu lub belki gnącej. Trzeba nadmienić, że współcześnie wykorzystywane systemy bezpieczeństwa są wyjątkowo trudne do wyłączenia, a w przypadku niektórych pras uruchomienie maszyny nie będzie możliwe w przypadku nieprawidłowo działającej instalacji bezpieczeństwa. Czasami może zajść konieczność uniesienia osłon i fotokomórki – np. podczas obróbki części o złożonych kształtach – lecz nawet wtedy należy zachować maksymalną prędkość roboczą, która nie przekracza 10 mm/s. Jest to wymóg prawny, który zapewnia bezpieczeństwo pracownikom, a także redukuje możliwość uszkodzenia narzędzi, maszyny oraz obrabianego elementu.

Zbyt wysoka siła gięcia w stosunku do wielkości obrabianego elementu


To jeden najpopularniejszych błędów w obliczeniach, który wynika z potraktowania siły nacisku wyrażanej w tonach/metry jako siły potrzebnej do obróbki części o innych wymiarach. Jeżeli gięciu zostaje poddany mniejszy lub większy element, należy odpowiednio dostosować do niego parametry pracy. Nawet jeżeli prasa krawędziowa jest w stanie wywierać znacznie większy nacisk, skupienie siły na niewielkim obszarze może doprowadzić do wygięcia matrycy oraz stempli, a także trwałego odkształcenia ramy prasy krawędziowej.

Przeczytaj także: Jak działa prasa krawędziowa CNC?
 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami