Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

Operator CNC posiadający niezbędne kwalifikacje obsługuje maszynę CNC

Operator CNC – jakie kursy i szkolenia powinien zrobić?

Maszyny CNC są obecne praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Dzięki połączeniu precyzji komputerowego sterowania z wysoką wydajnością, urządzenia tego typu stanowią podstawę w nowoczesnych warsztatach, które zajmują się produkcją części wysokiej jakości. Aby obsługiwać narzędzia tego typu, potrzebna jest odpowiednio wykwalifikowana osoba. Jak zostać operatorem maszyn CNC i co powinno znaleźć się w CV potencjalnego pracownika?

Jakie kursy dla operatora maszyn CNC?


Pierwszym i podstawowym kursem, jaki musi ukończyć przyszły operator CNC, jest kurs obsługi i programowania obrabiarek sterowanych numerycznie – zwany w skrócie kursem CNC. Jest to niezbędne szkolenie, które pozwala uczestnikowi zdobyć rzeczywistą wiedzą na temat najczęściej stosowanych w przemyśle sterowników. W skład kursu wchodzi m.in. nauka obróbki zgodnej z dokumentacją techniczną, tworzenia i wprowadzania programu do maszyny oraz interpretacja i edycja istniejących programów. Podstawowy kurs CNC jest niezbędnym wymogiem w przypadku operatora urządzeń sterowanych numerycznie.

Ze względu na dużą różnorodność dostępnych na rynku maszyn CNC – takich jak prasy krawędziowe, frezarki, tokarki czy gilotyny – podstawowy kurs stanowi jedynie wprowadzenie. Po jego ukończeniu operator zyskuje niezbędną, acz ogólną wiedzę, które powinna zostać uzupełniona przez dodatkowe szkolenia. Tego typu kursy pomagają zdobyć specjalizację w wybranym aspekcie pracy lub umiejętności związane z konkretnym typem urządzeń. Do tego typu szkoleń zaliczamy:
 
  • Kurs projektowania procesów technologicznych (technolog/ustawiacz CNC) – to szkolenie umożliwiające zdobycie dodatkowej wiedzy teoretycznej oraz praktycznej na temat m.in. tokarek i frezarek sterowanych numerycznie.
  • Szkolenie z projektowania procesów wytwórczych (programista CAM) – dzięki temu kursowi uczestnik zyskuje wiedzę na temat tworzenia projektów w środowisku CAM i niezbędne umiejętności związane z obróbką tego typu danych.
  • Szkolenie z obsługi frezarki lub tokarki za pośrednictwem sterownika FANUC, SINUMERIK, HEIDENHAIN, MAZATROL, OKUMA itp. – różne rodzaje sterowników wymagają różnego zakresu wiedzy, aby skutecznie wprowadzać, interpretować i edytować dane.

Należy zaznaczyć, że szkolenia dotyczące obsługi konkretnych maszyn są zazwyczaj przeprowadzane przez odpowiednich pracowników firmy lub producenta urządzenia. Dodatkowe kursy mogą być również elementem polityki firmy, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik samodzielnie podnosił swoje kwalifikacje. Ze względu na dużą dynamikę sektora wykorzystującego maszyny CNC, zdobywanie nowych umiejętności jest niezbędne, aby dotrzymać kroku prężnie rozwijającej się branży.

Wykształcenie i predyspozycje


Chociaż specjalistyczne kursy stanowią absolutnie niezbędny element w CV, operator maszyn CNC musi posiadać również odpowiednie wykształcenie. Pracodawcy poszukują zazwyczaj osób z dyplomem technika w dziedzinie automatyki, robotyki, mechaniki, budowy maszyn lub pokrewnych dziedzinach, a także kandydatów z ukończoną specjalizacją inżynierską. Ze względu na specyfikę pracy z maszynami CNC wymagane są umiejętności matematyczne oraz informatyczne, które umożliwiają sprawną obsługę urządzeń.

Oprócz kwestii związanych z wykształceniem oraz kursami przyszły operator maszyn CNC powinien wykazywać się chęcią do zdobywania wiedzy i otwartością na zmiany. Ze względu na duże zmiany w obrębie sektora, obejmujące m.in. zmiany w sterownikach, modyfikacje interfejsu lub systemów bezpieczeństwa, chęć do samodzielnego podnoszenia kwalifikacji stanowi jeden z największych atutów dobrego operatora.

Pracownik na takim stanowisku musi współpracować z programistą maszyn oraz technologiem produkcji, dlatego umiejętność pracy w zespole również ma duże znaczenie. Pomimo postępującej automatyzacji maszyn wkład człowieka w pracę wcale nie zmalał – jedynie został przeniesiony na takie płaszczyzny jak przygotowanie wirtualnego projektu w środowisku programistycznym CAD. Warto nadmienić, że w niektórych przypadkach operator CNC może pełnić więcej funkcji i zajmować się np. samodzielną obróbką projektów.

Przeczytaj także: Najczęstsze błędy popełniane podczas użytkowania pras krawędziowych - czego unikać? 
 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami