Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

prasa krawędziowa gięcie blach

Prasa krawędziowa – od czego zależy jakość gięcia?

Stosowane współcześnie prasy krawędziowe to niezwykle precyzyjne maszyny, wykorzystujące wsparcie komputerów oraz nowoczesnych technologii, aby zapewnić bezkompromisową dokładność podczas gięcia. Realia produkcji wielkoseryjnej wymagają od zakładów dostarczania produktów oraz półproduktów wykonanych z dbałością o każdy szczegół. Co decyduje o jakości elementów poddawanych obróbce na prasie krawędziowej?

Operator

Nawet najdroższa prasa krawędziowa może zostać niewłaściwie wykorzystana, jeżeli zostanie oddana do użytku osobom bez odpowiedniego przeszkolenia. Doświadczony operator maszyn CNC nadzoruje wszystkie etapy przygotowania i działania prasy – od wgrania danych do komputera, po wykorzystanie odpowiednich narzędzi gnących oraz utrzymania miejsca pracy w porządku. Szeroki zakres wiedzy pozwala szybciej przezbroić prasę krawędziową, a także z wyprzedzeniem wykryć potencjalne nieprawidłowości, takie jak źle dobrana siła nacisku w stosunku do użytego materiału. Operator odpowiada również za prowadzenie inspekcji maszyny, a także może pełnić obowiązki programisty, co poszerza jego kompetencje o obróbkę danych i przygotowanie projektów. Przeczytaj także: Operator CNC. Jakie kursy i szkolenia powinien zrobić?

Materiał

Arkusze blachy mogą różnić się od siebie nie tylko wielkością oraz grubością, ale również twardością, co wymaga odpowiednich stempli, matryc oraz parametrów pracy. Takie czynniki jak wytrzymałość na rozciąganie oraz promień gięcia wpływają na sposób, głębokość oraz czas obróbki, a uwzględnienie wszystkich zmiennych pozwala uzyskać zadowalające gięcie. Aby uzyskać odpowiedni kąt oraz kształt blachy konieczne jest przekroczenie granicy sprężystości i plastyczności, co wymaga z kolei dopasowania wystarczająco dużej siły nacisku. Przeczytaj także: Siła nacisku prasy krawędziowej. Od czego zależy?

Stemple i matryce

Jakość gięcia na prasie krawędziowej w dużej mierze uzależniona jest od doboru odpowiednich matryc oraz stempli. Elementy te montowane są na belce gnącej oraz blacie prasy, aby zapewnić urządzeniu możliwość precyzyjnej obróbki materiału. Umieszczona pomiędzy matrycami i stemplami blacha jest wyginana w zależności od kształtu narzędzi, osiągając pod wpływem nacisku odpowiedni kąt gięcia. W przypadku gięcia na dobijanie niezbędne jest zastosowanie stempli oraz matryc, które dokładnie przylegają do siebie, co jest niezbędnym warunkiem tworzenia zgięć m.in. pod kątem prostym. Równie ważne jest zadbanie o odpowiednią wytrzymałość narzędzi, gdyż zbyt miękkie matryce oraz stemple mogą ulec zniekształceniu lub złamaniu podczas obróbki sztywnych materiałów. Z kolei zamontowanie zbyt twardych narzędzi może poskutkować uszkodzeniem obrabianego elementu lub konstrukcji prasy krawędziowej. Z tego powodu nacisk maszyny powinien być dopasowany do wytrzymałości wykorzystywanych narzędzi.

Projektowanie gięcia

Zanim zostanie wykonane pierwsze gięcie, programista CNC przygotowuje szczegółową dokumentację, która służy później jako wytyczne dla prasy krawędziowej. Podczas tworzenia projektu brane są pod uwagę takie kwestie jak struktura materiału, przesuw linii neutralnych, wytrzymałość na poziomie włókien oraz wpływ nacisku na strukturę blachy. Precyzyjne zaprojektowanie procesu obróbki jest pierwszym krokiem na drodze do spełnienia nawet najbardziej rygorystycznych wymogów pod względem jakości.

Porządek na miejscu pracy

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, iż kurz oraz zabrudzenia nie mają dużego wpływu na jakość gięcia, jednakże jest to błędne przeświadczenie. Zakład produkcyjny jest pełen kurzu, cząsteczek metalu, wiórów oraz innych drobin, które z czasem mogą doprowadzić do zabrudzenia prasy krawędziowej oraz obniżenia jej skuteczności. Uszczelki pokrywy zbiornika powinny być stale kontrolowane, podobnie jak układ filtrujący, który odpowiada na utrzymanie pompy oraz układu hydraulicznego w dobrym stanie. Zarudzenia w oleju nie tylko narażają prasę na rozwój korozji, ale również zmniejszają siłę nacisku oraz prowadzą do szybszego zużycia ruchomych elementów. W konsekwencji może dojść do zacięcia się maszyny, wycieku oleju lub nierównomiernego wywierania nacisku na blachę, co znacząco obniża jakość wykonania.
 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami