Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

Cobot

Jak coboty zmieniają przemysł metalowy

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się cobotom - współpracującym robotom, które rewolucjonizują automatyzację produkcji. Przedstawimy zalety cobota w porównaniu do tradycyjnych robotów przemysłowych, omówimy różne branże, w których można wykorzystać cobota oraz zaprezentujemy zasady bezpiecznej pracy z tym nowoczesnym urządzeniem. Dowiesz się również o głównych problemach związanych z wprowadzeniem cobota do hali produkcyjnej oraz o perspektywach rozwoju tego rodzaju technologii.

Czym są coboty?

Coboty, czyli roboty współpracujące, to automatyczne systemy, które są zaprojektowane do współpracy z ludźmi w środowisku pracy. Są one zazwyczaj wyposażone w zaawansowane sensory, co pozwala im dostosowywać swoje działania do otoczenia i unikać kolizji z ludźmi. Coboty różnią się od tradycyjnych robotów przemysłowych tym, że są bardziej elastyczne i zdolne do współpracy bezpośredniej z pracownikami.
Coboty mogą być programowane do wykonywania różnorodnych zadań, od prostych czynności po bardziej skomplikowane prace montażowe czy obsługę maszyn. Kluczową cechą jest bezpieczna interakcja z ludźmi, co sprawia, że są one coraz bardziej popularne w przemyśle, zwłaszcza tam, gdzie wymagana jest precyzja i elastyczność w produkcji.
Zobacz także: Jakie maszyny są niezbędne w warsztacie obróbki metalu?

Jakie są zalety cobota w automatyzacji produkcji?

Coboty mają wiele zalet, które przyczyniają się do skutecznej automatyzacji produkcji. Jedną z głównych zalet jest ich niewielki rozmiar i waga w porównaniu do tradycyjnych robotów przemysłowych. Dzięki temu są łatwiejsze w montażu na stanowisku pracy oraz niekłopotliwe w przenoszeniu z miejsca na miejsce. To sprawia, że coboty mogą być wykorzystywane w różnych miejscach w fabryce, dostosowując się do zmieniających się potrzeb produkcji.
Kolejną zaletą cobota jest intuicyjne programowanie, obsługa i sterowanie. Dzięki temu nawet pracownicy bez specjalistycznej wiedzy z zakresu robotyki mogą szybko nauczyć się obsługiwać cobota. Krótki czas potrzebny na przezbrojenie cobota to kolejna korzyść, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw, które często zmieniają detal na maszynie. Cobote można łatwo dostosować do nowego zadania, co przyspiesza proces produkcyjny.

W jakich branżach można wykorzystać cobota?

Coboty znajdują zastosowanie w różnych branżach przemysłowych, dzięki swojej wszechstronności i elastyczności. Jedną z branż, w której coboty są coraz częściej wykorzystywane, jest branża metalowa. Cobote można z powodzeniem wykorzystać do przenoszenia delikatnych detali metalowych bez ryzyka uszkodzeń. Dzięki specjalnym przyssawkom i chwytakom, coboty są w stanie precyzyjnie pobierać detale i umieszczać je w odpowiednich miejscach.
Inną branżą, w której coboty znajdują zastosowanie, jest branża spożywcza. Cobote mogą być wykorzystywane do pakowania detali spożywczych do skrzynek, formowania kartonów oraz układania pudełek na paletach. Dzięki temu możliwe jest zautomatyzowanie procesu pakowania i zwiększenie wydajności produkcji.
W branży motoryzacyjnej coboty mogą być wykorzystywane do montażu elementów samochodowych. Cobote są zdolne do precyzyjnego umieszczania elementów w celu stworzenia złożonego produktu końcowego. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie błędów wynikających ze zmęczenia człowieka oraz zwiększenie efektywności procesu montażu.
Zobacz także: Awaria maszyny do obróbki metalu.

Jak zapewnić bezpieczeństwo pracy z cobotem?

Ważne jest zrozumienie, że cobot sam w sobie nie zapewnia pełnego bezpieczeństwa pracy i wymaga odpowiedniego wykorzystania oraz programowania przez człowieka. Bezpieczeństwo operatora cobota zależy od oceny ryzyka, identyfikacji zagrożeń i wprowadzenia odpowiednich środków bezpieczeństwa. To właśnie człowiek musi odpowiednio wykorzystać program cobota, aby jak najefektywniej wesprzeć swoją codzienną pracę i zachować wymagany poziom ochrony.
Normy dotyczące robotów przemysłowych, takie jak ISO 10218-1, ISO 10218-2 i ISO/TS 15066, określają zasady współpracy między człowiekiem a robotem. Norma ISO/TS 15066 "Robots and Robotic Devices - Collaborative industrial robots" szczegółowo opisuje cztery zasady ochrony: monitorowany przystanek bezpieczeństwa, prowadzenie ręczne, monitorowanie prędkości i separacji oraz ograniczenie mocy i siły. Jest to pierwsza norma, która zawiera szczegółowe informacje na temat progów bólu dla różnych części ciała.

 

Zasady ochrony

Opis

Monitorowany przystanek bezpieczeństwa

Cobot natychmiast się zatrzymuje w przypadku kolizji lub zagrożenia dla operatora.

Prowadzenie ręczne

Operator może ręcznie prowadzić cobota, co pozwala na precyzyjne wykonywanie niektórych czynności.

Monitorowanie prędkości i separacji

Cobot jest wyposażony w czujniki, które monitorują prędkość i odległość od operatora, aby uniknąć kolizji.

Ograniczenie mocy i siły

Cobot ma ograniczoną moc i siłę, aby zapobiec obrażeniom operatora w przypadku kontaktu.Producenci aplikacji robotów i cobotów muszą również przeprowadzić procedurę oceny zgodności z oznakowaniem CE, jeśli eksportują do Unii Europejskiej. To potwierdza, że aplikacja robota spełnia wszystkie niezbędne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Aby zapewnić bezpieczeństwo pracy z cobotem, konieczne jest również przeszkolenie pracowników w zakresie obsługi cobota oraz regularna konserwacja i utrzymanie cobota w dobrym stanie technicznym.

Zobacz także: Jak zoptymalizować koszty pracy na prasie krawędziowej.

Jakie są główne problemy we współpracy z cobotem?

Współpraca z cobotami może napotkać pewne problemy, które wynikają głównie z niewłaściwego zaplanowania ich wykorzystania przez managerów produkcji. Jednym z tych problemów jest brak oceny ryzyka i identyfikacji zagrożeń oraz brak wprowadzenia odpowiednich środków bezpieczeństwa. W celu zapewnienia bezpieczeństwa pracy z cobotem, konieczne jest przeprowadzenie dokładnej analizy ryzyka i podjęcie odpowiednich działań zapobiegawczych.
Kolejnym problemem jest brak odpowiedniego przeszkolenia pracowników w zakresie obsługi cobota i jego konserwacji. Pracownicy powinni być dobrze przeszkoleni, aby umieć prawidłowo obsługiwać cobota i utrzymać go w dobrym stanie technicznym. Brak takiego przeszkolenia może prowadzić do awarii cobota lub obniżenia jego wydajności.
Innym problemem jest brak odpowiedniego zaprogramowania i integracji cobota z innymi maszynami i systemami w hali produkcyjnej. Cobote powinny być dobrze zaprogramowane i zintegrowane z innymi urządzeniami, aby zapewnić płynność procesu produkcyjnego. Brak takiej integracji może prowadzić do przestojów i nieefektywności całego procesu.
Kolejnym problemem jest konieczność regularnej konserwacji cobota. Coboty, podobnie jak inne maszyny, wymagają regularnego serwisu i konserwacji, aby działać sprawnie. Brak takiej konserwacji może prowadzić do awarii cobota lub obniżenia jego wydajności.
Warto zauważyć, że coboty nie są odpowiednie do przenoszenia dużych i ciężkich gabarytów. Cobote są zazwyczaj przeznaczone do obsługi małych ładunków o masie od 3 do 10 kg. Próba przeniesienia większych i cięższych przedmiotów może prowadzić do uszkodzenia cobota lub zagrożenia bezpieczeństwa pracownika.
Ostatnim problemem jest powolna prędkość cobota i trudność w uzyskaniu precyzji przy niektórych działaniach. Coboty działają z kontrolowaną prędkością, co może wpływać na efektywność procesu produkcyjnego. Ponadto, niektóre czynności wymagające precyzji mogą być trudniejsze do wykonania przez cobota niż przez tradycyjnego robota przemysłowego.

 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami