Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

olej hydrauliczny

Oleje hydrauliczne – właściwości, zastosowanie

Oleje stanowią kluczowy element każdego układu hydraulicznego, bez którego nawet najsprawniejsza pompa nie będzie w stanie sprawnie funkcjonować. Oprócz przenoszenia energii i wprawiania urządzenia w ruch, oleje hydrauliczne spełniają wiele funkcji konserwacyjnych, które pozytywnie wpływają na żywotność urządzenia.

Olej hydrauliczny zastosowanie

Podstawową funkcją płynów eksploatacyjnych w układzie hydraulicznym jest przenoszenia energii z napędu hydraulicznego – pompy – do odbiorników – cylindrów oraz silników. Urządzenia wprawiane w ruch za sprawą siłowników – np. prasy krawędziowe czy gilotyny do metalu – należą do najsilniejszych na rynku i służą do wykonywania nawet ekstremalnych zadań. Jakie zastosowanie ma olej hydrauliczny oprócz przenoszenia energii? Płyny eksploatacyjne mają za zadanie smarować ruchome elementy układu, zmniejszać temperaturę w miejscach tarcia oraz zapewniać ochronę przed korozją. Na rynku znajduje się wiele rodzajów olejów, które zostały dopasowane do działania w trudnych warunkach, takich jak zmienne temperatura, wysokie ciśnienie lub zwiększone tarcie, wywołane intensywną pracą układu. Jaki olej hydrauliczny wybrać? Przed zakupem zwróć uwagę na 9 najważniejszych atrybutów oleju hydraulicznego!

9 podstawowych atrybutów – olej hydrauliczny właściwości

Każdy, kto zastanawiał się, jakie właściwości ma olej hydrauliczny, szybko zauważy, że odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Różne kategorie płynów eksploatacyjnych posiadają zróżnicowane parametry działania oraz domieszki, które umożliwiają lepsze działanie w specyficznym otoczeniu. Do najważniejszych cech oleju można zaliczyć poniższe atrybuty.
  • Lepkość – to jedno z podstawowych kryteriów podczas wyboru oleju. Zbyt wysoka lepkość cieczy podczas pracy może przyczynić się do pojawiania się zjawiska kawitacji, które nie tylko zmniejsza osiągi układu, ale szkodzi elementom pompy oraz uszczelnienia. W efekcie źle dobrany olej hydrauliczny może przyczynić się do uszkodzenia lub zniszczenia urządzenia. Z kolei zbyt niska lepkość sprawia, że ciecz traci właściwości smarne. Właściwości oleju hydraulicznego zmieniają się pod wpływem gorąca, przez co niektóre płyny cechują się lepkością na poziomie 150, aby zniwelować wpływ rosnącej temperatury.
     
  • Stabilność termiczna – w wyniku tarcia poruszające się elementy układu hydraulicznego przekształcają od 10 do 25% energii mechanicznej na ciepło. Wzrost temperatury oleju ma wpływ na obniżenie lepkości oraz zwiększenie szybkości utleniania. Z tego powodu należy wybierać płyny o parametrach stabilności termicznej, które odpowiadają profilowi pracy naszego układu, co zapobiegnie nagrzewaniu się oleju do skrajnych temperatur. Jeżeli spodziewamy się, że podczas pracy ciecz może się nagrzewać bardziej niż zwykle, na przykład w lecie, dobrym rozwiązaniem będzie zakup płynu o wyższej klasie lepkości.
     
  • Odporność na utlenianie – wraz z temperaturą oleju rośnie również stopień utleniania oleju. W efekcie wewnątrz instalacji powstają osady, które zatykają filtry, a także przyczyniają się do rozwoju korozji. Olej hydrauliczny ma za zadanie chronić układ przed rdzą, ale w toku utleniania powstają warunki sprzyjające korozji. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego płynu z dodatkami przeciwutleniającymi – na przykład klasy HL.
     
  • Ochrona przed korozją – ta właściwość jest w dużej mierze pokrewna z powyższą, jednakże utlenianie oleju nie jest jedynym źródłem rdzy w przypadku układów hydraulicznych. Konkretne rodzaje olejów posiadają dodatkowe inhibitory korozji, co ma duże znaczenie w przypadku urządzeń szczególnie narażonych na rozwój rdzy – np. pracujących w wilgotnym otoczeniu – lub tych pracujących sezonowo, jak niektóre maszyny rolnicze.
     
  • Filtrowalność – w toku eksploatacji olej ulega zanieczyszczeniu przez osady lub drobinki, będące efektem procesów ciernych. Niski opór podczas filtrowania ułatwia oczyszczanie oleju ze szkodliwych drobin, dzięki czemu dłużej zachowuje swoje właściwości.
     
  • Właściwości smarne – olej w układzie hydraulicznym ułatwia ruch poszczególnych części, a także pomaga w zabezpieczeniu ich przed zużyciem. Jest to szczególnie istotne w przypadku maszyn pracujących z wysoką częstotliwością. Dla takich urządzeń warto wybrać oleje o klasie HM, które zawierają dodatki chroniące przed szybkim zużyciem elementów ruchomych.
     
  • Wydzielanie powietrza – w miejscach, gdzie występują nagłe zmiany ciśnienia, na przykład w pobliżu zaworów, powstaje piana, a wraz z nią bąbelki powietrza. Te pęcherzyki zaburzają strukturę oleju oraz mogą prowadzić do powstawania uszkodzeń kawitacyjnych. Szybkie odpowietrzanie sprawia, że płyn zachowuje pożądaną konsystencję i przenosi energię bez zakłóceń.
     
  • Deemulgacja – obecność niechcianych cząstek w oleju wydatnie obniża jego skuteczność. Drobiny wody mogą doprowadzić do hydrolizy zawartych w płynie dodatków, dlatego niektóre kategorie olejów posiadają wzmocnione właściwości deemulgacji, aby szybko oczyścić się z niepożądanych elementów.
     
  • Cechy przeciwzużyciowe i przeciwzatarciowe – niektóre rodzaje olejów przeznaczone są do pracy w szczególnie trudnych warunkach, dlatego zostają uszlachetniane dodatkami, które poprawiają właściwości smarne. Substancje te tworzą na powierzchni metalu ochronną warstwę, która zapobiega procesom ciernym, co znacznie wydłuża żywotność układu hydraulicznego.

Szukasz sprawdzonych i dobrych jakościowo olei hydraulicznych? Sprawdź naszą ofertę na oleje hydrauliczne Orlen

Przeczytaj również: Obróbka plastyczna metali - na czym polega? Jakie narzędzia będą potrzebne? 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami