Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

operator prasy krawędziowej CNC od czego zależy sukces jego pracy

Operator prasy krawędziowej – od czego zależy sukces jego pracy?

Prasa krawędziowa to jeden z najczęściej spotykanych rodzajów maszyn stosowanych we współczesnym przemyśle. Jej popularność wynika z ogromnego zapotrzebowania na precyzyjnie obrobione blachy, które wykorzystywane są we wszystkich sektorach wytwórstwa. Pomimo zautomatyzowania maszyn oraz uproszczenia wielu procedur, kluczem do sprawnej obsługi prasy krawędziowej wciąż pozostaje dobrze wykwalifikowany operator. Co wpływa na jego skuteczność podczas pracy?

Znajomość obsługiwanych maszyn


Operator prasy krawędziowej to fachowiec, łączący wiedzę teoretyczną – umiejętność odczytywania rysunków technicznych oraz programowania CNC – oraz praktyczną, obejmującą obsługę samego urządzenia. Ze względu na zróżnicowanie maszyn pod względem napędu, wielkości oraz siły nacisku, dobrze wyszkolony pracownik zna zarówno wspólne podstawy obsługi różnych modeli, jak i specyficzne cechy poszczególnych typów pras. Jest to szczególnie istotne, jeżeli w zakładzie znajduje się kilka urządzeń o odmiennych charakterystykach. Jako że prasy krawędziowe należą do wszechstronnych narzędzi, które mogą dokonywać kilku rodzajów gięć – w tym gięcia krokowego oraz zagniatania – operator powinien mieć równie uniwersalne umiejętności.

Umiejętność czytania rysunku technicznego oraz obsługa oprogramowania CNC


Przed rozpoczęciem pierwszego gięcia operator musi zadbać o odpowiednie przygotowanie maszyny. Aby tego dokonać, niezbędne jest przetłumaczenie dostarczonego przez klienta projektu na „język”, który zostanie zrozumiany przez prasę krawędziową. Rysunki techniczne zawierają wszystkie niezbędne informacje dotyczące danej części, takie jak m.in. promień gięcia, tolerancje oraz kształt elementu. Jako że prasa krawędziowa to maszyna przeznaczona do ekstremalnie precyzyjnego formowania blachy przy zachowaniu wysokiej powtarzalności, odpowiednie zaprogramowanie urządzenia to fundament sprawnego wykonania zlecenia. W niektórych firmach obsługa prasy oraz projektów jest powierzona dwóm pracownikom, ale operator prasy krawędziowej CNC dysponujący znajomością obydwu dziedzin to wartościowy członek każdego zespołu.

Znajomość specjalistycznego oprzyrządowania


Wszechstronność prasy krawędziowej wynika z faktu, że maszyna może zostać dostosowana do konkretnych potrzeb za pośrednictwem interfejsu użytkownika oraz dodatkowych narzędzi. Stemple oraz matryce decydują o szerokości i kształcie gięcia, a także umożliwiają wykonywanie bardziej złożonych czynności, takich jak zagniatanie. Grubość obrabianego elementu, jego twardość oraz wymiary również wpływają na dobór stempli i matryc o odpowiedniej wytrzymałości. Gięcie swobodne różni się od gięcia na docisk, dlatego sprawny operator wie, jaki osprzęt będzie niezbędny do wykonania konkretnego zadania.

Regularne dokonywanie inspekcji oraz konserwacja maszyny


Nawet najdroższa prasa krawędziowa nie będzie w stanie skutecznie funkcjonować, jeżeli pracownik nie zadba o jej stan techniczny. Urządzenia tego typu wykonują miliony cykli pracy każdego roku, a zważywszy na obciążenia, jakie są wywierane na konkretne elementy prasy, regularna konserwacja jest niezbędna dla zachowania precyzji i skuteczności. Obsługa prasy krawędziowej wiąże się również z dokonywaniem przeglądów, które mają na celu wykrycie usterek, zanim urosną do rangi poważnego problemu. Utrzymanie maszyny w czystości to najlepszy sposób na wydłużenie jej żywotności i ograniczenie wydatków związanym z serwisowaniem. Chociaż sam operator nie powinien wykonywać bardziej złożonych prac konserwujących, to właśnie on ma jako pierwszy okazję zauważyć lub usłyszeć potencjalne nieprawidłowości. Dobra znajomość maszyny umożliwia wczesne wykrycie awarii oraz dokonanie niezbędnych czynności, takich jak kalibracja lub wyczyszczenie filtrów powietrza.

Chęć do samodoskonalenia


Wiedza na temat różnych aspektów procesu wytwórczego sprawia, że jeden pracownik jest w stanie nadzorować zlecenie od etapu obsługi projektu po przeprowadzenie ostatniego gięcia. Zdobywanie nowych kwalifikacji pozwala na obsługę pokrewnych urządzeń wykorzystujących systemy CNC – np. tokarki lub frezarki – a także usprawnienie procesu produkcyjnego. Warto pamiętać, że automatyzacja – choć na pierwszy rzut oka ułatwia pracę – kładzie nacisk na nowe umiejętności, takie jak programowanie oraz znajomość IDE.

Przeczytaj także: Technologia CNC. Czym jest? Jakie ma zalety?
 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami