Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

gilotyna do cięcia blach

Jak działa gilotyna do cięcia blach?

Gilotyna do blachy, zwana również nożycami gilotynowymi, to jedno z podstawowych narzędzi do obróbki arkuszy metalu, jakie można znaleźć w warsztacie – zarówno tym przydomowym, jak i w ogromnej, zautomatyzowanej linii produkcyjnej. Cięcie blachy na gilotynie jest niezbędnym elementem przygotowującym elementy do dalszej obróbki, przez co rola tego urządzenia we współczesnym przemyśle jest nieoceniona.

Gilotyna do cięcia blach zasady działania


Noże gilotynowe do blach to urządzenia o stosunkowo prostej konstrukcji, chociaż bardziej rozbudowane modele są w stanie zapewnić dużą wszechstronność pod względem siły oraz prędkości działania. Niezależnie od rozmiaru budowa gilotyny do cięcia blach obejmuje kilka podstawowych elementów:
  •  stół – przestrzeń, na której umieszczany jest arkusz blachy;
  •  mechanizm dociskowy, służący do unieruchomienia obrabianego elementu;
  •  narzędzia tnące;
  •  przyrządy, umożliwiające ustawienie arkusza blachy we właściwej pozycji podczas pracy.

Przebieg procesu cięcia można podzielić na trzy etapy:

  • fazę sprzężysto-plastyczną – podczas której przemieszczenie narzędzi tnących wywiera nacisk na arkusz, co prowadzi do kontrolowanego odkształcenia blachy. Nazwa etapu wiąże się z faktem, iż nie zostaje przekroczona granica sprężystości, czyli element nie został poddany naprężeniu, które uniemożliwi mu powrót do poprzedniego kształtu;
     
  • fazę plastycznego płynięcia – gdy powiększony zostaje obszar uplastycznienia, a nacisk wywierany przez nożyce staje się tak duży, że materiał z łatwością poddaje się obróbce;
     
  • fazę zerwania lub pękania – następującą przy osiągnięciu przez materiał wartości krytycznej naprężeń, co skutkuje utratą spójności.

Rodzaje nożyc gilotynowych


Dostępne na rynku modele gilotyn różnią się nie tylko pod względem wielkości, ale również długości cięcia oraz maksymalnej grubości blachy, którą maszyna jest w stanie skutecznie obrobić. Najpopularniejszy podział związany jest z tym, jak działa gilotyna do cięcia blach.
 
  • Ręczna gilotyna do cięcia blach – zgodnie ze swoją nazwą – wprawiana jest w ruch siłą ludzkich mięśni. Stanowi to zarazem jej największą zaletę, jak i wadę, gdyż maksymalną grubość oraz długość cięcia ograniczona jest siłą pracownika. Jednocześnie pozwala to na zachowanie stosunkowo niewielkich rozmiarów oraz niskiej wagi – przynajmniej w porównaniu do modeli hydraulicznych. Dzięki temu ręczne gilotyny znakomicie sprawdzają się w małych warsztatach, gdzie nie ma miejsca lub potrzeby instalować większych maszyn. Te modele sprawdzają się również w większych zakładach, gdy trzeba przyciąć niewielkie arkusze blachy bez przerywania działania innych urządzeń.
    Zazwyczaj ręczne gilotyny służą do obróbki stosunkowo cienkiej blachy, której grubość nie przekracza 1,5 milimetra. Długość cięcia przeważnie wynosi około 1000 milimetrów, jednakże możemy spotkać bardziej wyspecjalizowane egzemplarze. Specjalne gilotyny ręczne charakteryzują się możliwością cięcia arkuszy o długości przekraczającej 2000 milimetrów, natomiast modele stworzone do radzenia sobie z wyjątkowo twardymi materiałami, są w stanie przeciąć blachę o grubości 2 milimetrów.
     
  • Hydrauliczne nożyce gilotynowe – te zaawansowane, zautomatyzowane urządzenia stanowią częsty widok w dużych zakładach produkcyjnych. Ze względu na obecność komputerowych systemów sterowania można szczegółowo dobrać wszystkie parametry pracy, takie jak kąt oraz długość cięcia. Daje to możliwość pełnej kontroli nad maszyną, co jest niezwykle ważne w przypadku gilotyn, które muszą wykonywać kilkanaście lub kilkadziesiąt cięć w ciągu minuty z wysoką powtarzalnością.
    Napęd hydrauliczny zapewnia dostępnym na rynku gilotynom ogromną siłę nacisku, która pozwala wykonywać czyste cięcie w przypadku arkuszy o grubości 8 milimetrów przy maksymalnej długości cięcia wynoszącej 3200 milimetrów. Ze względu na oczekiwania klientów, tego typu maszyny są często dostosowywane na specjalne zamówienie, aby w pełni zadowolić nabywców. Istnieją również specjalne egzemplarze, które biorą udział w cięciu ogromnych elementów, takich jak wagony kolejowe lub pozostałości po platformach wiertniczych.

Przeczytaj również: Gięcie CNC na prasie krawędziowej. Co to jest? Dlaczego warto?

 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami