Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

blacha zgięta krawędziowo na prasie krawędziowej

Na czym polega gięcie krawędziowe?

Blacha, jaka jest, każdy widzi – na pierwszy rzut oka może się wydawać, że obróbka tego typu materiału nie należy do wyjątkowo skomplikowanych, jednakże realia współczesnego przemysłu mówią coś zupełnie przeciwnego. Co więcej, blacha stanowi jeden z najpopularniejszych produktów, który znajduje zastosowanie w zróżnicowanych gałęziach wytwórstwa. Wysokie wymagania wobec jakości, dokładności oraz szybkości wykonania sprawiają, że do obróbki blachy wykorzystywane są specjalistyczne narzędzia.

Czym jest gięcie krawędziowe?

Gięcie to jeden z najpopularniejszych sposobów formowania metalu, który zaliczany jest do obróbki plastycznej – procesów, mających na celu trwałą zmianę kształtu oraz wymiarów poprzez wywieranie nacisku o odpowiedniej sile. W przypadku blach gięcie odbywa się z wykorzystaniem prasy krawędziowej, czyli urządzenia, które jest w stanie wywrzeć równy nacisk na całej szerokości obrabianego elementu, aby przeprowadzić gięcie, zagniatanie lub karbowanie arkusza.

Narzędzia do gięcia krawędziowego

Podstawowym i najczęściej spotykanym urządzeniem, przeznaczonym do gięcia blachy jest prasa krawędziowa. To wszechstronne urządzenie jest w stanie przeprowadzić obróbkę materiału o zróżnicowanej szerokości oraz twardości za sprawą wymienialnych matryc i stempli. Współcześnie produkowane prasy krawędziowe dysponują modułami sterującymi CNC, dzięki czemu praca urządzenia jest kontrolowana przez komputer, a każdy cykl pracy zostaje przeprowadzony według zaprogramowanych wcześniej wytycznych. Takie rozwiązanie znacznie zmniejsza ryzyko niedokładnego wykonania, a także umożliwia włączenie prasy krawędziowej do w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej. Obecność komputera znacznie usprawnia również procedurę projektowania, gdyż tworzone w środowisku CAM plany pozwalają przeprowadzić symulację całego procesu produkcyjnego, zanim zostanie wykonane pierwsze gięcie.

Gięcie na prasie krawędziowej CNC cechuje się niezwykle wysoką dokładnością oraz powtarzalnością, która umożliwia obsługę znacznie większych zleceń, niż miało to miejsce w przypadku maszyn regulowanych ręcznie. Z tego powodu urządzenia CNC stanowią podstawowy element wyposażenia nowoczesnych zakładów, którym zależy na zachowaniu wysokiej wydajności oraz wszechstronności. Sprawne przezbrajanie prasy krawędziowej oraz wgrywanie nowych danych pozwala szybko przystosować maszynę do pracy z nowym typem materiału, co stanowi kolejną ważną charakterystykę gięcia krawędziowego z wykorzystaniem prasy CNC.

Jak przebiega gięcie krawędziowe blach?

Proces obróbki blachy można podzielić na trzy fazy:
  • gięcie sprężyste – gdy nacisk wywierany na element jest wystarczający, aby zmienić jego kształt, ale nie jest to proces kompletny. Podczas tego etapu przekroczona zostaje granica sprężystości, co przyczynia się do powstania trwałej, choć częściowej deformacji, przez co materiał będzie wciąż dążył do odzyskania pierwotnego kształtu;
  • gięcie plastyczne – następuje, gdy pod wpływem nacisku następuje przekroczenie granicy plastyczności. Jest to wartość naprężenia, przy której w materiale powstają nieodwracalne odkształcenia we wszystkich ziarnach. W efekcie po usunięciu siły nacisku blacha utrzyma wskazany kształt;
  • dotłaczanie – czyli wykończenie części, poprzez osiągnięcie pożądanego kąta gięcia.

Dodatkowym kryterium podczas obróbki może być technika gięcia blachy:
  • gięcie swobodne – to najczęściej spotykany rodzaj obróbki, który wymaga trzech punktów styku pomiędzy materiałem a narzędziami – dwa punkty przypadają na matrycę, za ostatni natomiast odpowiada stempel dociskający blachę w dół. Tym sposobem powstaje kąt gięcia, którego wartość zależy od głębokości penetracji matrycy przez stempel. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość uzyskiwania różnych kątów z użyciem tych samych narzędzi, co znacznie przyśpiesza zmianę profilu produkcji;
  • wytłaczanie – znane również jako gięcie na dobijanie, stosowane jest w sytuacji, gdy trzeba osiągnąć konkretny kąt gięcia blachy – zazwyczaj 90 stopni. W tym wypadku stempel ściśle dociska materiał do matrycy, co wymaga doboru odpowiednich narzędzi przed rozpoczęciem gięcia.

Przeczytaj także: Gięcie blach CNC - jak zachować bezpieczeństwo?
 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami