Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

olej hydrauliczny

Oleje hydrauliczne – klasyfikacja, rodzaje. Jakie wybrać?

Sprawne działanie maszyn przemysłowych, rolniczych, budowlanych oraz wszystkich układów hydraulicznych jest uzależnione od oleju. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że płyny eksploatacyjne spełniają równie ważną funkcję, co krew w ciele człowieka. Z tego powodu warto poznać klasyfikację olejów hydraulicznych, aby jak najlepiej dobrać płyn do konkretnych potrzeb.

Jaka jest klasyfikacja olejów hydraulicznych

O klasie płynu eksploatacyjnego decydują dwie normy – DIN 51 524 oraz ISO/DIS 6743. Ta pierwsza obejmuje 4 kategorie, natomiast druga norma wyszczególnia aż 6 klas typów oleju – 7, jeżeli weźmiemy pod uwagę płyny syntetyczne. Chociaż każda klasyfikacja olejów hydraulicznych posiada własne wyznaczniki jakości, obydwie normy posiadają wspólne punkty odniesienia. Z tego powodu poniżej zostaną przedstawione kategorie według normy ISO/DIS 6743 z uwzględnieniem odpowiedników z podziału DIN. Podczas wyboru oleju zawsze powinniśmy kierować się zalecaniami producenta oraz wziąć pod uwagę warunki w jakich będzie pracowała maszyna.

Oleje hydrauliczne klasyfikacja

  • HH – to rafinowane oleje mineralne pozbawione dodatków uszlachetniających lub czynników, poprawiających walory przeciwzużyciowe lub antykorozyjne. Powinny być stosowane w układach, od których nie wymaga się dużej wydajności, zwłaszcza w trudnych warunkach. Oleje tego typu najlepiej sprawdzą się w przypadku starszych maszyn rolniczych lub budowlanych.
     
  • HL – kategoria ta obejmuje rafinowane oleje mineralne, które zostały wzbogacone inhibitorami korozji oraz utleniania. Zapewnia to lepszą ochronę układu przed powstawaniem rdzy, dzięki czemu oleje klasy HL są uniwersalnym i popularnie stosowanym płynem eksploatacyjnym. Znajduje on zastosowanie w układach o umiarkowanym obciążeniu hydrostatycznym, które nie są narażone na gwałtowne zmiany temperatury otoczenia. Dodatkowa ochrona przed korozją pozytywnie wpływa na żywotność maszynerii. Olej kategorii HL odpowiada płynowi o tej samej nazwie według klasyfikacji DIN.
     
  • HR – ten rodzaj rzadko stosowanego rafinowanego oleju mineralnego charakteryzuje się obecnością inhibitorów utleniania, korozji, a także dodatkowymi modyfikatorami lepkości. Ze względu na swoje atrybuty znajduje on zastosowanie w układach o średnim obciążeniu, które pracują w otoczeniu o zmiennej temperaturze.
 
  • HM – to głęboko rafinowane oleje mineralne, wzbogacone o dodatki przeciwzużyciowe (AW), przeciwzatarciowe (EP) oraz inhibitory utleniania. Dzięki tej strukturze płyny HM zapewniają wyjątkowo dobrą ochronę dla mocno obciążonych maszyn i hydrostatycznych układów hydraulicznych o wysokim ciśnieniu. Kolejnym atutem tego typu oleju są poprawione właściwości smarne, co znacznie wydłuża żywotność pompy. Możliwość pracy przy zmiennych temperaturach czyni z tej kategorii dobry wybór dla układów operujących w trudnych warunkach. Odpowiednikiem kategorii HM według normy DIN jest olej HLP.
     
  • HV – ten typ głęboko rafinowanego oleju mineralnego został stworzony do pracy w wyjątkowo trudnych warunkach. Obecność dodatków przeciwzużyciowych (AW), przeciwzatarciowych (EP), inhibitorów utleniania oraz modyfikatorów lepkości sprawia, że doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku stacjonarnych, jak i mobilnych układów. Olej hydrauliczny HV zachowuje doskonałe właściwości nawet w otoczeniu o zmiennej temperaturze, a także bez trudu znosi wysoki ciśnienie. Zwiększona tolerancja termalna sprawia, że nawet w obliczu zmiennych temperatur olej zachowuje wysoką filtrowalność. Odpowiednikiem kategorii HV według normy DIN jest płyn HVLP.
     
  • HLPD – ten rodzaj oleju określa jedynie norma DIN. To głęboko rafinowany olej mineralny z takimi samymi dodatkami, jak płyny HM/HLP – zawiera zatem dodatki przeciwzużyciowe (AW), przeciwzatarciowe (EP) oraz inhibitory utleniania. Cechą wyróżniającą kategorię HLPD jest obecność detergentów, które neutralizują substancje, które wpływają na degenerację oleju. Z tego powodu płyn ten znajduje zastosowanie w układach, które mają styczność z wodą.
     
  • HG – ten podtyp określany przez normę ISO/DIS 6743 posiada właściwości oleju HM, ale przy zwiększeniu właściwości smarowych. Zwiększa to odporność udarową, co jest cechą, która przydaje się w przypadku maszyn pracujących pod wyjątkowo dużym obciążeniem.
     

Przeczytaj również: Oleje hydrauliczne. Właściwości, zastosowanie. 


​​

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami