Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

prawidłowa konserwacja prasy krawędziowej

Prawidłowa konserwacja prasy krawędziowej – jak powinna przebiegać?

Prasa krawędziowa to urządzenie, które w każdym cyklu pracy wytwarza nacisk rzędu dziesiątek lub setek ton. W przypadku większych modeli liczba ta może być nawet czterocyfrowa – co oznacza, że każda maszyna jest poddawana ogromnym obciążeniom podczas użytkowania. Aby zadbać o wysoką skuteczność urządzenia i uniknąć kosztownych napraw należy zadbać o regularną konserwację prasy krawędziowej.

Jak konserwować prasę krawędziową? – podstawowe informacje


Czynności związane z konserwacją urządzenia można podzielić na cztery kategorie – w zależności od częstotliwości ich wykonywania. Wszystkie zostaną opisane poniżej, jednakże niezwykle ważne jest również, aby prasę obsługiwali odpowiednio przeszkoleni operatorzy. Najlepsza naprawa to taka, której nie trzeba przeprowadzać w ogóle. W tym przypadku prasy krawędziowej oznacza to zredukowanie takich sytuacji jak montaż niewłaściwego stempla lub matrycy, zły dobór siły nacisku lub innych parametrów pracy. Podczas konserwacji prasy należy również pamiętać, aby:
  • nie wspinać się na maszyny w celu wykonania przeglądu – chociaż urządzenia są zaprojektowane, aby wywierać gigantyczny nacisk, wchodzenie na nie może doprowadzić do uszkodzenia kluczowych elementów. W czasie konserwacji należy skorzystać z drabin lub innych środków oraz platform przewidzianych do tego celu;
  • nie rozpylać w otoczeniu prasy płynów chłodząco-smarujących, które mogą mieć negatywny wpływ na działanie urządzenia;
  • nie używać materiałów palnych oraz rozpuszczalników w pobliżu maszyny;
  • po skończonym przeglądzie zamknąć wszystkie otwory, zamontować osłony i przywrócić maszynę do stanu, umożliwiającego bezpieczną prac.

Codzienna i cotygodniowa konserwacja pras krawędziowych

Po skończeniu zmiany niezbędne jest wykonanie następujących czynności:

  • oczyszczenie miejsca pracy oraz usunięcie resztek produkcyjnych – w tym celu należy wykorzystać suchą szmatkę i odpowiednie rękawice ochronne z PCV lub neoprenu. Pracownicy muszą zachować pełną swobodę poruszania się wokół prasy, a składowanie, podawanie oraz odbieranie materiału nie powinno stwarzać dla nich zagrożenia;
  • kontrola systemów bezpieczeństw – prasy krawędziowe wyposażone są w liczne czujniki, które nie pozwalają przeprowadzić gięcia, jeżeli na drodze belki znajduje się nieprzewidziany obiekt. Najczęściej spotykanym środkiem wykrywającym tego typu zagrożenia jest system optyczny, wykorzystujący wiązkę podczerwieni. Aby upewnić się, że działa on poprawnie, trzeba codziennie oczyszczać soczewki odbiorników i nadajników z pyłu, substancji oleistych oraz innych zabrudzeń. Warto nadmienić, że niektóre urządzenia nie rozpoczną pracy, jeżeli wykryją nieprawidłowo działający system bezpieczeństwa;
  • sprawdzenie pedału do opuszczania;

Dodatkowo raz w tygodniu należy sprawdzić, czy:

  • osłony boczne i tylne są prawidłowo zamontowane;
  • wskaźnik zatkania filtra nie sygnalizuje konieczności wymiany;
  • przycisk zatrzymania awaryjnego pracuje bez problemów.

Comiesięczna konserwacja prasy krawędziowej zakłada:

  • sprawdzenie poziomu oleju w instalacji;
  • oczyszczenie filtru powietrza, który znajduje się na zbiorniku – w tym celu należy wykorzystać sprężone powietrze;
  • przeprowadzenie kontroli złącz i mocowań – takie działanie pozwala wykryć wycieki, pęcznienie rur, obluzowanie przewodów, a także nieprawidłowości w obrębie pompy oraz siłowników. Dodatkową krótką kontrolę mocowań warto przeprowadzić co 160 godzin pracy urządzenia.
  • oczyszczenie rur i elementów instalacji hydraulicznej – przewody rurowe, bloki, zawory, motopompa oraz inne części powinny być regularnie czyszczone z zewnątrz, aby z wyprzedzeniem zauważyć wycieki i zapewnić odpowiednią wymianę termiczną między elementami prasy oraz otoczeniem.

Konserwacja raz w roku wymaga:

  • wymiany oleju w instalacji hydraulicznej, co obejmuje również oczyszczenie zbiornika oraz zamontowanie nowego wkładu w filtrze oleju;
  • wytarcia czystą szmatką prowadnicy poprzecznicy oraz nasmarowanie jej olejem;
  • wymiany filtru powietrza, separatora kondensatu oraz mikrofiltru odtłuszczającego. Warto nadmienić, że jeżeli ciśnienie w maszynie spadnie do wartości jednego bara, należy dokonać natychmiastowego przeglądu i wymiany tego elementu.
Przeczytaj także: Prasa krawędziowa CNC. Czym się wyróżnia? Dlaczego warto kupić?
 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami