Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje obróbkę metali

Rok 2023 to czas, w którym sztuczna inteligencja (w skrócie SI z angielskiego artificial intelligence - AI ) wkroczyła na scenę przemysłową z impetem, zmieniając oblicze produkcji metalowej. Choć AI nie jest nowością w świecie technologii, to jej ostatnie postępy rewolucjonizują sposób, w jaki przemysł 4.0 wykonuje obróbkę metali.
Historia SI w przemyśle sięga początków czwartej rewolucji przemysłowej. Od lat systemy oparte na tej technologii wspierały różne branże, ale dopiero ostatnie lata przyniosły przełomowe osiągnięcia, sprawiając, że coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie SI, szczególnie w dziedzinie produkcji metalowej.
Jak AI wspiera procesy obróbki metali obecnie i co przyniesie przyszłość?

Zobacz także nasz artykuł na temat zrobotyzowanej obróbki blachy.
 

Sztuczna inteligencja w obróbce CNC

Pod pojęciem "sztucznej inteligencji" w obróbce metali kryją się zautomatyzowane algorytmy, których celem jest optymalizacja procesu produkcyjnego. Te zaawansowane algorytmy analizują dane zebrane z centrów obróbczych, dostosowując parametry pracy automatycznie, co przekłada się na efektywność i jakość wytworzonych komponentów.
Już od samego początku obróbka numeryczna miała w sobie elementy SI. Sterowniki CNC kierują pracą urządzeń skrawających w sposób zaplanowany, a postęp technologiczny umożliwił im obsługę coraz bardziej skomplikowanych procesów.

Współczesne zastosowania AI w obróbce metali

Obecnie linie produkcyjne skoncentrowane na obróbce metali korzystają z różnych rozwiązań opartych na SI.
 1. Przyspieszenie produkcji. Dzięki zaawansowanym urządzeniom CNC, które zbierają dane na temat procesu produkcyjnego, możliwe jest zauważalne przyspieszenie całej linii produkcyjnej. Urządzenia te są w stanie pracować niemal bez przerwy przez 24 godziny na dobę, minimalizując konieczność nadzoru ze strony operatora.
 2. Poprawa jakości części. Algorytmy SI mogą automatycznie dostosowywać parametry pracy na podstawie danych zebranych z czujników wewnątrz centrum obróbczego. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wyrobów o lepszej jakości, a sterowniki mogą reagować na zmienne warunki pracy.
 3. Poprawa bezpieczeństwa. Automatyzacja procesów obróbki metali sprawia, że praca staje się bezpieczniejsza, szczególnie w przypadku materiałów potencjalnie niebezpiecznych.
 4. Przyspieszenie uruchomienia produkcji. Dzięki SI możliwe jest automatyczne dostosowanie parametrów pracy i kalibracja urządzeń, co przyspiesza proces uruchomienia produkcji.
 5. Wsparcie w przygotowaniu plików produkcyjnych. Oprogramowanie CAM umożliwia dokładną analizę i weryfikację plików produkcyjnych, co przekłada się na poprawność sekwencji pracy oraz zgodność finalnego produktu z wymaganiami technicznymi.
 6. Obniżenie kosztów konserwacji. Dzięki SI możliwe jest monitorowanie kondycji urządzeń oraz automatyczne przeprowadzanie procesów kalibracji, co zmniejsza koszty utrzymania maszyn.
Zobacz także nasz artykuł o tym jak coboty zmieniają przemysł metalowy. 

Jak AI wspiera procesy produkcyjne?

Dzięki lawinowemu przyrostowi mocy obliczeniowej komputerów, sztuczna inteligencja (SI) staje się jeszcze bardziej widoczna w przemyśle metalurgicznym, szczególnie w obróbce CNC. Jej zastosowania stają się coraz bardziej powszechne i mają ogromny wpływ na procesy produkcyjne. Patrząc w przyszłość, można przewidzieć, że AI będzie jeszcze bardziej istotne w następujących obszarach:
 • Automatyzacja procesów produkcyjnych - Przedsiębiorstwa zajmujące się obróbką CNC korzystają z AI, aby stać się bardziej konkurencyjnymi na rynku. Dzięki temu mogą szybciej produkować części o niższych kosztach jednostkowych oraz z większą precyzją, utrzymując niższe tolerancje w partiach.
 • Zmniejszenie udziału operatorów - Dzięki SI ta sama grupa operatorów CNC może efektywnie zarządzać większą liczbą obrabiarek czy centrów obróbczych, co przekłada się na zwiększenie wydajności produkcji.
 • Robotyzacja procesów - AI umożliwia precyzyjną kontrolę jakości i obróbkę wykończeniową, które dotychczas były wykonywane przez ludzi. To znacząco przyspiesza i usprawnia proces produkcyjny.
 • Obniżenie kosztów produkcji - Poprzez automatyzację i optymalizację procesów, AI przyczynia się do obniżenia kosztów produkcji, zarówno przez zmniejszenie zużycia narzędzi skrawających, jak i efektywniejsze wykorzystanie maszyn.
 • Przyspieszenie projektowania - Algorytmy SI przyspieszają proces przenoszenia projektów z CAD na CAM oraz usprawniają samo projektowanie, sugerując korekty na etapie tworzenia modeli 3D.
 • Usprawnienie logistyki - Rozwiązania oparte o AI poprawiają zarządzanie spedycją, kontaktami z klientem oraz procesami zakupowymi. Automatyczne zamawianie materiałów, informowanie klienta o postępie produkcji czy sygnalizowanie konieczności konserwacji maszyn są już obecnie realizowane przez algorytmy SI.
Warto pamiętać, że choć zmiany związane z AI są znaczące, to obróbka sterowana numerycznie zawsze rozwijała się w oparciu o formy automatyzacji i SI. To, co dzieje się obecnie w przemyśle metalurgicznym, to kolejny etap ewolucji, a nie rewolucja. Jednakże perspektywy rozwoju tej technologii są obiecujące, a zmiany wprowadzane przez AI w procesach produkcyjnych są niezaprzeczalne. To jedynie początek tego, co może przynieść przyszłość dla przemysłu metalurgicznego.

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami