Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

olej hydrauliczny do maszyn CNC świeżo po wymianie

Olej hydrauliczny – zalecenia dotyczące wymiany

Olej hydrauliczny w prasie krawędziowej można śmiało przyrównać do krwi płynącej w żyłach człowieka. Bez dostępu do oleju nawet najdroższa maszyna nie będzie w stanie wykonać choćby jednego cyklu prasy, dlatego tak ważne jest zadbanie o to, aby regularnie sprawdzać i wymieniać płyn eksploatacyjny. Dzięki odpowiedniej konserwacji prasa będzie pracowała bezawaryjnie przez wiele lat i zachowa wysoką precyzję gięcia.

Olej hydrauliczny do czego służy i jakie spełnia funkcje?


Pierwszą funkcją tego płynu eksploatacyjnego jest przenoszenie siły w układzie hydraulicznym. To właśnie dzięki ściskaniu oleju siłowniki są wprawiane w ruch, a maszyna jest w stanie wykonać gięcie. Jednakże oleje hydrauliczne mają za zadanie również smarować elementy ruchome układu, uszczelniać instalację, a także rozprowadzać wysoką temperaturę, która powstaje w wyniku tarcia. Kolejną zaletą wysokiej jakości płynów eksploatacyjnych jest zapewnienie metalowym powierzchniom ochrony przed korozją.

Skutki korzystania ze zużytego oleju


Zbyt rzadka wymiana oleju w układzie hydraulicznym niesie ze sobą ryzyko poważnych konsekwencji, które mogą doprowadzić do konieczności wymiany pompy oleju lub innych elementów instalacji. Wraz ze zużyciem oraz wiekiem płynu smarnego spadają jego parametry, a co za tym idzie, gorzej przenosi on siłę nacisku. Z tego powodu prasa krawędziowa może tracić moc i nie wykonać gięcia z pożądaną dokładnością. Utrata stabilności termicznej oleju sprawia, że wytworzone podczas pracy ciepło nie zostaje należycie zaabsorbowane przez ciecz. W efekcie dochodzi do znacznie szybszego zużycia części.

Zużyty i zanieczyszczony olej nie tylko gorzej chroni instalację przed wodą – a zatem korozją – ale również ulega zapowietrzeniu. Jest to niebezpieczne zjawisko, gdyż podczas pracy może dojść do zjawiska kawitacji gazowej. Pod wpływem ciśnienia oraz temperatury cząsteczki powietrza łączą się ze sobą i tworzą większe pęcherze o wysokiej ściśliwości, które zakłócają przekazywanie mocy. W wyniku kawitacji dochodzi do spadku mocy urządzenia, wibracji, a także uszkodzeń uszczelek oraz wężyków. Pod wpływem ciśnienia może dojść do samozapłonu pęcherzyków powietrza, co dodatkowo zmniejsza wydajność oleju i prowadzi do powstawania poważnych zniszczeń w obrębie instalacji, a zwłaszcza wewnątrz pompy oleju.

Jak często wymieniać olej w układzie hydraulicznym?


Aby zadbać o wysoką wydajność prasy krawędziowej, należy zapoznać się z Dokumentacją Techniczno-Ruchową (DTR), która została dostarczona przez producenta wraz z maszyną. Ten „paszport” urządzenia określa, z jaką częstotliwością należy wymienić nie tylko olej, ale również filtr zanieczyszczeń. Trzeba zwrócić uwagę, iż ten drugi element odgrywa niezwykle istotną rolę w utrzymaniu dobrej kondycji prasy krawędziowej. Wychwytuje on zabrudzenia z oleju, jednakże z czasem filtr ulega zapchaniu, dlatego należy go regularnie czyścić. Jeżeli wlejemy świeży olej o doskonałych parametrach do zabrudzonej instalacji, musimy liczyć się z faktem, że płyn eksploatacyjny nie będzie spełniał swojego zadania.

Na ogół olej hydrauliczny do prasy krawędziowej powinien być wymieniany przynajmniej raz w roku, jednakże w przypadku intensywnie użytkowanych maszyn powinno się wprowadzić nowy płyn po upływie około 2500 godzin pracy. Oprócz zaleceń producenta odnośnie do terminu wymiany, operator maszyn CNC powinien przynajmniej raz w miesiącu sprawdzać poziom oleju w zbiorniku. Nawet jeżeli sam płyn jest świeży i dobrany z myślą o parametrach pracy urządzenia, instalacja może okazać się nieszczelna, co będzie skutkowało ubytkiem oleju oraz gorszymi osiągami prasy krawędziowej.

Co warto wiedzieć o wyborze oleju do prasy?


W przypadku oleju nie warto oszczędzać. Należy wybrać wysokiej jakości płyn z uszlachetniaczami, które wydłużą żywotność zarówno samego oleju, jak i maszyny. Przed zakupem należy sprawdzić, jakie parametry lepkości oraz odporności termicznej są niezbędne, aby zapewnić skuteczne działanie prasy krawędziowej. Warto wspomnieć, mieszanie dwóch olejów hydraulicznych o takich samych właściwości od różnych producentów nie powinno nieść ze sobą konsekwencji, jednakże nie jest to zalecane rozwiązanie. Podobnie jak mieszanie olejów o niewielkich różnicach lepkości.

Przeczytaj także: Oleje hydrauliczne. Klasyfikacja, rodzaje. Jakie wybrać?
 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami