Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

prasa krawędziowa normy i wymogi bezpieczeństwa

Prasa krawędziowa – jak sprawdzić, czy spełnia obowiązujące normy i warunki bezpieczeństwa?

Prasa krawędziowa to uniwersalne narzędzie, które można spotkać w praktycznie każdym zakładzie, zajmującym się obróbką metalowych arkuszy. Ze względu na wysokie wymagania wobec precyzji wykonania oraz bezpieczeństwa każda maszyna musi spełniać szereg warunków, zanim zostanie włączona do linii produkcyjnej. Jak sprawdzić, czy wybrany model jest odpowiednim narzędziem dla naszego warsztatu?

Prasa krawędziowa normy


Z punktu widzenia prawa prasa krawędziowa CNC musi spełniać warunki opisane w normie PN-EN 12622+A1:2014-02. Jest to dokument poświęcony wymaganiom bezpieczeństwa i środkom ochronny, które powinny być wdrażane przez projektantów, producentów oraz dostawców hydraulicznych pras krawędziowych. Norma wyszczególnia zarówno zagrożenia, jak i środki bezpieczeństwa dotyczące zarówno operatora, jak i osób narażonych. Sam dokument obejmuje nie tylko prasę, ale również urządzenia pomocnicze oraz maszyny włączone w pełni automatyczną linię produkcyjną – z wyłączeniem sprzętu do automatycznego załadunku oraz rozładunki.

Zaufany i sprawdzony producent


Norma PN-EN 12622+A1:2014-02 jest podstawowym dokumentem, który określa wymogi bezpieczeństwa w przypadku pras krawędziowych, jednakże zgodność z normą nie oznacza jeszcze produktu wysokiej jakości. Maszyny CNC muszą wykonywać ogromną ilość gięć każdego dnia przy zachowaniu wysokiej precyzji. Jeżeli mamy do czynienia z prasą automatyczną, ważne jest, aby mogła ona pracować w połączeniu z innymi narzędziami bez konieczności stałych poprawek ze strony człowieka. Aby oszczędzić sobie nieprzewidzianych i zazwyczaj kosztownych niespodzianek  należy wybrać producenta o dobrej reputacji, który dostarcza maszyn zgodnych z międzynarodowymi normami. Zobacz, jak wybrać dystrybutora pras krawędziowychNajprostszym sposobem na sprawdzenie, czy dane urządzenie odpowiada wymogom prawnym, jest sprawdzenie dokumentacji – przypadku zakupu maszyny używanej warto upewnić się, czy prasa posiada wszystkie niezbędne osłony oraz systemy bezpieczeństwa.

Inspekcja systemów bezpieczeństwa


Wiedząc już jakie normy powinna spełniać prasa krawędziowa, można skupić się na dopasowaniu urządzenia do wymogów warsztatu. Urządzenia posiadają zazwyczaj szereg osłon, które uniemożliwiają dostęp do strefy zagrożenia, co znacząco redukuje możliwość wypadku podczas pracy. Dodatkowo prasy krawędziowe dysponują barierami niematerialnym pod postacią fotokomórek, które nie pozwolą przeprowadzić gięcia, jeżeli na drodze belki znajdzie się jakikolwiek niepożądany obiekt. Konfiguracja obydwu rozwiązań zależy od modelu urządzenia oraz producenta, jednakże wytwórcy często umożliwiają dopasowanie instalacji bezpieczeństwa do życzeń klienta. Dzięki temu możemy spotkać się z różnymi formami barier materialnych oraz czujników pracujących w podczerwieni, które są zarazem zgodne z normami, jak i specyfiką zakładu.

Szybkość wykonywania gięcia


Chociaż producenci prześcigają się w reklamowaniu coraz szybszych modeli pras krawędziowych, warto pamiętać, że maksymalna prędkość przeprowadzenia gięcia jest ograniczona do 10 milimetrów na sekundę. Podczas gdy prędkość robocza nie może przekraczać wspomnianej granicy, ruch belki w pozostałych sytuacjach może być szybszy. Jest to szczególnie ważne w przypadku pras automatycznych i półautomatycznych, które współpracują z innymi maszynami. Prędkość wycofania belki oraz pokrewne parametry określają, z jaką częstotliwością maszyna może przystąpić do wykonania kolejnego cyklu pracy. Dobrze dobrana prędkość pracy nie tylko redukuje przestoje w pracy, ale również pozwala na zachowanie bezpieczeństwa całej linii produkcyjnej.

Siła nacisku


Może się wydawać, że w przypadku prasy krawędziowej większa siła nacisku jest zawsze lepszym rozwiązaniem, jednakże dla zachowania bezpieczeństwa warto dobrać maszynę ze względu na realne potrzeby. Zbyt duża siła nacisku może zniszczyć stemple i matryce, natomiast zbyt niska moc prasy w stosunku do twardości narzędzi prowadzi do odkształcenia ramy urządzenia. Zobacz, jak obliczyć siłę nacisku prasy krawędziowejZe względu na możliwość wyrzucenia odłamków metalu w przypadku pęknięcia matrycy lub stempla, wybór prasy krawędziowej o odpowiednich parametrach jest niezwykle ważny dla zachowania bezpieczeństwa w zakładzie.

Przeczytaj także: Jak wybrać prasę krawędziową? 
 

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami