Blog firmowy

Blog - bądź na bieżąco

współczynnik K gięcia blachy

Współczynnik K gięcia blachy – czym jest? Jak prawidłowo obliczyć?

Obróbka blachy z użyciem prasy krawędziowej to precyzyjne zadanie, które wymaga znajomości parametrów gięcia oraz zjawisk, które towarzyszą pracy urządzenia. Współczynnik k to jedna z najważniejszych wartości branych pod uwagę w czasie pracy z arkuszem metalu. Umożliwia ona określenie naddatku lub ubytku materiału w przypadku obrabianej części, a także obliczania rozwinięcia obrabianego elementu. Do czego służy i jak obliczyć współczynnik k gięcia blach?

Czym jest i do czego służy współczynnik gięcia k?

Wartość ta opisuje sposób, w jaki zachowuje się materiał poddany obróbce oraz jaka jest jego reakcja na naprężenia. Podczas zmiany kształtu wewnętrzna krawędź blachy podlega ściskaniu, natomiast zewnętrzna ulega rozciągnięciu. W efekcie długość, grubość oraz inne wartości obrabianej części mogą ulec dużym zmianom. Aby uwzględnić te wartości, konieczne jest obliczenie współczynnika k. Jest to stosunek pomiędzy grubością blachy a osią neutralną, który można obliczyć z użyciem wzoru: k = t/T – gdzie t to odległość pomiędzy wewnętrznym załamaniem a warstwą neutralną, natomiast T wyraża grubość blachy.

Współczynnik neutralny to parametr określający pozycję warstwy neutralnej w danym arkuszu, która jest niezbędna do obliczenia współczynnika k. Z tego powodu trzeba powiedzieć kilka słów na temat tej wartości. Warstwa neutralna (idealna) to strefa, która podczas gięciu nie ulega żadnym zmianom grubości lub długości. Zazwyczaj znajduje się ona w 1/3 grubości licząc od wnętrza krawędzi, przez co jej wartość wynosi 0,33. Do precyzyjnego obliczenia wartości współczynnika neutralnego służą specjalne kalkulatory, które podają parametry w zależności od wielkości części oraz maszyny, która zostanie wykorzystana do obróbki.

Gięcie blach współczynnik k oraz rozwinięcie blachy

Podczas projektowania części z pomocą oprogramowania CAD kluczowe jest zadbanie o prawidłowe rozwinięcie blachy. Oznacza to, że tworzony wewnątrz wirtualnej przestrzeni obiekt jest rozkładany w taki sposób, aż przybierze formę płaskiego arkusza metalu. Zginanie wpływa na materiał pod wieloma względami, należy uwzględnić te parametry już na etapie projektowania, aby element był zgodny z wymogami klienta. Ze względu na fakt, że współczynnik k opisuje stosunek grubości blachy do warstwy neutralnej, jest on szczególnie często wykorzystywany przez grafików i projektantów, pracujących na oprogramowaniu modelującym 3D.

 

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że na rozwinięcie blachy wpływają następujące kwestie:

  • szerokość matrycy – im szersza matryca wykorzystywana podczas gięcia elementu, tym musimy liczyć się z większym promieniem gięcia i odwrotnie – węższe matryce pozwalają na skrócenie promienia;
  • typ gięcia – wbrew pozorom obróbka z użyciem prasy krawędziowej nie przebiega zawsze w ten sam sposób. Najpopularniejszy typ gięcia nie zakłada dociśnięcia blachy do dna matrycy (gięcie swobodne), dzięki czemu przed rozpoczęciem obróbki nie jest konieczne przezbrajanie. Drugim typem gięcia jest gięcie na dobijanie, gdy stempel, blacha i matryca zostają ściśle dociśnięcie przez belkę gnącą. Drugi typ gięcia jest wykorzystywany, gdy konieczne jest uzyskanie konkretnego kąta – zazwyczaj prostego. Promień zgięcia jest uzależniony od tego, jak daleko stempel wciśnie element do matrycy – im głębiej, tym mniejszy promień. Trzeba nadmienić, że w przypadku gięcia na dobijanie promień wewnętrzny będzie odpowiadał wartości promienia stempla;
  • promień stempla – ten parametr ma najmniejszy wpływ na przebieg gięcia, chociaż dobranie narzędzia o zbyt małym promieniu w przypadku blach o zbyt dużej grubości może doprowadzić do powstawania nieestetycznych wyżłobień.

Współczynnik k gięcie i obliczanie wartości podczas rozwijania blach

Aby dokonać poprawnego rozwinięcia blachy z wykorzystaniem współczynnika k, należy wykorzystać wzór: k = log(r/s)×0,5+0,65.
Alternatywną metodą jest wykorzystanie promienia gięcia. Jeżeli posiadamy poprawnie ustaloną wartość promienia, możemy ją wykorzystać, aby uzyskać współczynnik k z użyciem poniższego wzorca.

Współczynnik k gięcie tabela

0,65>r/t< = 1     k = 0,3
1             k = 0,35
1,5          k = 0,4
2,4          k = 0,45
3,8          k = 0,5

Przeczytaj także: Gięcie CNC na prasie krawędziowej. Co to jest? Dlaczego warto?

Zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z nami